Megállt az értékesítési láz a nemzetközi tőzsdéken a hét utolsó kereskedési napján is. Az üzleti hangulatot csak kismértékben befolyásolták a keddi események, így a tőkepiacok önálló életüket élték. Szerdai információk szerint arról döntöttek az amerikai tőzsdék, hogy még e héten kinyitnak, de a romeltakarítás és a mentés a NYSE közelében javában folyt, így módosították tervüket, és hétfőre halasztották a nyitást. Az értékpapírpiacok elindulásával egy időben kezdenek kereskedni majd a New York-i árutőzsdén, a NYMEX-en is. Tokión újabb erőteljes drágulási hullám söpört végig, a vevők az olcsó papírokat vásárolták. A japán Nikkei 225 index 398,80 pontot emelkedett. A DAX és a FTSE egymással szemben haladt nyitáskor, de a későbbiek folyamán egyformán lefelé vették az irányt. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy az amerikai piacok csak hétfőn nyitnak ki, így azok a spekulánsok, akik értékesíteni kívánták részvényeiket, nem tudtak eladni tegnap sem. Az európai parketteken kora délután keletkezett gyengülést az elemzők nemcsak az elhalasztott nyitással, hanem a sorozatosan megjelenő negatív, az Egyesült Államok és Európa gazdaságát értékelő elemzésekkel magyarázták.
A legjelentősebb szakértői véleményeket a befektetési minősítők, közöttük a Standard and Poors (S&P) adta közzé, ami igen meglepő volt. A befektetési minősítő nem volt rest, és az amúgy is labilis hangulatot még rosszabbá tette, először az amerikai légi ipart, a biztosítókat és az USA gazdaságának növekedési lehetőségét vette górcső alá. A légiiparra vonatkozóan visszaminősítést valószínűsített a hitelminősítő. A tegnapi közlemény szerint az S&P az Air Canadát és a British Airwayst – a legnagyobb kanadai, illetve európai légitársaságot – azért helyezte negatív kilátású figyelőlistára, mert az amerikai légitársaságok mellett ez a két cég is komoly mértékben függ az amerikai piactól. A hitelminősítő a biztosítási szektorra nézve borús képet festett, véleményük szerint soha nem látott kárkifizetések kezdődhetnek meg a következő hetekben, de a biztosítási szektort egyelőre nem fenyegeti közvetlen veszély. Az Egyesült Államok gazdaságát vizsgálva az S&P arra a következtetésre jutott, hogy a terrormerénylet hatására a gazdaság recesszióba eshet, de az csak rövidtávú és szerény lesz. „A szeptember 11-i szörnyűséges New York-i és washingtoni katasztrófa nem állítja le az Egyesült Államok gazdaságát, és nem rombolja le az amerikai tőkepiacokat” – olvasható a hitelminősítő pénteken kiadott jelentésében.
Budapesten a nemzetközi trendekkel együtt mozgott a magyar tőzsde indexe. A nyitáskor csökkenőben, majd emelkedő és kora délután újból gyengélkedő BUX-zárásra veszteségét 102 pontra növelte, így börzemutató 5853,30 ponton került a partvonalon túlra. A forgalom a korábbiakhoz hasonlóan nyolcmilliárd forintot meghaladó lett, amit főként a Matáv- és az OTP-adásvételek okoztak. A vezető részvények közül csak a távközlési papírok és a TVK részvényei tudtak pozitív irányba mozdulni. A Matáv árát nagyban meghatározta, hogy a Goldman Sachs felminősítette eredményvárakozásait a távközlési céget tekintve, így a Matáv-részvények 12 forintot emelkedtek a nap végére. A piacra negatívan hatott az OTP (–535 forint), a Richter (–520 forint) és a Mol (–25 forint) gyengülése. A vegyipari papírok közül a már említett TVK 25 forinttal javult, míg a BorsodChem értéke 200 forintot vesztett. Elemzők rámutattak arra, hogy a jelentős nemzetközi gyengülési trendet ezúttal a BÉT nem vette át, amit az alacsony árak és a befektetők aktív jelenléte indukált. A forint a sávjában 7,30–7,66 százalék között ingadozott, és a napi zárásakor 7,43 százalékkal az erős oldalon állt.
Szijjártó Péter: Közel kilencszáz új munkahelyet teremt a kínai Xinzhi nagyberuházása Hatvanban