Nem volt hatása a hétfői gyengülésnek a keddi tőzsdei árakra, illetve csak minimális mértékű összefüggést lehetett felfedezni. A héten az első kereskedési napját élő tokiói Nikkei 225 index 1,90 százalékot zuhant, míg a korábbi napon gyengülő Hang Seng 3,92 százalékkal, a szingapúri STI 2,49 százalékkal erősödött. Elemzők szerint a tokiói árakra azért nem hatottak a várakozásoknál sokkal jobb gépipari rendelésállomány-adatok mert, a japán börze hétfőn ünnepnap miatt zárva tartott, így nem reagálhatott a vasárnap megkezdődött amerikai támadásokra. Augusztusban 8,7 százalékkal nőtt a japán gépipari rendelésállomány értéke, amiről szakértők csak azt mondták, hogy pillanatnyi növekedésről van szó.
Európában tegnap kora délután a DAX görbéje 0,18 százalékos gyengülést jelzett, míg az FTSE 100 index 0,34 százalékkal javult, ez a trend folytatódott egészen a mélyrepüléssel nyitó amerikai kereskedés kezdetéig. A spekulánsok főként a gépipari és a hadászati eszközök gyártásával összefüggő papírokat vásárolták. A londoni tőzsdén erős drágulást mutatott a B Sky B (+6,16 százalék), a Dixons Group (+3,9 százalék), az Elecrocomponent (+5 százalék) és a Kingfisher (+3,59 százalék). A Bayer vegyipari társaság 2,69 százalékot drágult és hasonlón emelkedett a 0,84 százalékkal dráguló Aventis ára is. A Bayer és az Aventis értéke vélhetően a két cég növényvédelmi részlegének egyesülésével volt magyarázható.
Az amerikai makrogazdasági adatok ismeretének fényében egyre több publikáció jelenik meg az európai gazdaságokról, illetve arról, hogy milyen módon vészelhető át a recesszió. Az EBRD elnöke szerint a közép- és kelet-európai országok a folytatódó szerkezetátalakításnak és a külföldi befektetéseknek köszönhetően jó helyzetben vannak ahhoz, hogy átvészeljék a jelenlegi világgazdasági lassulást. Lemierre szerint „ha lesz is hatása (a lassulásnak), az igen korlátozott és csekély mértékű lesz” Kelet-Európában.
A negatívan nyitó és folyamatosan lassuló amerikai árak magával rántották az európai indexeket is. A Nasdaq piacán a lejtmenetet a Cisco Systems, a Microsoft, az Intel és a Sun Microsystems vezette. A piacra még a Chevron Texaco egyesülésnek híre sem tudott hatni. Az egyesülő társaság közel 120 milliárd dolláros éves bevétellel fog rendelkezni.
Budapesten emelkedéssel kezdődött a nap, és egy kisebb, pár pontos csökkenéstől eltekintve folyamatosan pozitív irányba mozgott a BUX görbéje. A nyitáskor elért 45 pontos pluszon az index különösebben nem változtatott, így zárásra 6456,09 ponton (+58,78 pont) került ki a teremből. Az üzletmenet során közel kétórás kényszerpihenőt okozott a BÉT kereskedési rendszerének meghibásodása, így a kereskedés hosszát 16 óra 55 percig meghosszabbították.
A nemzetközi gyengülő trend ellenére a részvények többségének ára javult. A forgalom 3,7 milliárd forint volt, amit főként a vezető részvényekre, azon belül is a Matáv, a Mol, és az OTP-re adott üzletek tették ki. A Matáv forgalma 1,8 milliárd forintot jelzett és a távközlési részvények a nagy érdeklődés mellett 6 forinttal, 780 forintra drágultak. A blue chipek közül erősödött az OTP (+170 forint), a Richter (+300 forint) és a TVK (+225 forint). A vesztes oldalon zárt a Mol (–45 forint) és a Pick (–10 forint). A legnagyobb megugrást a Synergon (+52 forint) és a Fotex (+14,6 százalék) mutatta.
A hétfőn gyengülő forint tegnap folyamatosan erősödött a bankközi devizapiacon. Az infláció kedvező alakulásáról szóló beszédet követve meredeken erősödött a forint, és késő délután 7,01 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán.
Rengeteg újdonság érkezik idén a DÁP-ban