BÉT: elmaradt a boom

Sorozatos profit warningok és leminősítések tarkították az elmúlt hetet is, így a tőkepiacok gyengülése számottevő mértéket öltött. A rossz amerikai és európai makrogazdasági adatokat tetézte a japán recesszió és a tőzsdéken uralkodó nyomott hangulat. Budapesten eleinte a negatív trend bontakozott ki, de a szerdai nap meghozta a fordulatot és a BUX a nemzetközi hatások ellenére emelkedett, amit pénteken „visszaadott” a piacnak. A hazai részvények közül a Matáv, az Antenna Hungária, a Fotex és a Zalakerámia ára zuhant a legnagyobbat.

2001. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő

Rosszul végződött a hét első budapesti tőzsdei kereskedési napja. A Budapesti Értéktőzsdén jobbára az eladók voltak túlsúlyban, így a BUX-index éves mélypontján zárta a napot. A forgalom rendkívül alacsony volt, alig haladta meg az 1,6 milliárd forintos szintet. A nyitástól szinte folyamatosan gyengülő börzemutató 6305,16 ponton zárt, ami 0,86 százalékos, azaz 55,01 pontos gyengülésnek felel meg. Elemzők a lassulást az amerikai piacok zárva tartásával, valamint a telekommunikációs szektor iránti ellenszenvvel magyarázták. A szakértői indoklást a Matáv-papírok árának zuhanásával indokolták. A hazai távközlési vállalatok legnagyobbika, a Matáv ára átesett a 700 forintos határon és 697 forinton, 11 forinttal előző szintje alatt zárt. Lefelé mozgott még az OTP (–60 forint), a Richter (–150 forint) és a Mol (–5 forint) is. A Molra még az esetleges lengyel privatizációs siker sem tudott kedvezően hatni, pedig a PKN-Orlen értékesítésével megbízott Nafta Polska szóvivője igen közelinek nevezte a tender győztesének kihirdetését. A kiskapitalizációjú papírok közül kiemelendő az Egis (–100 forint), a BorsodChem (–190 forint) és az Antenna Hungária árának zuhanása.

Kedd

Változatlanul negatív trend jellemezte a BÉT kereskedését kedden. A BUX újból negatív éves rekordot állított fel, amelyen már nem igazán csodálkoznak a piaci szereplők. A 6288,96 ponton záró indexet továbbra is a Matáv, Mol, Antenna Hungária, OTP négyes húzta lefelé. A forgalom ugyan közel duplájára emelkedett (2,8 milliárd forint), de ez még ezen a szinten is igen alacsonynak mondható. A legnagyobb érdeklődés a Matáv iránt volt, de a távközlési részvényeket inkább az eladók ostromolták, mintsem a vevők, így áruk előbb 700 forint körül mozgott, majd az utolsó negyedóra gyengítőleg hatott, és végül az erős eróziós hatás 3 forinttal mérsékelte a Matáv-papírok árát. A kisebb mennyiségben fogyó Mol 15 forintot, míg az OTP 25 forintot gyengült. A nap meglepetését az Antenna Hungária, a Pannonflax és a Zalakerámia zuhanása okozta. A műsorszóró cég részvényei 7,17 százalékkal, 2070 forintra, a kerámiaipari vállalat papírjai 11,85 százalékkal, 1450 forintra estek vissza. A lassuló trenddel ellentétesen mozogtak a gyógyszeripari és vegyipari papírok. A BorsodChem 20 forintot, az Egis 100 forintot, a Richter 150 forintot, a TVK 40 forintot drágult. Az OTP gyengülését arra lehet visszavezetni, hogy a pénzintézet becserélte a saját tulajdonában lévő osztalékelsőbbségi részvényeket törzsrészvényekre.

Szerda

Megfordult a trend a hét közepén, a BUX szerdán a mélyből felkapaszkodva pozitív előjellel zárt. A 6278 pontos nyitóértékéről az index előbb 6363 pontig erősödött, majd az utolsó fél órában visszakorrigált, de a lejtmenet csak 6339,58 pontig tarthatott a kereskedési idő miatt. A zárást jelző csengőszó végül 50,62 pontos, azaz 0,80 százalékos nyereséget hozott a BUX árfolyamában. A forgalom napról napra nőtt, így a szerdai napon már meghaladta a 3 milliárd forintos mértéket is. A növekedést a vezető részvények árának emelkedése indukálta, ezen belül is az Egis- (+250 forint), a Mol- (+50 forint), az OTP- (+185 forint) és a Richter- (+250 forint) papírok ára javult számottevően. A Matáv viszont csak minimális, 2 forintos drágulást tudott felmutatni, ami azt jelzi, hogy a befektetők ezen a 700 forint körüli szintnél olcsóbbra várják a távközlési papírokat. A gyengülők között érdemes megemlíteni az több napja folyamatosan zuhanó Antenna Hungária- (–70 forint), a BorsodChem- (–60 forint), Fotex- (–17 forint) és a Zalakerámia- (–140 forint) részvényeket. Kisebb döbbenetet keltett a Skála-papírokra tett korábbi Callum Rt. felvásárlási ajánlatára érkezett ellenajánlat, amelyet a napok óta vásárló görög üzletember cége, az Athina Szolgáltató Kft. tett. A görög tulajdonú cég ellenajánlatot tett a Skála-Coop Rt. valamennyi részvényének megvásárlására, így a törzsrészvényekért 1300 forintot, a kamatozó részvényekért 16 800 forintot ajánl. A Mol–PKN–OMV privatizációs küzdelem újabb fejezetéhez érkezett szerdán, amikor a lengyel lapok arról írtak, hogy a Mol felülbírálja korábbi ajánlatát és 30 zlotyt adna egy PKN-részvényért, így akár 2,12 milliárd zlotyt is fizetne a lengyel olajcégért.

Csütörtök

Mérsékelt drágulás volt jellemző a Budapesti Értéktőzsdére. A nyitáskor még 9 pontos mínuszban álló BUX délután két óráig emelkedett, ekkor 6439 ponton állt, majd a növekedési tempóval azonos ütemben gyengült, és végül 6388,94 ponton, 49,36 pontot emelkedve zárt. A magyar piac növekedése igen érdekes volt, ha figyelembe vesszük a nemzetközi tőkepiacokat és az ott uralkodó hangulatot. Részben az elmaradt Bank of England-kamatcsökkentés, részben az amerikai árfolyamok okozta negatív hangulat rontotta az európai és amerikai árakat, de a BUX csak menetelt és menetelt. A 6,87 milliárd forintos forgalom is a befektetői aktivitást jelezte. Kiemelkedő teljesítményt nyújtott az OTP, a Richter (+0,86 százalék) és az Egis (+2,93 százalék). A banki papírokból fogyott el a legtöbb, és az OTP-részvények vezették a BUX-ot az emelkedési pályán. A pénzintézet részvényei
15 455 forintig drágultak, végül
15 300 forintra estek vissza, de ez a szint is több 3,51 százalékkal, mint a szerdai záróár. A Richter – meglepetésre – annak ellenére is drágult, hogy az egyik stratégiailag fontos termékét kivonja a japán piacról. A blue chipek táborából a korábbi napok két legnagyobb forgalmú részvénye, a Mol és a Matáv ára lefelé mozgott.

Péntek

A hét utolsó kereskedési napja nem a korábbi két üzleti nap fellendülését követte, amit elsősorban a nemzetközi hatásokkal lehetett megmagyarázni. Az indoklás ugyan kissé „biceg”, ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a nagy nemzetközi börzéken csütörtökön is gyengültek az árak, akkor viszont a BÉT nem követte a trendet. Magyarázzuk inkább úgy, hogy csütörtökön drágultak a részvények és a befektetők is aktívabbak voltak, míg pénteken visszazuhantak az árfolyamok. A 6354,35 ponton záró BUX szintje 34,59 ponttal alacsonyabb, mint előző értéke, amit újból a Matáv eladóinak nyomása indukált. A vezető papírok közül számottevő gyengülést mutattak a már említett távközlési cég részvényei (–15 forint), az OTP (–180 forint) és az Egis (–100 forint). A nyertesek táborát vezette az Antenna Hungária (+65 forint), a Mol (+35 forint) és a Richter (+110 forint). Az amerikai Boston városának tenderkiírásán nyertes Nabit-t a befektetők nem preferálták, így a buszgyártó cég részvényei 100 forinttal lettek olcsóbbak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.