Elmaradt a tőzsdepánik

Minimális emelkedéssel zárták a hetet az amerikai tőzsdék az elmúlt hét utolsó kereskedési napján. A napközben negatív tartományban lévő Wall Street-i tőzsdemutatók zárásuk előtt két órával lendültek át az előző szintjükön és drágultak. A Dow Jones 0,65 százalékot, a Nasdaq Composite 0,50 százalékot emelkedett. Napközben a sorozatosan megjelenő profit warningok hatását lehetett érezni, amikor az indexek lejtmenetet mutattak. A fordulatot az Egyesült Államok elnökének bejelentése indukálta, amelyből az derült ki, hogy az USA kormányzata hatvanmillió dolláros adókönnyítést kíván előterjeszteni.

2001. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkenésekre ébredtek a hét első kereskedési napján a befektetők. Ez nem okozott meglepetést, hiszen már korábban is lehetett tudni, hogy az amerikai katonai offenzíva gyengülést hoz a tőzsdéknek. Először a korán nyitó délkelet-ázsiai, majd a nyugat-európai börzék is lassulással indították a napot. A vasárnap este kezdődő amerikai katonai akcióra az ünnepi zárva tartás miatt a tokiói Nikkei nem reagálhatott, viszont a térség többi tőzsdéje mérsékelt csökkenést szenvedett el.
Erős csökkenéssel kezdték a hetet az európai börzék is. A fő okként a gyengülő makrogazdasági adatokat, valamint a brit segédlettel kezdődő amerikai légicsapást határozták meg az elemzők. A magyar tőzsde zárására a DAX értéke 1,38 százalékot, a FTSE index 0,98 százalékot gyengült. A nap vesztesei a légitársaságok és biztosítók voltak, de egyes telekommunikációs és élelmiszer-ipari cégek is a lejtő felé vették az irányt. Londonban a legnagyobb csökkenést a Marconi (–10,56 százalék), a British Airways (–4,68 százalék) és az Abbey National (–5,48 százalék) szenvedte el. A piaci trenddel ellenkezőleg mozgott viszont az Invensys (+18,18 százalék), a ICI (+5,37 százalék), az Arm Holdings (+2,10 százalék), valamint a Energis (+3,23 százalék). Frankfurtban a gyengülést a Commerzbank- (–4,14 százalék), a HypoVereinsBank- (–6,63 százalék) és a Linde- (–3,00 százalék) papírok csökkenése okozta. Drágulással nyitottak és mérsékelt emelkedést jeleztek a hétfői olajárak. Az OPEC már várta a mostani javulást, amit szakértők az ázsiai katonai offenzívával magyaráztak, illetve hozzátették, hogy az egyik legjelentősebb olajkitermelő ország, Szaúd-Arábia nem csatlakozott az amerikai katonai felvonuláshoz. Elemzők szerint a szaúdi magatartás hatására a következő napokban tovább nőhet a kőolaj ára, így elkerülhetővé válik, hogy az OPEC kvótacsökkenésről döntsön.
Hasonlóan az európai és ázsiai tőzsdék magatartásához, New Yorkban is lassulással kezdődött a hét. Bár az USA-ban ünnepnap miatt a cégek munkaszüneti napot tartottak, a NYSE-n és az elektronikus Nasdaq-kereskedelemben javában folyt az üzletmenet. A Dow Jones ipari mutató 9115,75 ponton kezdte a kereskedést, ami négypontos csökkenésnek felelt meg az előző pénteki értékéhez viszonyítva, és ezt a veszteséget koradélután tovább növelte. A Nasdaq Composite 23 ponttal csökkenve nyitott. Délután átlépte a negatív-pozitív határvonalat és folyamatosan drágult. A megkérdezett befektetők azt nyilatkozták, hogy a hagyományos iparágak a háborúk idején igen változó ármozgásra képesek, viszont a high-tech papírok jobban drágulnak. Az optimizmust növelte, hogy az AT&T Wireless megállapodott a Telecorppal. Eszerint az AT&T vételi ajánlatot tehet a Telecorp papírjainak 77 százalékára.
Budapesten 147 pontos csökkenéssel nyitott a BUX, amit egy erőteljes korrekció és a nap további részében lanyha üzletmenet jellemzett. A BUX értéke a kereskedés során végig negatív előjelű volt. A nap nagy részében 6375–6409 pontos határok között ingázó index napi csúcsához közel, 6397,31 ponton zárt, ami a várakozásoktól eltérően csak 59,29 pontnyi veszteségnek felelt meg. A vezető részvények közül csak a Mol tudott drágulni. Az olajipari papírok öt forinttal erősödtek. A blue chipek sorából a vesztesek táborába tartozott a Matáv (–1 forint), az OTP (–250 forint), a Richter (–295 forint) és az Antenna Hungária (–70 forint). A vegyipari szekcióból a BorsodChem 45 forinttal javult, míg a TVK ára nem változott. A kisforgalmú papírok az általános gyengülések ellenére jobban szerepeltek, a nap sztárjai a Phylaxia (+8,4 százalék) és a Synergon (+7,4 százalék) papírjai voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.