A szaúdi hídember

Bandar bin Szultán bin Abdel-Aziz herceg, Szaúd-Arábia Egyesült Államokba akkreditált nagykövete a háború egyik legrejtőzködőbb szereplője. Ő az összekötő kapocs a demokratikus Amerika és az ókonzervatív sivatagi királyság között.

2001. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szeptember eleji támadás elszenvedője és a „terrormessiás” szülőhelye érdekes módon rendkívül jó kapcsolatokat ápol. Az események után mindkét országban felmerült, hogy talán túlságosan is jó ez a kapcsolat, amely felülvizsgálatra szorul.
A herceg, mint minden szaúdi politikus, egyben a királyi család tagja is, sőt a helyi törvények szerint Fahd király utódja is lehetne. Személyében a középkorias politikai abszolutizmus él az Egyesült Államokban, és egyben árnyékot vet a liberális Amerikára. Az eddigi status quót a kölcsönös függés jellemezte: Szaúd-Arábiának fegyveres védelem, Amerikának olaj kellett. Az Aramco az olajkészletek felfedezése óta egyedül termeli ki a fekete aranyat a sivatagból – a királyság pedig ezért folytathatta antidemokratikus politikáját. Se választások, se parlament nem létezik Szaúd-Arábiában, csak a király és szűk családjának döntései, valamint a Korán szabják meg az ország életének alakulását.
Most azonban már más a helyzet. Az Afganisztán elleni légicsapások már iszlám érdekeket sértenek, így a „két szent hely őrzője”, azaz Fahd király nem lehet semleges. A szigorú vahabita iszlámot követő országban található ugyanis Mekka és Medina, Mohamed próféta életének két legjelentősebb állomása, és az iszlám két legszentebb helye. Ezzel a sivatagi királyság az iszlám világ szellemi vezetője is, ezt a rangját pedig nem akarja elveszíteni. A másik oldalról Amerika emeli fel hangját: Szaúd-Arábia szinte teljesen nyíltan támogatja a terrorizmust a Közel-Keleten, valamint milliókat utal át az iszlám szent harcosok kiképzésére létrehozott alapítványok számláira.
A korábbi szimbiózis megváltozott. Legutóbb al-Valid bin Talal herceg tízmillió dolláros csekkjét utasította vissza Rudolph Giuliani New York-i polgármester, mert a nagylelkű adomány mellett Amerika Közel-Kelet-politikáját is bírálta az üzletember. A mostanra médiasztárrá lett városvezető úgy érezte, a herceg kijelentésével a terrorakciók megértésére tett kísérletet. A szaúdi–amerikai viszonyok pedig a korábbiakhoz képest vészesen megromlottak.
Bandar herceg is az eddigieknél sokkal nagyobb támadásoknak van kitéve. Ő, akinek hídnak kell lennie a két világ között, egyre inkább a terroristák bázisának nagykövetévé lépett elő. Egyre többen kérdőjelezik meg, hogy el kellene fogadni a szaúdi család pénzét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.