További ötmilliárd forinttal bővül a Széchenyi-tervben szereplő állami támogatású bérlakásépítési program 18 milliárd forintos kerete, ha az Országgyűlés is elfogadja a kormány által nemrégiben benyújtott törvényjavaslatot – jelentette be Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) tegnapi választmányi ülésén. Kiemelte: szeptember végén lesz a következő eredményhirdetés, és új pályázatot is írnak ki. A megyei jogú városokból a Széchenyi-tervre érkezett pályázatok közül idáig 500 nyertest hirdettek. A mintegy 13 milliárd forintot elsősorban vállalkozáserősítő és turisztikai célokra osztották ki. Az ország huszonkét „vidéki fővárosának” önkormányzatai negyven pályázaton 4,2 milliárd forintot nyertek zömmel regionális-turisztikai, lakásépítési és úgynevezett energetikai programokra. – Sikeresnek bizonyult a bérlakás-program is: 2000. júliusától a mai napig összesen 31, a megyei jogú városokból érkezett pályázat kapott támogatást együttesen 6,2 milliárd forint értékben. A szociális és részben az úgynevezett költségalapú bérlakások építésének összköltsége 8,8 milliárd forint, s így 1512 otthon jön létre – fűzte hozzá a helyettes államtitkár, aki fontosnak tartja, hogy a győztes pályázatok elősegítik a helyi foglalkoztatást is.
Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere, az MJVSZ elnöke szerint az elmúlt tizenegy évben most először nyílik lehetőségük az önkormányzatoknak, hogy ténylegesen javítsanak a lakáshelyzeten.
A bérlakás-építési programot dicsérték Nyíregyháza, illetve Eger szocialista polgármesterei is, ugyanakkor felvetették: az önkormányzatokat terhelő járulékos költségek miatt a valóságban a
20-30 százaléknyi önrésznél többet kell fizetniük egy-egy beruházásnál, s egy év alatt az építési költségek is megemelkedtek.
Politico: Trump győzelme után Orbán Viktor és szövetségesei tovább erősödnek Európában