Háborús hatásra erősödhetnek a tőzsdék

Meddig tart és milyen gazdasági hatásai lesznek a közel-keleti háborúnak. A vasárnap az amerikai és a NATO-szövetségesek által indított katonai offenzívát talán egyszer már átélhettük, ekkor 1991. január 17-ét írtunk. Tíz év és 9 hónap után újabb támadásba lendült a NATO-szövetség hadereje, amit újból egy Bush, de ezúttal George W. Bush elnök vezet. Mintha déja vunk lenne, de nem, ezúttal nem egy közel-keleti mini olajbirodalom megmentésén fáradoznak a katonák, hanem a terrorizmus és az Egyesült Államok népének megvédéséért öntik vérüket, de a tőkepiaci befektetők ebből mit sem vesznek észre.

2001. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha visszatekintünk az Öböl, más néven kuvaiti-háborúra, vagy csakúgy amerikaiasan az Operation Desert Stormra (Sivatagi Vihar hadművelet) és az akkori gazdasági állapotokra, megdöbbenten vehetjük észre a jelenkori hasonlóságot. Nem álmodunk, 1991 januárjában–februárjában az Egyesült Államokban közel 232 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma, a vásárlói bizalom 10 éves mélypontra süllyedt, de a részvényárak drágultak. Majdnem összedőlt a bankbiztosítási alap, amely a sorban csődöt jelentő pénzintézetekkel volt összefüggésben. Az elemzők azt latolgatták, vajon mennyibe fog kerülni a háború. Csak ha azt vesszük figyelembe, hogy 50 millió dollárba került egy darab F–117-es katonai repülőgép és kétmillió dollárba egy M–1-es tank, akkor volt mit veszítenie az amerikai gazdaságnak Huszein csapataival szemben.
A háborús hírekre először 1991. február 17-én az olajárak reagáltak negatívan. Londonban 32,27 dollárról 30,32 dollárra esett a Brent északi tengeri könnyűolajfajta hordónkénti ára. Másnap az olajár 27 dollárig zuhant, és ez így tartott egészen 18,95 dolláros szintig. A vezető amerikai olajtársaságok befagyasztották a katonai akció elindulásának hírére a benzinárakat. Az arany ára a korábbi unciánkénti 410 dollárról 378 dollárra, míg a dollár 1,55 márkáról 1,52 márkára gyengült.
Kevésbé pesszimistán fogadták viszont az amerikai tőzsdei részvényárak a katonai invázió hírét. A papírok értékei két hónap alatt átlagban hat százalékot drágultak annak ellenére, hogy az USA hadban állt Irakkal. Elemzők szerint a befektetők a jövőre fókuszáltak, és az amit láttak optimizmust öntött beléjük. A spekulánsok annyira kedvezően látták a jövőt, hogy harmadik és negyedik negyedévet javulónak állították be, így februárban volt érdemes venni, amikor minden olcsó. Az év végére azonban egyre többen recessziós hatást jósoltak. A tőzsdei felfutás magyarázata abban rejlett, hogy a Federal Reserve folyamatosan csökkentette az irányadó kamatlábakat. Az alapkamatok csökkentésével a jegybank szerepét betöltő Fed jelentős erőket összpontosított a recesszió visszaszorítására, azaz milliárdokat pumpált a gazdaságba.

A nagy tőzsdei zseni, Warren Buffett, aki pár ezer dollárból milliárdokat kovácsolt össze, az Öböl-háború idején közel 250 millió dollárért vásárolt Wells Fargo & Co. részvényeket, valamint további 300 millió dollárt invesztált a Champion International papírgyártó cég részvényeibe. A Dow Jones január 10-től február 10-ig 331 ponttal nőtt, azaz több mint tíz százalékkal emelkedett, hasonlóan 77 pontot, azaz húsz százalékot javult ez idő alatt a Nasdaq Composite értéke is. A részvényárak soha nem látott hirtelen megugrást mutattak. A Microsoft napi egymillió darabnál nagyobb mennyiségben cserélt gazdát oly módon, hogy 78 dollárról 104 dollárra emelkedett egy hónap leforgása alatt. Az ismertebb cégek közül az Intel ára 25 százalékot, a General Electric értéke 18 százalékot, az IBM kurzusa 20 százalékot drágult.
Most, visszatérve álmunkból és felébredvén a 2001. évi jelenbe, észrevehetjük a párhuzamot a tíz évvel ezelőtt eltelt időszakkal. Az amerikai gazdaság állapota súlyos problémákkal küzd, amit a szeptember 11-i WTC-terrormerénylet csak tovább tetézett. A munkasegélyért folyamodók száma nő, a Fed a múlt héten újból kamatot csökkentet – ebben az évben 9. alkalommal – így őrizvén az amerikai gazdaság stabilitását. Az alapkamatok értéke 2,5 százalékra süllyedt, ezen a szinten utoljára 1962-ben állt a kamatráta. A Fed indoklása szerint a terrorcselekmények lényegesen növelték a bizonytalanságot az addig is gyengélkedő amerikai gazdaság kilátásait, ezért szükség volt az újabb kamatcsökkentésre.
Az ifjabb Bush által vezetett háború, a Tartós Szabadság hadművelet hatását azonban a befektetők most sem érezték. A hadászati eszközök ára ugyan az egekig ugrott, jelenleg a legkorszerűbb vadászbombázó, a szupertitkos
B2-es kétmilliárd dollárba kerül. A tőzsdei árfolyamok a vasárnapi Afganisztánt követő bombázás után sem mozdultak, a hétfői kereskedés során a Dow Jones 0,57 százalékot gyengült, míg a Nasdaq Composite 0,04 százalékot erősödött. Az olaj drágult, de csak minimális mértékben. Ezúttal a már vizsgált részvények újból megdöbbentő hasonlóságot mutattak. Az Intel 1,28 százalékot, a Microsoft 0,55 százalékot, az IBM 0,49 százalékot drágult. És akkor ébredjünk fel, de miből, a hasonlóság azonos, a trend megegyezik az 1991-essel, tehát a jelszó „vétel”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.