Javított értékén a BUX

Veszteség volt jellemző az amerikai tőzsdei árakra csütörtökön is, a spekulánsok a negyedéves eredményekre összpontosítottak. A negatívan nyitó és ideig-óráig még pozitív tartományban is mozgó indexek végül egymással ellentétesen zártak, a Dow Jones értéke 0,76 százalékkal húzódott vissza, míg a Nasdaq Composite 0,39 százalékot erősödött. A változatos indexkurzusok igen alacsony forgalommal párosultak, a Nasdaq elektronikus kereskedelemben 1,8 millió darab részvény cserélt gazdát, ami jelentősen elmaradt az előző napi értéktől. A lépfene miatti befektetői bizonytalanság továbbra is uralta a tőkepiacot, így a vásárlók – igen kis aktivitás mellett – csak néhány papírt preferáltak.

2001. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorozatban megjelenő eredményadatok hatottak a legjobban az amerikai piacokra a hét utolsó előtti napján. A lefelé mozgó indexek változatos képet mutattak záráskor, a Nasdaq minimálisan erősödött, míg a DJIA-mutató mérsékelt csökkenést jelzett. A harmadik negyedéves gyorsjelentések közül érdemes kiemelni a General Motors (–0,75 dollár) eredményét, ami igen rossz lett. A GM adatai alapján meg lehet saccolni a többi járműipari cég működési és gazdálkodási értékeit is, melyet az elemzők a „siralmas” jelzővel illettek. A világ legnagyobb autógyártójának egyszeri költségek nélküli nyeresége 54 százalékkal hanyatlott az amerikai keresletcsökkenés hatására. A GM profitja 385 millió dollárra, részvényenként 85 centre esett. Elemzők a harmadik negyedévre részvényenként 80 cent nyereségre számítottak.
Minimális emelkedéssel zárt a tokiói tőzsdeindex a tegnapi nap folyamán. A Nikkei 225 index 63,94 ponttal erősödött, amit elemzők az amerikai technológiai szektor javulásával magyaráztak. Változatlanul lefelé mozogtak viszont tegnap a német és angol tőzsdemutatók. A DAX kora délután két százalékot, míg az FTSE 1,8 százalékot gyengült. A nap vesztesei az olajipari és a légiközlekedési cégek papírjai voltak. Az olajipari részvényeket a folyamatosan csökkenő olajárak miatt dobálták el a befektetők. Tizenkilenc dollár alá esett az OPEC által összeállított referencia-termékkosár átlagára. Az olajtermelő országok szervezete által kiadott jelentés szerint a nyersolaj ára 19 egymást követő munkanapon volt a 22 dolláros ársáv alatt, így vélhetően napi ötszázezer hordóval csökkenhet a kitermelés. Visszafogta az európai piacok növekedését még az Európai Központi Bank (EKB) által közzétett havi jelentés is, melyben a bank az eurózóna gazdasági élénkülésének csúszását taglalta. A terrorcselekményeket követően csökkent a fogyasztói és az üzleti bizalom, és ez késleltetheti a gazdasági élénkülést. A nemzetközi bizonytalanságra tekintettel az EKB továbbra is árgus szemekkel figyeli a fejleményeket. Az eurózóna alapadatait változatlanul pozitívnak, a jelenlegi kamatszintet pedig megfelelőnek nevezte a pénzintézet.
Meredek eséssel kezdték a hét utolsó kereskedését az amerikai piacok is. A lefelé mozgást fokozta a várakozásoknál nagyobb mértékben csökkenő külkereskedelmi hiány és a fogyasztói árak erőteljes növekedése. A külkereskedelmi hiány az USA-ban a megjósolt 29 milliárd dollár helyett 27,11 milliárd dollárra esett vissza, míg a fogyasztói árak 0,4 százalékkal nőttek szeptemberben. A Moody’s csak tovább rontotta a hangulatot azzal, hogy gyorsjelentésében a szektorok szerint vizsgálta a terrorcselekmény következtében gazdálkodási szempontból meggyengült vállalatokat.
A magyar tőzsdén a börzemutató nyitáskori 12 pontos veszteségét hamar leadta, majd egészen déli tizenkét óráig erősödött. A délután szinte egy helyben topogással telt el, a BUX görbéje 6480–6508 pont között ingázott és végül a sáv aljához közel, 6486 ponton zárt, ami 42,98 pontos növekedést jelentett. A forgalom ötmilliárd forint lett, amit a szokásos nagy likviditású papírok iránt jelentkező befektetők indukáltak. A vezető részvények közül a többség drágult, ez alól csak Matáv (–2 forint), az OTP (–45 forint) volt kivétel. A növekedést a Mol vezette 120 forintos javulásával, de erősödött a gyógyszeripari szektor és a vegyipari részvények szűk csoportja is. Az Egis 130 forinttal, a Richter 20 forinttal ugrott meg. A vegyipari portfólió sorából 35 forinttal nőtt a TVK ára, a BorsodChem viszont 75 forinttal erősödött. A kis kapitalizációjú papírok közül a Pannon-Flaxot (+80 forint) és a Synergont (–20 forint) érdemes megemlíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.