F–16-os vadászgépet vásárol Magyarország

F–16-os, amerikai gyártmányú vadászrepülők (akár az USA-ból, Belgiumból vagy Törökországból származnak) beszerzését támogatja mai ülésén a nemzetbiztonsági kabinet – értesült a Magyar Nemzet. Úgy tudjuk, alapfeltétel: a szállítónak a használt F–16-osokat úgy kell felújítani, hogy az új gépek színvonalát érjék el az elektronikai és a fegyverzeti rendszerek.

2001. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő által vezetett testület a 27 darab MiG–29-es vadászrepülő üzemidejének meghoszszabbításáról is határoz, s ennek alapján kell a Honvédelmi Minisztériumnak (HM) felkérni azt a céget, amely elvégzi a munkálatokat ahhoz, hogy az orosz gépek még legalább négy évig, az újonnan beszerzettek hadrendbe állításáig fel tudjanak szállni. Úgy tudjuk: a HM már folytatott tárgyalásokat a MiG fő konstruktőrével, a gyártó RSZK MiG-gel. Az óriásvállalkozás beleegyezése is kell ahhoz, hogy a munkát egy másik cég végezze. A vadászgépbeszerzéssel korántsem biztos, hogy a nemzetbiztonsági kabinet csak a típusról dönt, nem pedig konkrét ajánlat elfogadásáról. Mindez a ma reggel kezdődő ülésen dől el, ahová a kabinet tagjai már úgy mennek el, hogy ismerik a beérkezett ajánlatok részletes elemzését. Az viszont biztos, hogy csak a típust nevezik meg. Lapunk forrásai kizárták, hogy az F–16-oson kívül szóba jöhet más vadászgép.
A Magyar Nemzet úgy értesült, hogy a HM a korábbiaktól eltérően nem tett javaslatot egyik ajánlat elfogadására sem, a döntést a nemzetbiztonsági kabinetre bízza, amelyet majd a kormánynak, illetve az Országgyűlésnek is jóvá kell hagyni.
Emlékezetes: a külföldről érkezett ajánlatok egyike sem tér ki a repülőgépek fegyverzetére, ezért a fedélzeti haditechnikáról külön kell majd tárgyalni. Az F–16-osokra ajánlatot tett az amerikai, a belga – közel húszéves gépekre – és a török kormány is, utóbbi fiatalabb, korszerű C, illetve D típusúra. A gépbeszerzési tender iránt érdeklődve legelőször az Egyesült Államok kereste meg a magyar kormányt, majd Svédország kínálta eladásra az általa gyártott Gripeneket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.