Újból lendületben a BÉT

Gyengülés és zárásra pozitív korrekció jellemezte a hét utolsó előtti amerikai kereskedését. A befektetők visszafogottan üzleteltek, ami a hét vége közeledtével, illetve a gazdasági bizonytalansággal volt magyarázható. A zárás előtt két órával történt fordulat hatására a Dow Jones értéke kiemelkedett az előző szintjét jelző vonal alól, és 114,03 pontot javult. Kisebb optimizmus volt jellemző a Nasdaq piacára, így a technológiai mutató 3,33 százalékkal gyengülve fejezte be a kereskedést. A forgalom a szokásos értéket mutatta, míg a részvényárak esetében nagy volt a különbség. Az egymásnak ellentmondó amerikai árfolyammozgások ellenére a hónap utolsó kereskedési napján mind Tokióban, mind Európában pozitív irányba haladtak a tőkepiaci indexek.

2001. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főként a hagyományos iparágak papírjai voltak a vevők kedvezményezettjei, így drágult a Pfizer (+1,2 dollár), a General Electric (+0,47 dollár) és a The AES (+0,97 dollár). Elemzők szerint a piacon lévő papírok többsége továbbra is olcsó, így vételre ajánlott, viszont a befektetők igen óvatosak, félnek az esetleges újabb terrortámadástól, valamint a katonai offenzíva megkezdésekor keletkező eladói nyomástól. Nyomást gyakorolt a piacra a Federal Reserve kedden tanácskozó nyílt piaci bizottsága, amely a kamatpolitikát hivatott meghatározni a tengerentúlon. Bár a tőkepiaci résztvevők többsége nem vár komolyabb kamatcsökkentést október 2-tól, sokan vannak, akik nem zárják ki a félszázalékos kamatcsökkentést sem. A kamatvágás mellett voksolók a makrogazdasági adatokra hivatkoznak, amelyek a WTC-merényletet követve nem stabilizálódtak.
Az amerikai ingadozások ellenére a távol-keleti tőzsdéken emelkedtek az árak. A Nikkei 225 tokiói mutató 0,81 százalékot, míg a HSI hongkongi indexgörbe 3,64 százalékot emelkedett a nap végére. Az európai piacokra továbbra is az optimista befektetők vételi megbízásai voltak jellemzők. A piacokat főként a hagyományos iparágak papírjai emelték, így az EuroStoxx 50 index felölelte papírok közül a legnagyobb növekedést a Deutsche Bank (+6,55 százalék), a Banco Bilbao (+5,07 százalék), az Aegon (+5,56 százalék), a Philips (+6,14 százalék) és a Louis Vuitton Moet Henessy csoport (+3,8 százalék) érte el. Az olasz tőzsdét nem rengette meg a kormány azon bejelentése, hogy a világgazdasági helyzet romlására hivatkozva leszállították a gazdasági növekedést illető várakozásukat. A közlemény szerint csak kétszázalékos GDP-többletre számítanak az idén és 2,3 százalékos többletre jövőre.
Továbbra is talány, hogy kivel kezd kizárólagos tárgyalásokat a lengyel privatizációs minisztérium a PKN Orlen eladása ügyében. Az egyik lehetséges vevő, az osztrák OMV nem tartja elképzelhetetlennek egy nagy közép-európai olajkonszern létrehozását, amelyben a Mol is részt vehetne.
Budapesten a jelentős nemzetközi tőkepiaci növekedések ellenére csak kisebb javulást tapasztalhattunk. A közel százpontos emelkedéssel kezdődő napon a BUX görbéje bezuhant, majd rövid egy óra leforgása alatt visszatornázta magát a 6200 pont feletti tartományba. A délután lassú gyengüléssel telt, így az index mélypontjára, 6112 pontra érkezett. A zárás előtti pillanatok újabb növekedésre sarkallták a BUX-ot, de a kereskedés végét jelző gong gátat szabott a további erősödésnek. A BUX értéke végül 6173,92 ponton (+84,43 pont) zárta a hetet és egyben a szeptembert. A forgalom 8,85 milliárd forintot ért el, amit főként a Matáv-, a Mol- és az OTP-papírokra adott adásvételi megbízások tettek ki.
A nap nyertese a Gardenia és az Ibusz lett: rendkívül alacsony forgalom mellett 20-20 százalékot drágult a két részvény. Az Ibusz-t vélhetőleg azért drágították, mert a tegnap tartott közgyűlésen a részvényesek felhatalmazták az igazgatóságot arra, hogy kezdeményezze a cég részvényeinek kivezetését a budapesti és a bécsi tőzsdéről. Mihalik Péter, az IBUSZ Rt. igazgatósági tagja a közgyűlésen közölte, hogy az Innova Invest Befektetési Rt. kötelezettséget vállalt arra, hogy az IBUSZ-részvények tőzsdei kivezetése után vételi ajánlatot tesz az idegenforgalmi társaság valamenynyi részvényére.
A vezető papírok közül a nagy érdeklődést jelző Matáv 8 forintot gyengült, míg a Mol 35 forinttal, az OTP 345 forinttal, a Richter 395 forinttal lett drágább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.