Mintegy 670 ezer négyzetméter erdő, gyep, szántó és nádas megmentése, Piliscsaba még meglévő természeti értékeinek védelme a népszavazás legfőbb tétje – nyilatkozta lapunknak Deli Árpád, a Piliscsabáért Egyesület elnökségi tagja, a helyi önkormányzat településfejlesztési bizottságának elnöke.
Az egyik kérdés Piliscsaba jelenlegi, két évvel ezelőtt kialakított belterületének megőrzésére irányul, hogy ne lehessen újabb lakóövezeteket kialakítani. Azt a kérdést is felteszik: az itt élők akarják-e, hogy a faluban csak olyan gazdasági és szolgáltató tevékenységet lehessen folytatni, amely a legkisebb mértékben terheli a környezetet és az emberi egészséget. Az egyesület szakértőinek számításai szerint akár a csőd szélére kerülhet az önkormányzat, ugyanis már az eddigi beruházások alatt felhalmozódott hiány jelenleg is megközelíti a kétmilliárd forintot, amelyet az újabb fejlesztések mintegy félmilliárd forinttal megnövelnének. – A befektetők által befizetett egyszeri bevétel el sem éri azokat a kiadásokat, amelyek az önkormányzatot terhelik. A lakóparkokkal nagymértékben növekszik a lakosságszám, így a településnek kell finanszíroznia a megnövekedett kötelező feladatokat – olvasható a dolgozatban.
– A napokban kaptam meg az egyesület anyagát, s a gazdaságossági számításokat még vizsgálják. Az önkormányzat jelenleg adósság és hitel nélkül gazdálkodik, s szóba se kerülhet a csődhelyzet. A népszavazást támogatom, mert kíváncsi vagyok a lakosság véleményére, ugyanakkor a feltett kérdések is félrevezetőek. Az 1999-ben elfogadott településszerkezeti terv alapján 800 építési telket alakítottak ki, most csak 150-nel bővülne a beépíthető terület. Mindenben a képviselő-testület jelentős többsége döntött – fogalmazott Hársvölgyi Albert polgármester, aki hozzátette: a környezetre veszélyes létesítmények a jövőben sem épülhetnek, s a közműveket és az úthálózatot is a vállalkozókkal építtetik meg.
Magyar Péterék az amerikai és a magyar embereket is szidják Donald Trump győzelme kapcsán