Illegálisan kezelt hulladékokat a Terszol

Villányi Károly
2001. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig hagyja el a bicskei országút a Székesfehérvár végét jelző táblát, az első dombtetőről láthatóvá válik Istvánmajor négy nagy hodálya, előterükben az egykori cselédházakkal. A volt gazdaságot a kilencvenes évek elején vette meg az akkor még kisebb hulladékügyeket bonyolító Terszol Szövekezet. A telepen az állattartást már a hetvenes években megszüntették. A volt dolgozók elmondása szerint jó tíz éven át a Videoton tárolt ott robbanékony foszforszármazékokat és a hírhedt „robbanós” ColorStar tévék visszamaradt képcsöveit. – Csúnya dolgok történnek ma is arrafelé, de ezekről jobb hallgatni – ezt már egy idős munkás mondta az Istvánmajorhoz közeli Csalapuszta kocsmájában, aki néhány éve még a Terszolnak dolgozott Istvánmajorban.
Kutyával őrzött terület – olvasható a Velencei-hegység erdeinek szélén megbúvó Terszol-telephely kapuján. A terület azonban túl nagy két rotweilernek, így nem okoz nehézséget a kerítésen belülre kerülni. Itt a kapott információnk beigazolódtak: az utolsó istállóban körülbelül 140-160 darab, „veszélyes hulladék” és „vegyszer” jelzéssel ellátott, részben teli, vegyi anyagokkal szennyezett hordó képét rögzítette fényképezőgépünk. A hatályos, 102/1996-os veszélyeshulladék-rendelet szerint a göngyölegek olyan veszélyességi kategóriába tartoznak, mint a bennük tárolt anyagok. Egészen addig, amíg nem ártalmatlanítják és nem végeztetik el újból a minősítésüket. Az istálló körül veszélyes anyagok – galván- és festékiszapok – tárolására alkalmas konténerek tornyosultak.
Méregkeverők
– Amikor idejöttem dolgozni, már javában hoztak ide veszélyes hulladékokat – magyarázta munkatársaink kérdésére Istvánmajorban, a Terszol-telep tőszomszédságában élő hat család egyikének férfitagja, Terbe Mátyás, aki tavalyelőttig őrként dolgozott a telepen. Elmondta, hogy a hulladékok között a ciántól kezdve mindenféle veszélyes anyag megtalálható volt. – Részben folyékony anyagok, de olyanok is, amelyek úgy néztek ki, mint az egyszerű háztartási szemét, valamint elemek és akkumulátorok. Egy részüket hordókban hozták, más szállítmányok konténerekben érkeztek. Rengeteg jött be a telepre, sokszor éjszaka is. Ezt az őrnapló is bizonyítja – fogott a történtek elbeszélésébe. – Az is előfordult, hogy tizenöten voltak itt lapátolni, keverni. Ami folyósabb volt, azt perlittel, mészhidráttal, salakkal vagy szeméttel semlegesítették. Az anyagokat azután az aszódi végleges veszélyeshulladék-lerakóba vitték. Néhány szállítmányt nem vettek át Aszódon, ezért Istvánmajorban tárolták hetekig. Egy ízben lila gőzök szálltak fel keverés közben. A maró füst miatt az ablakokat is be kellett csukni. Esetenként megtörtént, hogy a borzalmasan büdös, habzó vegyi anyagok szétfolytak a földön – mondta a volt kapuőr, akinek a kecskéi is elpusztultak. Állítja: ötvennyolcból csak hat maradt. Szerinte azért, mert ittak a telepről kifolyó esővízből.
Kérdezősködésünkre helyi aszszonyok is megjelentek. – Ne írják le a nevünket, jobb nem ujjat húzni Maráczy Endrével, a Terszol elnökével – kérték. Terbe elmondását azzal egészítették ki, hogy vezetékes vizüket is elzáratta a Terszol, szerintük a mérgezés veszélye miatt. Most lajtos kocsival hordják az ivóvizet Székesfehérvárról.
Egy másik volt alkalmazott ugyanakkor kifejezetten védte a Terszolt. Azt bizonygatta, hogy teljesen szabályosan kezelték a veszélyes hulladékokat a volt majorban. Amikor azonban kiderült, hogy a cég az istvánmajori telephelyére semmiféle veszélyes hulladékokkal összefüggő tevékenységre nem kért és nem kapott engedélyt a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőségtől, a meglepett férfi ugyancsak neve mellőzését kérte.
Maráczy Endre szeptember 26-án a Hotel Intercontinental Budapest szálloda halljában válaszolt kérdéseinkre. A Terszol elnökét e találkozón csupán szerteágazó érdekeltségeiről, simontornyai, szigetszentmiklósi, dorogi, polgárdi ügyeiről kérdeztük, az Istvánmajorban történteket meg sem említve. Két nappal később Maráczy már maga javasolt találkozót: ekkor került szóba a telep. – Az ott lakók mind ellenfelek – jelentette ki. – Lopták az áramot és mindent, ami mozdítható, ezért a Terszol megvált tőlük. Most fűt-fát összehordanak ellenem – állította. Az a hír azonban igencsak meglepte, hogy kétszer is – utoljára szeptember 27-én – felkerestük a majort. Terbe Mátyástól és másoktól ekkor azt hallottuk, hogy az előző két éjszaka alatt az összes, illegálisan tárolt veszélyes hulladékot elszállították. Sőt az utolsó, a telep területén – környezetjogi szakértőnk szerint – illegálisan időző, veszélyes hulladékkal megrakott pótkocsis teherautó szállítmányából mintát is vettünk. Ezt az ország egyik legrangosabb akkreditált magánlaboratóriumának, a Bálint Analitikának adtuk át. Az eredmény alapján szakértőnk megállapította: a beszolgáltatott anyag réztartalmú galvániszap, első osztályú, azaz különösen mérgező veszélyes hulladék.
– Nem kéne egy százszázalékosan tiszta céget a százegyedik százalékig vizsgálgatni, vannak ennél érdekesebb ügyek is! – hallottuk Maráczy kíváncsiságra ingerlő kijelentését. A vállalatvezető cáfolta, hogy az extraprofitért keverték öszsze engedély nélkül a hulladékokat. Annyit ismert el: tevékenységük kezdetekor Istvánmajorban tömörítettek egyes veszélyes anyagokat, így kevesebbet kellett fizetniük az aszódi lerakónak. – Ekkor azonban még nem volt hatályban az igen szigorú, 102/1996-os kormányrendelet. Azóta nem történt ott ilyesmi. Ha igen, az csak annak látszik – hangzott el az érv. – Akár azt is be tudjuk bizonyítani, hogy máshonnan származik a hulladékminta, a telepen pedig csak üres konténereket és hordókat tároltunk – adott magyarázatot kijelentésére. Maráczy a telepen tárolt, veszélyeshulladék-keverésre is alkalmas perlitről és mészhidrátról csak annyit mondott: azt ott tárolják, ahol akarják.
A nagy átverés
A Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatóját, Kling Istvánt szeptember 20-án kerestük fel először. Kling megerősítette: a Terszol Szövetkezet nem kért és nem kapott engedélyt veszélyes hulladékokkal összefüggő tevékenység végzésére az istvánmajori telephelyre. Így a 102/1996-os jogszabály hatálya alá tartozó tevékenységet nem végezhetnek a telephelyen. Az igazgató akkor – tekintettel Maráczy Endre elnök szerteágazó kapcsolatrendszerére – rendkívül bizalmasnak nevezte az ügyet, s kérte: faxot is csak akkor küldjünk, ha közvetlenül a gép mellett áll. Huszadikán egyben ígéretet tett arra, hogy még másnap bejelentés nélküli ellenőrzést tartanak a telepen. Másnap azonban telefonon közölte: a vizsgálatot egy héttel elhalasztották. A lépést Kling „államigazgatási praktikának” minősítette. Más felügyelőségen dolgozó szakértőnk azonban úgy vélekedett kérdésünkre: egy ilyen súlyos esetben csak és kizárólag azonnali vizsgálatot tartana elképzelhetőnek. Elengedhetetlen továbbá a talaj szennyezettségének felmérése.
Az egyhetes várakozás végül meghozta „gyümölcsét”: szeptember 28-án, pénteken csupán a Videoton által otthagyott tévéképcsöveket és elektronikai hulladékokat találtak Istvánmajorban a felügyelők. Maráczy Endre a helyszíni szemlén „szánva-bánva” elismerte vétkességüket, és megígérte az eszközök elszállítását. Találtak továbbá többhordónyi – természetesen nem veszélyes – bitument, amiről a Terszol jelen lévő munkatársai kijelentették: „nyilván ezt fényképezték le az újságírók”. Arról a helyről, ahová az egyik istvánmajori lakó állítása alapján hordókat ástak el, a vizsgálati jegyzőkönyv friss földtúrásokat rögzített. Ennek oka az – olvasható Maráczy Endre és egy munkatársa jegyzőkönyvbeli magyarázatában –, hogy „a telephelyre illegálisan bevitt építési törmeléket” éppen a napokban szállították el. Amint az őrnaplóban is olvasható, „tizenkét fordulóval”. (Terbe Mátyás szerint éppen tizenkettőt fordultak a teherautók az éjszaka leple alatt összepakolt, addig illegálisan tárolt hordókkal és konténerekkel. Az pedig tény, hogy az általunk lefényképezett hordók eltűntek.)
A vélhetőleg forgatókönyvszerűen megrendezett akció végül a tv2 Tények című műsorában teljesedett ki, amelyben a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség „hatalmas” képcsőfogásáról esett szó.
Feljelentések sorozata
– Elfogadhatatlan a környezetvédelmi hatóság eljárása, a magam részéről bűncselekmény gyanúját feltételezve bejelentést teszek Polt Péter legfőbb ügyésznél. Egyben elvárom, hogy a visszásságokat a környezetvédelmi tárca és a Környezetvédelmi Főfelügyelőség saját hatáskörén belül is kivizsgálja – reagált a történtekre Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke. Szerinte az apparátusból ki kell szűrni azokat, akik nem a környezetvédelem érdekeit szolgálják. – A Terszol ellen pedig másik felügyelőségnek kell eljárnia – tette hozzá.
Futó Barnabás ügyvéd szerint ha beigazolódik, hogy a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség esetében szándékos volt a vizsgálat elodázása, illetve onnan jutott ki az ellenőrzés híre, a bűnpártolás gyanúja merül fel, ami egy évig terjedő elzárással büntethető.
Balsay István (Fidesz) országgyűlési képviselő mindenképpen rendőrségi feljelentést tesz, ha bebizonyosodik, hogy Istvánmajorban veszélyes hulladékot tároltak engedély nélkül. Hangsúlyozta: megengedhetetlen, hogy a Velencei-tó vízgyűjtő területén, Székesfehérvár közvetlen közelében bárki ilyen tevékenységet folytasson. A politikus a napokban szerzett tudomást a környék lakóitól arról, hogy az utóbbi időben igen nagy számban pusztultak el állatok a szóban forgó területen. A honatya bejelentést tett a megyei állat-egészségügyi állomáson, de szükségesnek tartja, hogy az ÁNTSZ is eljárjon.
Említést tett ugyanakkor arról, hogy nemrég a Terszol Szövetkezet a székesfehérvári szemétlerakót üzemeltető cégben megszerezte az önkormányzat részesedését. Mint mondta: korábban már egy közmeghallgatás alkalmával kérte, hogy vizsgálják meg a szeméttelep privatizációjának titokzatos ügyét, ám a helyi szocialista vezetés ezt nem tartotta szükségesnek.
– Rejtély számomra, hogy miért kellett egy nyereséges szeméttelepet a közösségi vagyonból magánkézbe átjátszani, miközben az előző évek során a szemétdíj a háromszorosára nőtt Székesfehérváron – fogalmazott Balsay.

A Terszol-birodalom. A Terszol Szövetkezet – saját bevallása szerint – ötven-hetvenezer tonna veszélyes hulladékot kezel évente, de az ország területein 262 ezer tonnára van engedélye. Hozzávetőleg 450 céggel áll üzleti kapcsolatban. Forgalma meghaladja a kétmilliárd forintot, de a szövetkezethez köthető cégbirodalom ennél jóval magasabb bevételt könyvelhet el. Szakterületén az öt legnagyobb hazai vállalkozás közé tartozik. Legutóbb a közvéleményt felkavaró szigetszentmiklósi cianidos környezetszenynyezés kétszázmillió forintos kármentesítési megbízását szerezte meg. A vállalat gyakran tűnik fel rendezvények – mint például a környezetvédelmi szakmát felvonultató Ökobál –kiemelt szponzoraként. Részben a Terszol érdekeltségébe tartozik több város – köztük Székesfehérvár – lakossági hulladékának gyűjtése és lerakása. A cég kizárólagosan használhatja a dorogi hulladékégető veszélyes salakját is befogadó polgárdi lerakót, és többek között érdekelt a simontornyai bőrgyár szennyezésének, valamint az ottani lakossági szennyvíznek a kezelésében. A szövetkezet zászlóshajója a dunaújvárosi végleges veszélyeshulladék-lerakó telep. Ezt a közelmúltban újabb 41 ezer köbméter (körülbelül 27 ezer tonna) első osztályú veszélyes hulladék végleges deponálására alkalmas tárolótérrel bővítette. Összehasonlításul: egy kilogramm első veszélyességi kategóriába tartozó galvániszap átvételének piaci ára ötven-hatvan forint. Tehát csak a dunaújvárosi érdekeltségéből több mint tizenhárommilliárd forintos bevételre tehet szert.

- Háttér -
Szerencsejáték, szemét, politika
Már a nyolcvanas évek végén munkaközösségeket, kft.-ket alapítottak az MSZMP akkori városi, megyei vezetői – elsősorban az ingatlanok kezelésével, illetve a szemétszállítással foglalkozók. A rendszerváltozás első éveiben, a magánosítás beindulásakor, mivel megfelelő rálátásuk volt a hulladékban rejlő hatalmas lehetőségekre, a gyors és biztos meggazdagodás reményében privatizálták a hulladékszállítással, -feldolgozással, illetve -megsemmisítéssel foglalkozó cégeket. Székesfehérváron is igen könnyen behatárolható az a néhány személy, aki az évek során rátette a kezét a hulladékos iparágra, amely mellett feltűnik a szerencsejáték és a lakóparképítés tevékenysége is.
Maráczy Endre, aki saját bevallása szerint is az ország első öt ilyen hulladékban utazó vállalkozása egyikének a vezetője, információink szerint rendkívül erős szocialista háttérbázissal bír. Úgy tudjuk, igen jó kapcsolatokat tart fenn Warvasovszky Tihamérral, Székesfehérvár szocialista polgármesterével, akit a nemrég tragikus körülmények között elhunyt Vancsik Zoltán helyére választottak az Országgyűlésbe. Az üzletember hasonló viszonyban van Pénzes Mihállyal, a városfejlesztési bizottság MSZP-s elnökével. Maráczy lapunknak nyilatkozva ezeket a kapcsolatokat jelentéktelennek minősítette, mondván, cége – a Terszol – 1988 óta felfelé ívelő pályát fut be, amihez semmi köze a mindenkori hatalomnak.
A Maráczy család emellett érdekelt a szerencsejáték-üzletágban is. Fia több nyerőautomatás vállalkozásban szerepel. Maráczy Endre az egybehangzó vélemények ellenére tagadta, hogy baráti kapcsolatban áll Csulik Józseffel, aki az ország egyik legnagyobb szerencsejáték-vállalkozója. Kérdésünkre azonban elismerte: évekkel ezelőtt valóban alapított egy céget Csulikkal, ám kijelentette: kettőjük között a kapcsolat megromlott, és már 1996 óta azon fáradozik, hogy közös érdekeltségüket, a MAD Ingatlanhasznosító Bt.-t megszüntesse. Csulik Józsefről köztudomású, hogy az elhunyt Vancsik Zoltánnal is szoros baráti kapcsolatot tartott fenn. Egyébként Csulik a szocialista vezetésű városháza alsó szintjén nagy terasszal rendelkező kávéházat nyitott.
Lapunk értesülései szerint a korábban szintén hulladékbizniszben utazó Ferencz Károly rendszeresen egyeztetett aktuális kérdésekről néhai Vancsik Zoltánnal, Maráczy Endrével, Csulik Józseffel, illetve egy kanadai – szintén szerencsejátékban érdekelt – ismerősével. A találkozókat panziókban, olykor vadászházakban tartották. Tényszerűen – tanúk elmondása alapján – tudjuk, hogy idén júniusban is volt egy kétnapos eszmecsere az említett öt személy között. – Életemben nem voltam vadászaton – hárította el kérdésünket Maráczy, aki cáfolta az összejövetelek megtörténtét. Csulik József a Magyar Nemzet megkeresésére lapzártánkig nem reagált. Titkárnője mindössze anynyit közölt: „Csulik úr néhány napra vadászni megy, most pedig nem tudom kapcsolni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.