New York: zárva a börze

Kedden a kereskedéseket a japán piac kivételével a New York-i World Trade Center és más amerikai középületek ellen elkövettet terrorista merényletek miatt kialakult pánikhangulat jellemezte. A tőzsdéken estek az árfolyamok, a befektetők eladásaikkal próbálták menteni a menthetőt. A New York-i piac zárva tartott, az európai parketteket kiürítették, az amerikai tőzsdén kívüli kereskedésekben az árfolyamok meredeken zuhantak. Az olajárdrágulás meghaladta a 31 dollár szintet, így az olajipari cégek részvényeinek értékei a trenddel szemben mozogtak és emelkedtek. A BÉT-en az árfolyamok meredeken estek, a BUX értéke 6000 pont alá zuhant, a vezető részvények közül a legjelentősebb gyengülést a Matáv és a Mol ára mutatta.

2001. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európában reggel korrekcióval kezdtek a tőzsdék, ami tartott egészen a kora délutáni tragikus kimenetelű New York-i terrorista akciósorozatig. A tőzsdéket igen érzékenyen érintette a terrorista akció. A WTC közelében lévő Wall Streeten nem kezdődött meg a tőzsdei kereskedés, a környező épületeket kiürítették. Európában a frankfurti DAX és a londoni FTSE 6 százalékot meghaladó zuhanást mutatott kora délután.
Az árutőzsdéken az olajár és az aranyár drágulása volt a legjelentősebb, az északi-tengeri brent könnyűolaj határidős jegyzési ára hordónként 3,55 dollárral 31 dollár fölé emelkedett. A Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy a kitermelés és az ellátás zavartalan. A pénzpiacokat sem kímélték a drágulások, azaz a dollár árfolyama a nemzetközi valutákhoz képest jelentősen gyengült. Elemzők szerint a mostani részvényár-, dollárárfolyam-zuhanás és olajdrágulás tovább tarthat, hiszen krízisállapot alakulhat ki, amely további pánikot okozhat, ennek első jelei, hogy a tengerentúli tőzsdén kívüli kereskedésben a befektetési szolgáltatók és technológiai részvények ára zuhant. Ellenkezőleg mozogtak viszont a London Metal Exchange (LME) a fémárak, így a réz tonnánként 59 dollárt, az alumínium 24 dollárt, a nikkel 210 dollárt, a cink 17 dollárt drágult.
A hét második napján Tokióban még nem ismerték a negatív eseményeket, így az előző napi New York-i technológiai árfolyamdrágulás segítette a Nikkei 225 indexet, így az 97,26 pontot emelkedett. A japán árfolyammutató növekedése meglepetést okozott a nemzetközi piaci elemzőknek, mert a Standard and Poors hitelminősítő tovább rontotta Japán hosszú távú szuverén hitelkockázatát.
Eladói nyomás jelentkezett viszont a nemzetközi tredeknek megfelelően a Budapesti Értéktőzsdén az események kapcsán. A nyitáskor emelkedő, majd stagnáló BUX-ot éppoly váratlanul érte a tengerentúli katasztrófa, mint a nemzetközi piacokat. A hazai index két lépcsőben zuhant vissza, mélypontja a zárás előtti pillanatokban volt, amikor a börzemutató 5880,75 ponton (–353 pont) állt. A zárás pillanatában ugyan megkezdődött a korrekció, de a BUX még így is 6000 pont alatt, 5988,52 ponton fejezte be a kereskedést, ami 245,89 pontos mínusznak felelt meg. A magyar befektetők szinte feleszmélni sem tudtak a behullásokra, amelyek közül a legsúlyosabb a vezető részvényeké volt. A forgalom az utolsó pillanatban 5,682 milliárd forintra nőtt, amit némi pánikeladással lehetett magyarázni. A blue chipek sorából a Matáv 50 forinttal 615 forintra gyengült, a Mol 245 forinttal, a Richter 150 forinttal, a TVK 275 forinttal lett olcsóbb. A kiskapitalizációjú papírok közül a csökkent a BorsodChem (–95 forint), az Antenna Hungária (–80 forint) és az Egis (–110 forint) ára. A Mol–PKN Orlen–Slovnaft egyesülésről kiderült, hogy a Mol esetleg a lengyel olajipari cég részvényeiért cserébe Slovnaft-papírokat is ajánlott. Nem hivatalos információk szerint a Mol 30 zlotyt ajánlott egy PKN-részvényért, az OMV ezzel szemben 30,5-öt. Ez azt jelenti, hogy a magyar vállalat 2,22 milliárd zlotyt (522 millió dollár) fizetne a pakettért, az OMV pedig 2,25 milliárdot. Elemzők korábban a csomag értékét 1,5-2,5 milliárd zlotyra becsülték. A Mol lengyelországi tanácsadója szerint a magyar olajipari vállalat olajipari privatizációkból adódó lehetőségeket tanulmányoz Csehországban, Horvátországban, Szerbiában és Görögországban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.