Meglepetésként érték a piacot az amerikai foglalkoztatási és munkanélküliségi adatok, amelyek a várakozásoktól jelentősen elmaradtak. A foglalkoztatási adatok szerint az Egyesült Államokban 113 ezer fővel csökkent a foglalkoztatott személyek száma, ami felette van a korábbi 100 ezer körüli jóslatnak, és mértéke 4,9 százalékos lett. A szakértők a gyenge makrogazdasági adatok miatt egy újabb kamatcsökkenést valószínűsítenek. A J. P. Morgan Chase befektetési tanácsadó szerint a Federal Reserve amerikai központi jegybank a 2001-es év hátralévő részében akár 0,75 százalékos kamatcsökkentést is végrehajthat. A Fed következő nyílt piaci bizottsági ülése október 2-án lesz, amelytől a befektetők minimum 0,25 százalékos kamatvágást várnak. A J. P. Morgan rámutatott, hogy az USA gazdasága, de főként a munkanélküliségi adatok továbbra is negatív képet mutatnak.
Az elemzőcégek egyúttal rossznak tartják, hogy a Hewlett Packard (HP) felvásárolja a Compaq Computert. Az elemzők és a részvényesek szerint is értelmetlen a két cég egyesülése, „a hitetlenkedők szerint a két cég nem illik öszsze” – jelentette a Reuters. Az egyesülés után mindkét cég részvényei zuhantak, pénteken viszont a Compaq árfolyama 0,24 dollárral javult, és a HP is 0,38 dollárt nőtt.
Nem okozott viszont meglepetést a hétfői tokiói árfolyamzuhanás, hiszen a japán gazdaságról újabb rossz hírek jelentek meg. A friss információk szerint a gépgyártás rendelésállománya 1,6 százalékkal csökkent júliusban egy hónap alatt, a bankhitelek kihelyezése 44. hónapja ritkul, augusztusban 0,9 százalékkal alacsonyabbak voltak a nagykereskedelmi árak, mint tavaly augusztusban. A bizonytalanság a végsőkig kiélezte a tokiói piacokat. A Nikkei zuhanását az okozta, hogy a fejlett technológiai vállalatokat egyre rosszabbul ítélik meg, és ez fokozatosan átterjed a feldolgozóipar egészére is. A siralmas makrogazdasági adatok hatására a Nikkei 225 index 3,05 százalékkal tizenhét éves mélypontjára zuhant vissza. Európában a hét első kereskedési napján tovább estek az árak, az FTSE két százalékot, míg a DAX három százalékot meghaladóan gyengült, miután kiderült, az USA közgazdászai 1,6 százalékra csökkentették a tengerentúli GDP-növekedést.
Budapesten már nyitáskor lefelé mozgott a BUX görbéje, azaz a hazai piac 48 ponttal előző szintje alatt kezdte a napot, és a negatív trend egyre lejjebb vitte az index értékét. A BUX 6203 pontig zuhant, de erről a napi minimumról zárásra sem igazán tudott elrugaszkodni, így a végső pillanatban az index 119,94 pontot gyengült, és 6234,41 ponton került a partvonalon túlra, így újabb negatív rekordot döntött. A forgalom 3,7 milliárd forint volt, ami a korábbi hetek átlagával megegyező, a legnagyobb érdeklődés a Matáv és a Mol iránt volt. A vezető részvények ára kivétel nélkül zuhant, a legnagyobb eróziót a napközben 645 forinton is megvásárolható távközlési papírok jelentették, amelyek ára végül visszakorrigált. Lefelé mozgott a Mol (–45 forint), a Richter (–350 forint), az OTP (–320 forint) és a TVK (–115 forint) értéke is. A BorsodChem 350 forinttal lett olcsóbb, miután a Szibur bejelentette, hogy célja a BC többségi tulajdonának megszerzése. Jurij Filalejev, a Szibur alelnöke hétfőn megerősítette, hogy az orosz vegyipari nagyvállalat tárgyal az osztrák CE Oil and Gas céggel a BorsodChem-részvények többségének megvásárlásáról. A TVK megszerzéséről az alelnök azt mondta, hogy „ha a Mol Rt. és a TVK kollektívája bejelenti, hogy kész az együttműködésre, a Szibur is készen fog állni erre”.
Rengeteg újdonság érkezik idén a DÁP-ban