Egyhangúlag döntött úgy a kalocsai önkormányzat képviselő-testülete a héten, hogy demonstrációt szervez. A helyi lakosok egy része ugyanis nem akarja, hogy a laktanyát ideiglenes menekülttáborrá, szálláshellyé nyilvánítsák. Az erre vonatkozó határozatot egyébként még a nemzetbiztonsági kabinet hozta meg. Ez az üresen álló létesítmény volt ugyanis a szakértők szerint a legalkamasabb erre a feladatra. Kalocsán már elindult egy aláírás-gyűjtési akció is, ahol kifejezhetik tiltakozásukat a menekülttábor létesítése miatt. Török Gusztáv Andor, a város szabad demokrata polgármestere szerint a kalocsai laktanya kiválasztása nem felel meg annak a célnak, amire szánják, mivel a történelmi belváros szomszédságában helyezkedik el.
Tóth István, a térség fideszes országgyűlési képviselője lapunknak úgy nyilatkozott: személyesen nem ért egyet a demonstrációval, ám jelen lesz azon, mivel szeretné megakadályozni, hogy politikai nagygyűléssé váljon. Szerinte az SZDSZ-es polgármester az utcai politizálással akarja népszerűsíteni magát. Érdekesnek minősítette, hogy amíg az SZDSZ vezetése a menekültek megfelelő elhelyezéséről és a toleranciáról beszél, addig az egyik polgármestere az ellenkezőjét cselekszi.
*
A menekülteket befogadó ideiglenes szálláshely már a Somogy megyei Vése községben is működik, ahol a lakosok már többször tiltakoztak a nagyszámú táborlakó miatt. Végh Zsuzsanna, a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalának főigazgatója lapunknak elmondta: nem igaz az a híresztelés, miszerint 400–500 menekült élne a vései táborban. Jelenleg 265 fő tartózkodik az ideiglenes szálláshelyen, de számuk soha nem haladta meg a 300-at éppen azért nem, mert figyelemmel voltak a 800 lelkes falura. Hozzátette: minden hasonló jellegű táborban naprakész nyilvántartás és házirend is van – így Vésén is –, amely szabályozza többek között a kijárást. Teljesen elzárni őket ugyanis humánus okok miatt nem lehet – mondta Végh Zsuzsanna.
Átvezényelt egység. A kalocsai helyőrségbe vezényelt légvédelmi rakétaegység feladata az, hogy a közeli – mindössze 9 km-re lévő – Paksi Atomerőművet védje. Értesüléseink szerint a győri légvédelmi rakétadandár – amely az egyetlen ilyen alakulat a magyar honvédségben – egyetlen ütegét három, egyenként három rakétát hordozó rakétaindítóval, egy felderítő/tűzvezető járművel és a kiszolgáló berendezésekkel együtt telepítették a térségbe. (Z. G.)

Megérkezett a magyar eper – ennyibe kerül idén a kedvenc gyümölcs