A néhány héttel ezelőtt elkészített változat – amelyet már államigazgatásilag is egyeztettek – Csepel-sziget északi részén nem tiltaná meg az akár száz méter magas házak építését sem. A XXI. kerületi önkormányzat városfejlesztési elképzeléseibe beleillik a toronyházépítés, hiszen a Wallis Rt. által kidolgozott tervek szerint irodáknak és lakóházaknak, szórakoztató- és sportlétesítménynek adna otthont Csepel északi része. Úgy tudjuk, hogy a magas házakhoz főként a fővárosi MSZP-frakció ragaszkodik a leginkább, minthogy a XIII. kerületben is a szocialisták erőltettek egy ilyen beruházást a magasház-építési moratóriumról szóló rendelet és a közigazgatási hivatal tiltakozása ellenére. Ez utóbbi kezdeményezés végül az Alkotmánybíróság döntése folytán egyelőre meghiúsult. Ennek ellenére Tóth József angyalföldi szocialista polgármester néhány héttel ezelőtt levelet írt Demszky Gábor főpolgármesternek, amelyben kifejti, hogy kerülete továbbra is ragaszkodik a magasház-építéshez. Tóth indoklása szerint a Teve utcai rendőrpalota szomszédságában – ahová egy izraeli befektető a kerület vezetésével egyeztetve megálmodott egy száz méter magas irodaházat – sokmilliárdos beruházásból egy új városközpont jöhetne létre.
– A MIÉP fővárosi képviselőcsoportja továbbra sem támogatja toronyházak építését, mert a magas házak idegenek a magyar építészeti hagyományoktól, sőt az építészszakma is ellenzi, hogy Budapesten bárhol 45 méternél magasabb házak épüljenek – hangsúlyozta Dancsecs György képviselő. Felhívta a figyelmet: a New Yorkban történt terrortámadások is bizonyítják, hogy még az Egyesült Államok sincs felkészülve bizonyos katasztrófahelyzetekre. Budapest is hasonló helyzetben van, a fővárosi tűzoltók csak 40-45 méterig tudnak menteni. Mint fogalmazott: ha az MSZP-nek nem elegendőek a szakmai okok, akkor legalább kegyeleti okból, együttérzésük jeléül ne támogassák toronyházak megépítését a fővárosban.
– Ha csupán Csepelen engedélyeznék a magas házak építését, úgy kilógna a lóláb – nyilatkozta lapunknak Hont András, a fővárosi Fidesz-frakció képviselője. Szerinte egy zónás felosztás lenne megfelelő Budapesten, ki lehetne jelölni bizonyos területeket a toronyházaknak.
Borsány György szocialista városatya elmondta: nem kell megakadályozni a magas házak építését. A zónás javaslatot ő is támogatná, de – a Fideszhez hasonlóan – még az MSZP-frakció sem alakította ki végleges álláspontját. Demszky Gábor korábban már úgy nyilatkozott: Budapesten nincs szükség magas házakra, mert a jelenlegi városképet nem szabad elcsúfítani felhőkarcolókkal. A főpolgármester a mostani moratóriumhoz hasonlóan az egész fővárosra kiterjesztené a toronyház-építési tilalmat. A Fővárosi Közgyűlés várhatóan október végén tűzi napirendre a toronyházak ügyét.

Megérkezett a magyar eper – ennyibe kerül idén a kedvenc gyümölcs