Miközben a részvények többsége jelentős áresést szenvedett el, addig az utóbbi fél év egyik legpechesebb cége (a Honeywell-fúzió elmaradása miatt), a General Electric kedvező jövőképet festett fel. A multinacionális vállalat pénteki elemzői konferenciáján a társaság vezetése elmondta, hogy a cégük ellen tud állni a terrortámadást követően kialakult rossz hangulatnak, és 2001-ben és a következő évben a gazdálkodási növekedés nem marad el a várakozásoktól. A hírek hatására a General Electric ára 86 millió darabos forgalom mellett 3,06 százalékot javult.
A gyengülő piac ellenére erősödéssel zárta a hetet a Compaq Computer (+1,78 százalék), az AOL Time Warner (+2,05 százalék), a Hewlett Packard (+3,17 százalék) és a Texas Instruments (+5,84 százalék).
A tengerentúli csökkenések ellenére a tegnapi napon megélénkültek a tőkepiacok. A tokiói börze ugyan nemzeti ünnep miatt zárva tartott, de a hongkongi HSI kihasználta az optimista hangulatot, és 1,9 százalékot javított többnapos zuhanás után. Az európai parketteken a kedvező hangulatot a túl olcsóvá vált részvények és a hét végén be nem következett amerikai katonai offenzíva okozta. Kedvezően hatott a piacokra a várható 2002-es 2 százalék alatti eurózóna-infláció. Az infláció mérséklődéséről Jean-Claude Trichet, a francia jegybank elnöke, az Európai Központi Bank (EKB) kormányzó tanácsának a tagja azt mondta, hogy az EKB intézkedéseinek a hatására az infláció üteme a jövő év első hat hónapjában 2 százalék alá süllyed. A következő év makrogazdaságának elemzése mellett megjelent az Európai Unió havi és éves viszonylatban mért ipari termelési adata és folyó fizetési mérlegének hiánya, melyek a Dow Jones hírügynökség elemzői által adott jóslatoktól jelentősen eltér. Az elemzők a kiadott 1,4 százalékos ipari kibocsátáscsökkenés helyett csak 0,6 százalékost vártak.
A változatos jóslatok és eredmények ellenére a piac felfutása jelentős volt. Tegnap a budapesti tőzsde zárásakor a legnagyobb érdeklődés a Deutsche Telekom- (+4,41 százalék), a Siemens- (+4,38 százalék) és a Deutsche Bank- (+9,05 százalék) papírok iránt volt.
A sorozatosan érkező elemzések a javuló amerikai árakra negatívan hatottak. A Lehman Brothers egyik vezető szakértője szerint az amerikai gazdaság recesszióba süllyedhet a második fél évben, a harmadik és a negyedik negyedévi GDP-növekedés egyaránt mínusz 1,5 százalékos lehet. A Merrill Lynch szerint viszont az amerikai gazdaság 2002 közepétől növekedési állapotba kerülhet.
Budapesten a nyitáskori drágulást követve zuhant a BUX, és 5751 ponton állt meg. A napi minimum elérése után kora délután újból drágult az index, de a nemzetközi árfolyamok növekedését nem érte el. Záráskor a BÉT mutatója 5779,96 ponton került ki a parkettről, mely 1,92 százalékos növekedésnek felelt meg. A piacra negatívan hatott a Union Bank Suisse (UBS) előrejelzése. A UBS szerint az amerikai recesszió és az európai uniós stagnálás kilátásai miatt csökkentek az európai feltörekvő gazdaságok jövő évi növekedési kilátásai. A bank elemzője európai feltörekvő térség 2002-es prognózisán belül a legnagyobb mértékben a Magyarországra közzétett növekedési becslését rontotta le. A UBS-jelentést elsősorban a Richter és az OTP árfolyama érezte meg. A gyógyszergyári papír csak 90 forinttal, míg a banki részvények 5 forinttal tudtak a hossz hangulat mellett növekedni. A tőzsde emelkedését a Matáv, a Mol és az Antenna Hungária segítette. A Matáv 31 forinttal, a Mol 130 forinttal, az AH 115 forinttal erősödött a nap végéire.
Kocsis Máté üzent a távozó Pressmannak