Nyugalomra intenek az elemzők

Megdöbbentő tőkepiaci hatása volt a keddi, Amerika ellen elkövetett merényletsorozatnak: a befektetők megpróbáltak megszabadulni befektetéseiktől, amelynek hatására a tőzsdék árfolyama a korábbi hónapok gyengülését követve még mélyebbre sülylyedt. A gazdasági recesszió sokkolóan érkezett – mondta Eddy Kis New York-i szakértő.

2001. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vezető elemzők döbbenetesnek, a recessziós hangulat csúcsának nevezték a keddi tőzsdei eseményeket. A Wall Street a második világháború óta nem volt zárva külső okok miatt – hangoztatta a Wells Fargo vezető elemzője. A Magyar Nemzet által megkérdezett amerikai és európai szakértők egybehangzóan állítják, hogy World Trade Center ellen elkövetett merénylet mind az USA, mind a világ összes országa gazdaságának növekedését visszaveti, azonban hangsúlyozták, hogy az események a tőzsdék működését tartósan nem veszélyeztetik. A megkérdezettek a jelen állapotokban a kelet-európai és oroszországi befektetéseket ajánlják üzletfeleiknek, mint stabil és az eseményektől távol álló invesztíciós lehetőséget. A Goldman Sachs befektetési társaság szerint a jövőbeni monetáris politika mellett az amerikai ellenreakció is hatással lehet a piacokra. Az USA jegybankja, a Federal Reserve (Fed) hangoztatta: készek kezelni a likviditási problémát, a hitelek folyósítása a szokásos ütemben folyhat, viszont a világ bankjaihoz intézett kérésében a Fed a dollárkereskedelem minimumra szorítását kérte.
A pánik nyomán kialakuló alacsony árfolyamok a hoszabb távon gondolkodó befektetők számára jó vételi lehetőséget teremtenek – mondta Szabó László, a Concorde Alapkezelő vezetője. A mindenkor érvényes részvénypiaci kockázatokról azonban most sem szabad elfeledkezni. A magyar családokban egyelőre nem alakult ki az az egészséges kockázatkezelési gyakorlat, amely szerint a megtakarításaiknak 10-15 százalékát célszerű részvényekbe fektetni. Csont Dávid, aki a CAIB Befektetési Alapkezelő külföldi piacokon befektető alapjait menedzseli és korábban New York-i befektetési társaságoknál is dolgozott, szintén nem tartja aggasztónak az első negatív reakciók után a tőkepiacokat. A terrorcselekmények következtében kifizetendő kártérítések a nagy biztosítótársaságok számára több tíz milliárd dolláros kiadással fognak járni, de a szakember emlékeztetett arra, hogy az 1992-es, Miamiban végigsöprő hurrikán károsultjainak kifizetett húszmilliárd dollár a gazdaságba visszakerülve fellendüléshez vezetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.