Erősödött a BUX értéke

Bizonytalanság és változatos árak voltak jellemzőek a hétfői amerikai kereskedéseken. Az Afganisztán elleni légicsapásokkal kapcsolatban felvetődtek a kérdések: vajon a katonai offenzíva menynyibe fog kerül az amerikai állampolgároknak. A tőzsdemutatók a nyitáskori veszteségből átlendültek az előző szintjüket jelző határvonalon, de nem tudtak sokáig pozitív tartományban maradni. A Nasdaq Composite görbéje zárásra visszakorrigált, így minimális plusszal fejezte be a kereskedést. Gyengébben szerepelt viszont a Dow Jones: az ipari mutató 0,57 százalékot gyengült, pedig napközben emelkedési fázisban is volt. A hét második napján továbbra is határozatlan jelleget öltöttek a tőkepiacok.

2001. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem volt hatása a hétfői gyengülésnek a keddi tőzsdei árakra, illetve csak minimális mértékű összefüggést lehetett felfedezni. A héten az első kereskedési napját élő tokiói Nikkei 225 index 1,90 százalékot zuhant, míg a korábbi napon gyengülő Hang Seng 3,92 százalékkal, a szingapúri STI 2,49 százalékkal erősödött. Elemzők szerint a tokiói árakra azért nem hatottak a várakozásoknál sokkal jobb gépipari rendelésállomány-adatok mert, a japán börze hétfőn ünnepnap miatt zárva tartott, így nem reagálhatott a vasárnap megkezdődött amerikai támadásokra. Augusztusban 8,7 százalékkal nőtt a japán gépipari rendelésállomány értéke, amiről szakértők csak azt mondták, hogy pillanatnyi növekedésről van szó.
Európában tegnap kora délután a DAX görbéje 0,18 százalékos gyengülést jelzett, míg az FTSE 100 index 0,34 százalékkal javult, ez a trend folytatódott egészen a mélyrepüléssel nyitó amerikai kereskedés kezdetéig. A spekulánsok főként a gépipari és a hadászati eszközök gyártásával összefüggő papírokat vásárolták. A londoni tőzsdén erős drágulást mutatott a B Sky B (+6,16 százalék), a Dixons Group (+3,9 százalék), az Elecrocomponent (+5 százalék) és a Kingfisher (+3,59 százalék). A Bayer vegyipari társaság 2,69 százalékot drágult és hasonlón emelkedett a 0,84 százalékkal dráguló Aventis ára is. A Bayer és az Aventis értéke vélhetően a két cég növényvédelmi részlegének egyesülésével volt magyarázható.
Az amerikai makrogazdasági adatok ismeretének fényében egyre több publikáció jelenik meg az európai gazdaságokról, illetve arról, hogy milyen módon vészelhető át a recesszió. Az EBRD elnöke szerint a közép- és kelet-európai országok a folytatódó szerkezetátalakításnak és a külföldi befektetéseknek köszönhetően jó helyzetben vannak ahhoz, hogy átvészeljék a jelenlegi világgazdasági lassulást. Lemierre szerint „ha lesz is hatása (a lassulásnak), az igen korlátozott és csekély mértékű lesz” Kelet-Európában.
A negatívan nyitó és folyamatosan lassuló amerikai árak magával rántották az európai indexeket is. A Nasdaq piacán a lejtmenetet a Cisco Systems, a Microsoft, az Intel és a Sun Microsystems vezette. A piacra még a Chevron Texaco egyesülésnek híre sem tudott hatni. Az egyesülő társaság közel 120 milliárd dolláros éves bevétellel fog rendelkezni.
Budapesten emelkedéssel kezdődött a nap, és egy kisebb, pár pontos csökkenéstől eltekintve folyamatosan pozitív irányba mozgott a BUX görbéje. A nyitáskor elért 45 pontos pluszon az index különösebben nem változtatott, így zárásra 6456,09 ponton (+58,78 pont) került ki a teremből. Az üzletmenet során közel kétórás kényszerpihenőt okozott a BÉT kereskedési rendszerének meghibásodása, így a kereskedés hosszát 16 óra 55 percig meghosszabbították.
A nemzetközi gyengülő trend ellenére a részvények többségének ára javult. A forgalom 3,7 milliárd forint volt, amit főként a vezető részvényekre, azon belül is a Matáv, a Mol, és az OTP-re adott üzletek tették ki. A Matáv forgalma 1,8 milliárd forintot jelzett és a távközlési részvények a nagy érdeklődés mellett 6 forinttal, 780 forintra drágultak. A blue chipek közül erősödött az OTP (+170 forint), a Richter (+300 forint) és a TVK (+225 forint). A vesztes oldalon zárt a Mol (–45 forint) és a Pick (–10 forint). A legnagyobb megugrást a Synergon (+52 forint) és a Fotex (+14,6 százalék) mutatta.
A hétfőn gyengülő forint tegnap folyamatosan erősödött a bankközi devizapiacon. Az infláció kedvező alakulásáról szóló beszédet követve meredeken erősödött a forint, és késő délután 7,01 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.