Tovább esett a BUX

Várakozások szerint korrekcióval kezdték a napot az európai tőkepiacok, így mérsékelni tudták a hét második napjának kereskedése során elszenvedett veszteségeket, a délkelet-ázsiai piacok gyengülése azonban számottevő volt. Az Európai Tőzsdeszövetség kezdeményezésére a keddi amerikai terrorcselekményben elhunyt áldozatokra emlékezve egyperces kereskedési szünetet tartottak a nemzetközi tőzsdék. Így volt ez a BÉT-en is. A piacok némileg megnyugodtak ugyan, a rend látszólag helyreállt, a magyar parketten a befektetők nagy része azonban továbbra is az eladás mellett döntött.

2001. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb mélypontján zárt a tokiói börze. Mivel a japán tőkepiac csak a szerdai kereskedésben tudott reagálni a tengerentúli eseményekre, a Nikkei 225 index némi késéssel követte a keddi európai árfolyamzuhanásokat. Tokióban kora reggel kitört a pánik, a befektetők startra készen várták a nyitást, és megrohamozták a brókereket. A hatás lesújtó volt, a vezető részvények kivétel nélkül zuhantak, a Nikkei árfolyama 6,71 százalékot zuhant vissza. A japán jegybank és a pénzügyminisztérium a további kaotikus helyzet elfojtására és a stabilitás megteremtése céljából külön krízisközpontot hozott létre. Az egyik intézkedés az volt, hogy a Bank of Japan és az európai központi bankok, összehangolva tevékenységüket, 80 milliárd dollárt injektáltak a pénzpiacokba. Elemzők szerint a központi bankok készen állnak a kamatcsökkentésekre, ha az indokolttá válik. Több szakértő rámutatott, hogy a Fed október elején tartandó nyílt piaci bizottsági ülése előtt döntés születhet az irányadó amerikai kamatlábak csökkentéséről. Az Európai Központi Bank elnöke, Duisenberg szerint a bank pénzügypolitikája lehetővé teszi a visszatérést a két százalék alatti inflációhoz már a jövő év elején. Az európai piacokon tegnap visszatért a korábbi kerékvágásba az üzletmenet. Az amerikai cégek részvényeivel nem kereskedtek, de a börzemutatók a keddi zuhanásokat némileg korrigálni tudták. A befektetők hangulata igen változatos volt, sokan eladásra kínálták biztosítási és légiközlekedési részvényekből portfólióikat, és helyettük nehézipari és olajipari, valamint kiskereskedelmi részvényeket vásároltak.
Budapesten nagy várakozások előzték meg a kereskedést, hiszen nem lehetett tudni, hogy a BÉT kinyit-e. Végül az utolsó percekben a normális kereskedési menetrendről döntött tegnap Horváth Zsolt, a BÉT megbízott ügyvezető igazgatója. A nyitást megelőzően az ügyvezető igazgató arról tájékoztatta a sajtó munkatársait, hogy a kereskedés fenntartásáról a tőzsdetanács tagjaival folytatott konzultáció után döntött. Elsődlegesen azt vették figyelembe a döntéshozók, hogy a befektetőknek elegendő idejük volt arra, hogy megfelelően tájékozódjanak. A helyzet megítélésekor az is fontos szempont volt, hogy az európai piacokon szintén megkezdődött a kereskedés. Horváth Zsolt lapunknak elmondta, hogy a BÉT vezetése továbbra is kapcsolatban marad az európai tőzsdékkel, s azok döntéseit is figyelembe veszik.
A üzletmenet az előző naphoz hasonlóan zuhant. Miközben a nyugat-európai tőzsdéken a javulás volt az uralkodó, addig a magyar parketten a befektetők továbbra is az eladói oldalon álltak, így a BUX a nyitáskori emelkedést követve lefelé mozgott. Az index napi minimumát 5636,77 ponton érte el, ahonnan az indikátor görbéje visszapattant, de nem a kellő erővel. A zárás pillanata 5747,75 ponton érte utol az indexet, ami 240,77 pontos csökkenésnek felelt meg. A forgalom 8,321 milliárd forintra ugrott, ami az igen élénk értékesítési igényt jelezte. A vezető részvények árfolyama tovább gyengült, a Matáv 44 forintot, a Mol 205 forintot, az OTP 640 forintot csökkent. A gyógyszeripari cégek közül a Richter 105 forinttal, az Egis 300 forinttal lett olcsóbb. A nap vesztesei a BorsodChem (–505 forint) és a Humet (–12 forint) papírjai voltak. A Mol– PKN Orlen-összeolvadásról újabb lengyel lapértesülések jelentek meg, amelyek arról szólnak, hogy a magyar olajipari cég ajánlata kedvezőbb, mint az OMV által adott. A szerdai napon a forint 6,61 százalékon állt a bankközi devizapiacon a sáv erős oldalán, de 0,55 százalékkal gyengébben a keddi zárásnál. Az overnight forintpiacon csaknem fél százalékkal nőttek a kamatok. A kezdeti bizonytalanság és nagy áringadozások után dél körül stabilizálódott a piac.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.