Javuló forgalom a BÉT-en

Eredményes hetet tudhatnak maguk mögött azok a befektetők, akik kockáztattak, és a hét elején vásároltak részvényeket a tőkepiacokon. A Federal Reserve keddi döntése, amely 0,5 százalékos kamatlábcsökkentésről szólt, nem lepte meg a befektetőket. A Fed döntését támasztotta alá csütörtökön a Bank of England 0,25 százalékos kamatvágásával. A hét közepi emelkedésbe némi üröm vegyült a csütörtöki és pénteki napon. A nem túl jó makrogazdasági adatok és a cégek sorozatos profit warningja visszakényszerítette a tőzsdéket a melankolikus kerékvágásba. Budapesten az árak követték az amerikai és európai megugrásokat.

2001. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő
Minimális árfolyam-ingadozás volt jellemző a hónap első üzleti napján Budapesten. A BUX 12,04 pontos emelkedést produkálva 6185,96 ponton zárt. A forgalom a korábbi nyolcmilliárd forintos szintről 4,6 milliárd forintra esett vissza, amit az elemzők a nemzetközi hangulat bizonytalan mivoltával magyaráztak. A blue chipek sorából egyedül az OTP ára zárt negatív előjellel. A nagyobb forgalmú papírok közül kiemelendő a Matáv és a Mol. A távközlési részvények 1,9 milliárd forintos forgalmat bonyolítva 1,1 százalékot drágultak, míg az olajipari cég papírjai, 1,3 milliárd forintos adásvétel után, 2,15 százalékot javítottak árukon. A Richter értéke 1,3 százalékot, míg a TVK 0,2 százalékot erősödve fejezte be a napot. Két, felvásárlást sejtető bejelentés került nyilvánosságra, az egyik a Pick papírjaira vonatkozott és az Arago tette közzé, míg a másik a kis likviditású Kartonpack-papírokra szólt, amit a Britton Capital cég jelentett be. Az Arago a törvényi kötelezettségeknek eleget téve meghatározta tulajdonában lévő Pick-papírok százalékos arányát, és ezzel együtt, tulajdonképpen bújtatva, kijelentette, hogy nyilvános vételi ajánlat megtételére készül. A befektetők számára szintén kedvező információ volt a hétfői kereskedés során, hogy a Béres–Egis–Richter konzorciuma lett a nyertes pályázó a Hungaro-pharma privatizációjában.

Kedd
Tartós emelkedést és forgalomnövekedést mutatott a hét második kereskedési napján a BÉT. A BUX tovább növelte távolságát a hatezer pontos határtól, és zárásra 97,10 ponttal előző értékétől, 6283,06 ponton hagyta el a tőzsdetermet. Csaknem nyolcmilliárd forintos forgalom során a vezető részvények többsége drágult, ez alól csak a Richter volt kivétel, amelynek nem változott az ára. A forgalom egyharmadát az OTP-re kötött üzletek adták, ami nem volt meglepő, hiszen mint hétfőn Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója is megerősítette: közel a szlovák IRB Bank privatizációjának lezárása, amelyen az OTP feltehetően sikerrel vesz részt. A banki papírok árát tovább növelte a nemzetközi számviteli szabályok szerint kiadott első fél éves nyereségkimutatás. Az OTP Bank Rt. 2001. első fél évében 25,2 milliárd forint konszolidált nettó nyereséget ért el a nemzetközi számviteli szabályok alapján készült, nem auditált kimutatás szerint. A konszolidált nyereség 27,7 százalékkal haladja meg a 2000. első fél évit. A kedvező hírek hatására a bank papírjai 3,4 százalékkal erősödtek, és 13 700 forinton zártak. Az OTP-t követte a Matáv 15 forintos és a Mol 25 forintos emelkedéssel. A Mol részvényeit csaknem kétórás intervallumra felfüggesztette a BÉT vezetése, mivel a társasággal kezd kizárólagos tárgyalásokat a lengyel privatizációs minisztérium a PKN Orlen értékesítése ügyében.

Szerda
Változatlanul optimista trend uralta a magyar tőzsdét a hét közepén is. A már harmadik napja emelkedő BUX kisebb ingadozás után 6294,14 ponton zárt, ami 11,08 ponttal volt magasabb, mint a kedden regisztrált érték. A forgalom mutatója ötmilliárd forintot jelzett, ez kevesebb, mint a korábbi napok átlaga. A kereskedés egyetlen pozitív irányú mozgatórugója a Mol volt. A PKN Orlen privatizációs híre kapcsán a Mol részvényeit vették a legtöbben a piacon. Az olajipari papírokból árfolyamértéken számítva 2,2 milliárd forintnyi cserélt gazdát és áruk 200 forinttal, 4500 forintra javult. A Molt egyébként a lengyel privatizációs események és a gázüzletág esetleges eredményes értékesítése következtében a Credit Suisse First Boston az eddigi tartás minősítésről vételre módosította. A CSFB szerint a Ruhr-gas kedden bejelentett érdeklődése megerősítette a céget abban a hitében, hogy a tranzakció még az év vége előtt lebonyolítható lesz. Tovább növelte a piac optimista hangulatát az, hogy a szlovák privatizációs minisztérium javasolta az OTP által az IRB-re tett ajánlatának elfogadását. A hírre az OTP ára nem úgy reagált, mint azt várni lehetett: száz forintot gyengült, de lassulást jelzett a Matáv (–11 forint) és az Egis (–135 forint) is.

Csütörtök
Ha még nem lett volna a héten elég bizonyíték a hosszhangulatra, akkor azt a csütörtöki nap során megszerezhették a befektetők. A BUX kisebb nyitáskori csökkenés után néhány hullám segítségével folyamatosan emelkedett. A napközbeni ingadozás ellenére a BUX elérte a 6500 pontos határt is, de erről a pontról visszakorrigált, és 6413,70 ponton (+1,9 százalék) zárt. A forgalmi összesítő szerint az adásvételek csaknem 10,5 milliárd forintos szintet értek el. A legnagyobb érdeklődés az OTP-, a Mol- és a Matáv-papírok iránt volt. A blue chipek közül drágulást az OTP, Matáv, Richter trió vezette. A banki papírok 400 forinttal, a távközlési részvények 27 forinttal, míg a gyógyszergyári cég kurzusa 485 forintot javultak. A Richter árát nagyban befolyásolta az a hír, hogy a társaság oroszországi gyárában megkezdődött a tablettázás. Hasonlóan drágult a másik gyógyszeripari cég, az Egis árfolyama is, papírjaiért záráskor 145 forinttal adtak többet, mint szerdán. A korábbi napok megugrása után lefelé mozgott a Mol (–110 forint) ára. A Graphisoft a nemzetközi szokásoknak megfelelően csak tőzsdezárás után adta közzé profit warningját, így a cég részvényeinek árát már nem határozták meg a negatív hírek.

Péntek

Nem érződött a gyengülő nemzetközi tőkepiaci hangulat a magyar tőzsdén a hét utolsó kereskedési napján. Miközben a nagy nyugat-európai és amerikai piacokon gyengülést mutattak az árfolyammutatók, addig a BÉT-re továbbra is a drágulás volt jellemző. Igaz, hogy a növekedés üteme lelassult, de a BUX értéke 42,9 százalékot növekedett. A vezető részvények többsége drágult, ez alól csak a 95 forinttal lassuló Mol volt kivétel. Erősödést mutatott a Matáv (+9 forint), az OTP (+300 forint), a Richter (+305 forint) és a TVK (+60 forint). A várakozásoknak megfelelően – a csütörtöki profit warning után – gyengült a Graphisoft (+29 forint), a Borsod-Chem (–40 forint) és a többnapos emelkedés után korrigáló Zala-kerámia (–20 forint). A nap pozitív meglepetését a Synergon okozta 42 forintos drágulásával. Elemzők a hétre további javuló trendet jósolnak. Ezt azzal magyarázzák, hogy megjelentek a külföldi vevők, így az erősödés ideig-óráig kitarthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.