A Matáv tartotta a piacot

Erőteljes gyengülés rázta meg a tőzsdéket a múlt héten. A hangulatot nagyban meghatározta az, hogy az USA gazdasága recessziós képet fest, és hogy a kilábalás több hónapos intervallumot is igénybe vehet. Több szakértő és elemző arról nyilatkozott, hogy a WTC elleni merénylet következtében az amerikai tőzsde iránt megingott a bizalom, a négynapos kényszerszünet után megnyíló NYSE-n a befektetők folyamatosan szinte csak eladni akartak. A következmények megelőzésére a Fed egyből 0,5 százalékkal csökkentette az irányadó kamatot, de az sokat nem változtatott a helyzeten. Az európai tőzsdék még rémesebben fogták fel a Wall Street-i besszt. A Fed kamatcsökkentése után a Bank of England és a Bank of Japan is a kamatok megkurtítása mellett döntött. Mind a tengerentúli, mind a szomszédos piacokon lezajlott pánikhoz képest Budapesten a hangulat nem volt annyira elrettentő. A befektetők jobbára a Matáv papírjait favorizálták, igaz, a kibocsátási ár alatt ez nem volt meglepő.

2001. 09. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő

A nemzetközi piacokkal ellentétesen kezdte a Budapesti Értéktőzsde részvénymutatója a hét első kereskedési napját. Miközben a londoni, frankfurti tőzsdék korrigáltak és néhány százalékos pluszt jeleztek, addig a magyar BUX folyamatosan a negatív tartományban mozgott és végül a vesztes oldalon megragadva 0,92 százalékos csökkenéssel, 5799,25 ponton zárt. A befektetőkre főként a korábbi, pénteki általános európai zuhanások hatottak, így a BÉT-en főként az eladók voltak jelen. A forgalom 4,7 milliárd forintos szintet jelzett, aminek közel felét a Matáv papírjainak adásvétele adta. A vezető részvények sorából a nagy érdeklődésre számot tartó távközlési papírok és az OTP-részvények tudtak csak emelkedést felmutatni. A Matáv részvényei folyamatos drágulást követve 585 forintról 636 forintig drágultak, azaz 8 forinttal kerültek többe. A másik nyertes papír, az OTP erőteljes ingadozások után 50 forintos többlethez jutva zárta a kereskedést. A vesztesek között volt található a gyógyszeripari és a gépipari szektor, így a Richter 230 forinttal, az Egis 290 forinttal lett olcsóbb. A hazai olajipari cég részvényei 3580–3620 forint között ingáztak és záróáruk 3620 forint lett, ami 110 forinttal marad el korábbi értékétől.

Kedd

Nehézkesen emelkedett a BUX előző értéke fölé, ami azt jelezte, hogy a befektetők csak pillanatnyi javulásban bíznak, viszont hosszú távon a gyengülést valószínűsítik. A kissé melankolikus napon (pont egy héttel a New York-i tragédia után) a BUX 46,52 pontos emelkedést felmutatva 5845,77 ponton zárt. A forgalom 4,5 milliárd forintra emelkedett. A piacra jótékonyan hatott a Matáv, a Mol és a Richter drágulása. A Matáv immáron második napja emelkedő formát mutatott, amit elemzők a túladottsággal magyaráztak, valamint azzal, hogy a tőkepiacokon a távközlési részvények iránt megnőtt a kereslet. Érthető a telekommunikációs papírok vásárlásának növekedése, hiszen a WTC-merénylet előtt minden „csapból” a kommunikációs ipar eladósodása és veszteségei „folytak”, de fordult a kocka, lassan a TMT-papírok az egyetlenek, amelyek működését sem háború, sem terrortámadás nem vetheti vissza. A bizakodás eredményeként a magyar tőzsdén is a Matáv papírjait favorizálták a befektetők, így a telefoncég részvényei 23 forinttal drágultak a keddi üzletmenet során. A nyertesek közül a Richter 200 forintot erősödött, míg a Mol 30 forinttal növelte árát. A gyengülők közül kiemelendő az OTP (–235 forint), az Egis (–100 forint), a TVK (–25 forint) és a Mezőgép (–50 forint).

Szerda

Nemzetközi események segítségével a várakozássokkal ellentétesen növekedést jelzett a BUX értéke a hét közepén is. Az előző napi kezdetleges javulást követve szerdán a tartós javulás után a hazai indexmutató 5927,57 ponton zárt, ami 1,4 százalékos növekedésnek felelt meg. A forgalom 8,2 milliárd forintra ugrott, ami igen meglepő a korábbi hónapok 3-4 milliárd forintos átlagforgalmához képest. A nap nyertesei a Mol, a Richter, a Matáv papírjai voltak. A távközlési részvények 665 forintra (+6 forint), a Mol-papírok 3760 forintra (+110 forint) emelkedtek, amelyek biztató jelként hatottak a piac egészére. A korábbi Matáv-gyengüléseket már többen a 2002-ben fellépő liberalizált távközlési piaci nehézségekkel magyarázták, de ezúttal bebizonyosodott, hogy még vannak vevők a Matáv piacán. Szakértők a drágulásokat a külföldi befektetők megjelenésével indokolták. A növekedésben jeleskedők közül nem szabad kihagyni a Richtert (+470 forint), és a vételi ajánlatot kapó Graboplast papírokat sem. A tőkepiacra és a Molra nagyban hatással volt, hogy az olajipari cég a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt.-vel folytat tárgyalásokat a gázüzletág értékesítéséről, azaz az MFB felé történő eladásáról, ezt Stumpf István kancellária miniszter erősítette meg.

Csütörtök

Sokan csalódottan figyelhették, hogy a BÉT-en újból a negatív tartomány felé vették a részvényárak az irányt. Bár csak mérsékelt maradt a veszteség, de mégis többen azt képzelték, hogy a BUX az előző keddet megelőző szintre fog emelkedni néhány nap leforgása alatt. A BUX csütörtökön a nemzetközi zuhanások ellenére csak 69 pontot gyengült és 5858,57 ponton állapodott meg, amely 1,16 százalékos lassulásnak felelt meg. A fordulat érthető volt, az amerikai gazdaságról egyre több baljós hír jelent meg, a cégek gazdálkodása visszafogottságot mutatott, a háborús készülődés bármilyen fordulatot vehetett. A forgalom azonban alig változott (6 milliárd forint), ami a befektetők további bizalmát jelezte, illetve megerősítette a külföldi jelenlétet. A nap nyertesei a kiskapitalizációjú Graboplast- (+11,48 százalék), a Humet- (+2,44 százalék) és a Rába-papírok (+4,02 százalék) voltak. A Graboplast értéknövekedése annak volt köszönhető, hogy nyilvános vételi ajánlatot tett egy befektetési cégcsoport a műanyagipari cég részvényeire 1800 forintos papíronkénti áron. A vezető részvények közül a legnagyobb eróziót a Richter árfolyama jelentette, a gyógyszeripari cég papírjai 420 forintot gyengültek. Nem javult sem a Matáv (–8 forint), sem a Mol (–10 forint) ára, sőt lefelé mozgott az OTP (–55 forint) is.

Péntek

A Budapesti Értéktőzsdén a BUX értéke a mélybe esett, és 3,2 százalékos csökkenéssel elvesztve a korábbi napok pontban mért növekedését, 5670,98 ponton zárt. A hangulatot nagyban rontotta, hogy a nemzetközi börzék hat százalékot meghaladóan estek vissza a New York-i nyitás előtt. A BÉT-en a forgalom 6,9 milliárd forintra emelkedett. A részvények ára egy-két papír kivételével a nagy forgalom mellett gyengült, így drágult a Graboplast (+1,19 százalék), a Globus (+9,33 százalék) és a Phylaxia (+3,08 százalék) ára. A blue chipek sorából a Matáv úszta meg a legjobban az eróziót. A 7 forinttal csökkenő távközlési papírokból 4,1 millió darab cserélt gazdát. A Mol 150 forinttal, az OTP 500 forinttal, a Richter 540 forinttal lett olcsóbb. A Molra nem hatott kedvezően az a hír sem, hogy elhalasztották a PKN Orlen privatizációjára kiírt pályázat nyertesének kihirdetését, illetve azt, hogy melyik céggel tárgyalnak kizárólagosan a jövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.