A nemzetközi adatszolgáltatásokhoz kapcsolódó statisztikában a 62 év felettieket tekintették nyugdíjasnak. Az adatok szerint Magyarországon 2000-ben 1,815 millió 62 év fölötti lakos kapott a nyugdíj-biztosítási alapból ellátást. A nyugdíjak havi átlagos összege
36 455 forint volt, a rokkantnyugdíjasok átlagos nyugdíja ezzel szinte azonos. A nyugdíjra nem jogosult 62 év felettiek száma 2000-ben 84 ezer volt. Közülük 29 ezren kaptak mezőgazdasági járadékot – havonta 17 873 forintot –, nyolcezren időskorúak járadékára – havi 14 604 forintra – voltak jogosultak, 47 ezren pedig 14 486 forintos rendszeres szociális járadékban részesültek. Szemkeő Judit hozzátette: a nyugellátásra nem jogosultak általában igénybe veszik a közgyógyellátást, aminek havi összege átlagosan 2188 forint volt személyenként.
Hangsúlyozta: az idősek helyzetét kiegészítő ellátások is javíthatják. Ilyen például a közlekedési támogatás, a tv-előfizetési díjhoz nyújtott támogatás, amelyre évente négymilliárd forintot fordít a költségvetés. Ebbe a körbe tartozik még az egészségügyi és a szociális ellátás.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2002 januárjától hivatalos számításokat készíthet a nyugdíjasok fogyasztói kosaráról – hangzott el azután, hogy fideszes parlamenti képviselők konzultáltak a kérdésről a KSH-ban. Domokos László elmondta: a kabinet a kormányzati ciklus minden évében az inflációt meghaladó mértékben emelte a nyugdíjakat. Ez a négy év alatt 16 százalékos vásárlóérték-növekedést jelent. Emlékeztetett arra, hogy az előző kormány idején a nyugdíjak reálértéke 12 százalékkal csökkent.
Medgyessy Péter, az MSZP miniszterelnök-jelöltje a Pallas Páholyban, a Nyugdíjasok Országos Képviseletének fórumán erkölcstelennek, ésszerűtlennek és társadalomellenesnek nevezte mindazt, amit a jelenlegi kormány az elmúlt három évben a nyugdíjasokkal kapcsolatban tett. Rámutatott: az előző kormányoknak sem sikerült „normális” megélhetést biztosítaniuk a nyugdíjasoknak, de az Orbán-kormány annak ellenére sem talált módot erre, hogy a társadalom túljutott a mélyponton. Domokos László visszautasította és félrevezetőnek nevezte Medgyessy kijelentését. Hangsúlyozta: 1988-ban, Medgyessy Péter pénzügyminisztersége idején vezették be a személyi jövedelemadót, amely a nyugdíj mellett dolgozók nyugellátását is terheli. Hozzátette: ez a gyakorlat – a kormány szándékai szerint – megszűnik.
A Nyugdíjas Polgári Egyesület megdöbbenéssel hallotta Medgyessy nyilatkozatát, amely ismét ígéretekről szólt, hogy milyen kedvezményeket biztosítana ő és az MSZP a nyugdíjasok részére. – Sajnos ezúttal sem hallottuk az önkritikát, hogy reformokra azért van szükség, mert az előző kormány által 1997-ben megalkotott nyugdíjtörvény nem váltotta be reményeket, és ezért van szükség változtatásokra – áll nyilatkozatukban.
Miért fenyegeti meg jogerős ítéletekkel politikusokat újságírókat Magyar Péter