Harc a PKN-Orlenért

Változatos árak voltak jellemzők a szerdai New York-i kereskedésekre. A befektetők „kiéhezve” figyelték a kedvező vállalati híreket, amelyek közé egy-egy negatív leminősítés is becsúszott. Az előző értékük alatt nyitó amerikai árfolyammutatók sokáig nem tudtak a vesztes oldalról kitörni, majd a zárás előtti pillanatok meghozták a fellendüléseket, de csak a Dow Jones által jegyzett részvények körében. A megugrás hatására a hagyományos iparágak mutatója 0,36 százalékot emelkedett, viszont a technológiai index újabb mélypontra zuhant vissza 0,66 százalékos gyengülésével. Elemzők szerint a Dow növekedése azzal magyarázható, hogy a spekulánsok egy újabb Fed- kamatcsökkentést remélnek, amit a Microsoft várhatóan jó éves gazdálkodási adatai segítenek. A csütörtöki üzleti napon az európai árak a Nasdaq gyengülését követték, míg a tokiói börzén kisebb élénkülés volt érezhető, amely pozitívan hatott a részvényárfolyamokra.

2001. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drágulást várnak a befektetők a tengerentúli tőzsdéken, pedig nem jön a fellendülés, akármilyen kedvező hír megjelenhet, a piac csak nem reagál azokra – mondta egy Wall Street-i spekuláns. A befektető arra a hírre reagált ezzel a mondattal, hogy a Microsoft pénzügyi igazgatója, John Connors megerősítette, hogy a szoftveróriás tartani tudja a júliusban közzétett második negyedéves gyorsjelentésben foglalt előrejelzéseit. A jóslatok szerint a Microsoft a 2002. június végén befejeződő pénzügyi évében maximum 1,95 dollár részvényenkénti nettó eredményt érhet el, mely bevételi adatokra vetítve 29,6 milliárd dollárnak felel meg. A bejelentést a piac kedvezően fogadta, így a Microsoft árfolyama 1,64 dollárral, 57,74 dollárra ugrott, de a szoftvergyártók terén nem volt ragadós ez a drágulás. A hírekre különösebben nem érzékeny Oracle 0,01 dollárral esett vissza, míg az összeolvadás alatt álló Compaq Computer 0,65 dollárt, a Hewlett Packard 0,66 dollárt gyengült.
A Nasdaq árfolyamának csökkenése arra a Merrill Lynch-elemzésre vezethető vissza, amely a Motorola éves bevételeiről szóltak. A befektetési társaság szerint a távközlési eszközöket gyártó cég a korábbi várakozásokkal ellentétben nem lesz képes sem a 2001., sem a 2002. évben bevételeit megfelelőképpen növelni.
Mérsékelt volt az optimizmus a csütörtöki tokiói üzleti napon, az európai piacokon viszont meredek zuhanásokat okoztak a technológiai papírokat piacra dobó befektetők. A Nikkei 225 index 0,49 százalékot erősödött, ellenben a DAX és az FTSE vállvetve egymás mellett menetelt a két százalék körüli veszteség felé. Tegnap kora délután a DAX piacát a SAP (–7,84 százalék) és az Infineon (–4,84 százalék) húzta le, míg a brit tőzsdeindikátorra a Marconi- (–25 százalék), a Telewest- (–12 százalék) és az Energis- (–10,66 százalék) papírok zuhanása hatott. A kontinensen a technológiai papírok lassulása mellett a makrogazdasági adatok és a Bank of England (BoE) elhalasztott kamatcsökkentése is negatív irányba tolta az árakat.
Rossz hírek ide, rossz hírek oda, a budapesti parketten meglódultak az árak. A forgalom megduplázódott (6,99 milliárd forint volt) és a várt emelkedés első hulláma elérte a BÉT-et. Miközben a nemzetközi tőzsdéken lefelé meneteltek az árak, addig a BUX nyitásától kezdődően emelkedett és kora délután elérte a 6439 pontos határt, amely a napi maximuma volt. A délután végül lassú erózióval telt, de a magyar indikátor a pozitív jellegét megtartva 6388,94 ponton zárt, amely 49,36 ponttal több mint előző napi szintje. A vezető részvények közül csak az OTP (+500 forint) és a Richter (+140 forint) ára nőtt, míg a Matáv, a Mol és a TVK értéke gyengült. A távközlési papírok újabb negatív rekordot értek el 689 forintos (–7 forint) záróárukkal. A Molt sokáig emelkedésben találhattuk, de végül az olajipari részvények 40 forintos csökkenést szenvedtek el. A Mol szempontjából nem túl kedvező pletyka jelent meg a lengyel sajtóban, amely azt taglalta, hogy az osztrák OMV megemelte ajánlatát a lengyel PKN Orlen olajcégre, és most részvényenként 30,50 zlotyt kínál az eladásra kerülő 17,6 százalékos részesedésért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.