Kampány a megemlékezésen

„Emlékülést és téravatót” tartottak tegnap délután szocialista politikusok a VII. kerületben egy szakközépiskolában, Kéthly Anna halálának 25. évfordulója alkalmából. Az önkormányzati szervezésű, ám kizárólag baloldali rendezvény ellen tiltakozott a „történelmi” Szociáldemokrata Párt és a helyi polgári ellenzék is.

2001. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erzsébetváros polgármestere, Szabó Zoltán MSZP-s országgyűlési képviselő megnyitóbeszédében elmondta: a politikus a magyar és az európai történelem kiemelkedő személyisége volt. A múlt és jelen közötti párhuzamvonásban megemlítette az Országimázs Központot, az Ezüsthajót és a Happy End-et, és a „zsidótörvényt elfogadtató” Teleki Pált is. Varga Lászlóról, a parlament fideszes elnökéről így szólt: a Fidesz-frakció oszlopos tagjaként pártfegyelemből fintorogni kénytelen Nagy Imre nevének hallatán.
Kovács László, az MSZP elnöke szerint az egykori állampárt átalakulása után már 1990-ben és 1994-ben is szociáldemokrata programmal indultak a választásokon, ám kormányzásuk idején „a gazdaság nehéz helyzete nem engedte meg a program végrehajtását”. – Ma ismét egy jobboldali, de a korábbinál is antidemokratikusabb és szociálisan érzéketlenebb kormány ellen kell küzdenünk. Mi tisztességes kormányzást ígérünk, erősítjük a nemzet egységét, és gyűlöletkeltés helyett szociális jólétet teremtünk majd erőt merítve Kéthly Anna életútjából – állította a pártelnök.
Az emlékülésen megjelentek „történelmi áttekintést” kaphattak a szociáldemokraták egykori vezetője életéből Strassenreiter Erzsébet történész jóvoltából, aki Kéthly Anna 1948 előtti és 1956 utáni írásaiból, leveleiből idézett. Szerinte a politikus elsősorban antikapitalista volt, s fő tevékenysége – még 1956 után is – a hortysta, ellenforradalmi, fajvédő kurzus elleni harcban nyilvánult meg, miközben a jelenlegi hivatalos kormánypolitika „a Horthy jellemezte rendszert dicsőíti a baloldal és a szocialisták ellen érzett gyűlöletében”. Az ünnepség végén, amelyet Göncz Árpád volt köztársasági elnök levélben üdvözölt, a közönség soraiból felállva Steigerwald Ottó, a Történelmi Szociáldemokrata Párt tagja tiltakozását fejezte ki az elhangzottak miatt. Végül a tanteremnyi ünneplő a Wesselényi utca 27–29. szám alatti üres telekre, a leendő Kéthly Anna térre vonult, hogy megnézze Medgyessy Péter, az MSZP miniszterelnök-jelöltjének tértáblaavatását.
A „történelmi” Szociáldemokrata Párt és a Kéthly Anna Kulturális Egyesület megdöbbenéssel értesült az emlékülésről. Lapunkhoz eljuttatott közleményükben leszögezik: az MSZP jogelődje, az MSZMP vérbe fojtotta az ’56-os forradalmat és szabadságharcot, kivégeztetett 400 forradalmárt, bebörtönzött húszezer szabadságharcost. A Szovjetunió helytartói, az MSZMP kétszázezer honfitársunkat üldözött el hazánkból, üldözte a szociáldemokratákat, betiltatta és vagyonát elkobozta a Szociáldemokrata Pártnak, nem engedte, hogy az elüldözött politikus asszony visszatérjen Magyarországra. Kéthly Anna forog a sírjában.
Szabó Zoltán polgármester lapunknak a tiltakozásokra reagálva azt mondta: 1956 régen volt, az MSZP mai vezetői még kisgyermekek voltak, véget kellene vetni a visszamutogatásnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.