Megveszi a BC-t a Szibur?

Nem nőtt a múlt pénteken a New York-i tőkepiac. A befektetők eladási hullámot gerjesztettek, így az NYSE piacán 1,4 milliárd papír forgott, míg a Nasdaq elektronikus kereskedelmi parkettjén 1,7 milliárd részvény cserélt gazdát. Az árfolyammutatók a kezdeti növekedés után lefelé mozogtak, így a Nasdaq Composite 1,05 százalékkal, míg a Dow Jones 2,39 százalékkal zuhanva zárta a napot. Elemzők rámutattak arra, hogy a piac alulértékeltté vált ugyan, de a sorozatosan érkező negatív hírek újabb és újabb nyomást gyakorolnak a részvényárakra. A hét utolsó napján a technológiai részvények kisebb, míg a kiskereskedelmi papírok nagyobb csökkenést szenvedtek el: jól látható, hogy a tőzsdén egyes papírok árának zuhanása megtorpant – de vajon meddig tarthat ez az állapot?

2001. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepetésként érték a piacot az amerikai foglalkoztatási és munkanélküliségi adatok, amelyek a várakozásoktól jelentősen elmaradtak. A foglalkoztatási adatok szerint az Egyesült Államokban 113 ezer fővel csökkent a foglalkoztatott személyek száma, ami felette van a korábbi 100 ezer körüli jóslatnak, és mértéke 4,9 százalékos lett. A szakértők a gyenge makrogazdasági adatok miatt egy újabb kamatcsökkenést valószínűsítenek. A J. P. Morgan Chase befektetési tanácsadó szerint a Federal Reserve amerikai központi jegybank a 2001-es év hátralévő részében akár 0,75 százalékos kamatcsökkentést is végrehajthat. A Fed következő nyílt piaci bizottsági ülése október 2-án lesz, amelytől a befektetők minimum 0,25 százalékos kamatvágást várnak. A J. P. Morgan rámutatott, hogy az USA gazdasága, de főként a munkanélküliségi adatok továbbra is negatív képet mutatnak.
Az elemzőcégek egyúttal rossznak tartják, hogy a Hewlett Packard (HP) felvásárolja a Compaq Computert. Az elemzők és a részvényesek szerint is értelmetlen a két cég egyesülése, „a hitetlenkedők szerint a két cég nem illik öszsze” – jelentette a Reuters. Az egyesülés után mindkét cég részvényei zuhantak, pénteken viszont a Compaq árfolyama 0,24 dollárral javult, és a HP is 0,38 dollárt nőtt.
Nem okozott viszont meglepetést a hétfői tokiói árfolyamzuhanás, hiszen a japán gazdaságról újabb rossz hírek jelentek meg. A friss információk szerint a gépgyártás rendelésállománya 1,6 százalékkal csökkent júliusban egy hónap alatt, a bankhitelek kihelyezése 44. hónapja ritkul, augusztusban 0,9 százalékkal alacsonyabbak voltak a nagykereskedelmi árak, mint tavaly augusztusban. A bizonytalanság a végsőkig kiélezte a tokiói piacokat. A Nikkei zuhanását az okozta, hogy a fejlett technológiai vállalatokat egyre rosszabbul ítélik meg, és ez fokozatosan átterjed a feldolgozóipar egészére is. A siralmas makrogazdasági adatok hatására a Nikkei 225 index 3,05 százalékkal tizenhét éves mélypontjára zuhant vissza. Európában a hét első kereskedési napján tovább estek az árak, az FTSE két százalékot, míg a DAX három százalékot meghaladóan gyengült, miután kiderült, az USA közgazdászai 1,6 százalékra csökkentették a tengerentúli GDP-növekedést.
Budapesten már nyitáskor lefelé mozgott a BUX görbéje, azaz a hazai piac 48 ponttal előző szintje alatt kezdte a napot, és a negatív trend egyre lejjebb vitte az index értékét. A BUX 6203 pontig zuhant, de erről a napi minimumról zárásra sem igazán tudott elrugaszkodni, így a végső pillanatban az index 119,94 pontot gyengült, és 6234,41 ponton került a partvonalon túlra, így újabb negatív rekordot döntött. A forgalom 3,7 milliárd forint volt, ami a korábbi hetek átlagával megegyező, a legnagyobb érdeklődés a Matáv és a Mol iránt volt. A vezető részvények ára kivétel nélkül zuhant, a legnagyobb eróziót a napközben 645 forinton is megvásárolható távközlési papírok jelentették, amelyek ára végül visszakorrigált. Lefelé mozgott a Mol (–45 forint), a Richter (–350 forint), az OTP (–320 forint) és a TVK (–115 forint) értéke is. A BorsodChem 350 forinttal lett olcsóbb, miután a Szibur bejelentette, hogy célja a BC többségi tulajdonának megszerzése. Jurij Filalejev, a Szibur alelnöke hétfőn megerősítette, hogy az orosz vegyipari nagyvállalat tárgyal az osztrák CE Oil and Gas céggel a BorsodChem-részvények többségének megvásárlásáról. A TVK megszerzéséről az alelnök azt mondta, hogy „ha a Mol Rt. és a TVK kollektívája bejelenti, hogy kész az együttműködésre, a Szibur is készen fog állni erre”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.