Főként a hagyományos iparágak papírjai voltak a vevők kedvezményezettjei, így drágult a Pfizer (+1,2 dollár), a General Electric (+0,47 dollár) és a The AES (+0,97 dollár). Elemzők szerint a piacon lévő papírok többsége továbbra is olcsó, így vételre ajánlott, viszont a befektetők igen óvatosak, félnek az esetleges újabb terrortámadástól, valamint a katonai offenzíva megkezdésekor keletkező eladói nyomástól. Nyomást gyakorolt a piacra a Federal Reserve kedden tanácskozó nyílt piaci bizottsága, amely a kamatpolitikát hivatott meghatározni a tengerentúlon. Bár a tőkepiaci résztvevők többsége nem vár komolyabb kamatcsökkentést október 2-tól, sokan vannak, akik nem zárják ki a félszázalékos kamatcsökkentést sem. A kamatvágás mellett voksolók a makrogazdasági adatokra hivatkoznak, amelyek a WTC-merényletet követve nem stabilizálódtak.
Az amerikai ingadozások ellenére a távol-keleti tőzsdéken emelkedtek az árak. A Nikkei 225 tokiói mutató 0,81 százalékot, míg a HSI hongkongi indexgörbe 3,64 százalékot emelkedett a nap végére. Az európai piacokra továbbra is az optimista befektetők vételi megbízásai voltak jellemzők. A piacokat főként a hagyományos iparágak papírjai emelték, így az EuroStoxx 50 index felölelte papírok közül a legnagyobb növekedést a Deutsche Bank (+6,55 százalék), a Banco Bilbao (+5,07 százalék), az Aegon (+5,56 százalék), a Philips (+6,14 százalék) és a Louis Vuitton Moet Henessy csoport (+3,8 százalék) érte el. Az olasz tőzsdét nem rengette meg a kormány azon bejelentése, hogy a világgazdasági helyzet romlására hivatkozva leszállították a gazdasági növekedést illető várakozásukat. A közlemény szerint csak kétszázalékos GDP-többletre számítanak az idén és 2,3 százalékos többletre jövőre.
Továbbra is talány, hogy kivel kezd kizárólagos tárgyalásokat a lengyel privatizációs minisztérium a PKN Orlen eladása ügyében. Az egyik lehetséges vevő, az osztrák OMV nem tartja elképzelhetetlennek egy nagy közép-európai olajkonszern létrehozását, amelyben a Mol is részt vehetne.
Budapesten a jelentős nemzetközi tőkepiaci növekedések ellenére csak kisebb javulást tapasztalhattunk. A közel százpontos emelkedéssel kezdődő napon a BUX görbéje bezuhant, majd rövid egy óra leforgása alatt visszatornázta magát a 6200 pont feletti tartományba. A délután lassú gyengüléssel telt, így az index mélypontjára, 6112 pontra érkezett. A zárás előtti pillanatok újabb növekedésre sarkallták a BUX-ot, de a kereskedés végét jelző gong gátat szabott a további erősödésnek. A BUX értéke végül 6173,92 ponton (+84,43 pont) zárta a hetet és egyben a szeptembert. A forgalom 8,85 milliárd forintot ért el, amit főként a Matáv-, a Mol- és az OTP-papírokra adott adásvételi megbízások tettek ki.
A nap nyertese a Gardenia és az Ibusz lett: rendkívül alacsony forgalom mellett 20-20 százalékot drágult a két részvény. Az Ibusz-t vélhetőleg azért drágították, mert a tegnap tartott közgyűlésen a részvényesek felhatalmazták az igazgatóságot arra, hogy kezdeményezze a cég részvényeinek kivezetését a budapesti és a bécsi tőzsdéről. Mihalik Péter, az IBUSZ Rt. igazgatósági tagja a közgyűlésen közölte, hogy az Innova Invest Befektetési Rt. kötelezettséget vállalt arra, hogy az IBUSZ-részvények tőzsdei kivezetése után vételi ajánlatot tesz az idegenforgalmi társaság valamenynyi részvényére.
A vezető papírok közül a nagy érdeklődést jelző Matáv 8 forintot gyengült, míg a Mol 35 forinttal, az OTP 345 forinttal, a Richter 395 forinttal lett drágább.
Szijjártó Péter: Közel kilencszáz új munkahelyet teremt a kínai Xinzhi nagyberuházása Hatvanban