Csaknem negyedóráig lebegtek az amerikai árfolyamjelzők a negatív tartományban szerdán, majd erőteljes emelkedésbe lendültek. Az első lökést a beszerzési menedzserindex javuló értéke adta. Az amerikai beszerzési menedzserek szövetségének szeptember hónapra adott mutatója szerint látványos javulást jelzett a szolgáltatói szektor, több hónapos süllyedés után az augusztusi 45,5 pontról 50,2 pontra nőtt. A másik húzóerőt a Cisco Systems képviselte. A hálózati rendszereket gyártó cég bejelentette, hogy az olcsó részvényárak kellő indokot szolgáltatnak egy újabb akvizíciós stratégia kidolgozására és végrehajtására. A Cisco vezetése szerint a korábbi vállalatfelvásárlási célok folytathatók. A hír hatására a cég részvényei 21,52 százalékkal drágultak.
Kedvező információ volt a piacra nézve az is, hogy az Egyesült Államok kormányzata újabb, 75 milliárd dolláros általános tőkejuttatásról döntött. A részvények a megjelenő hírek kapcsán jelentősen növekedtek, főként a Sun Microsys-tems- (+12,36 százalék), az Intel- (+8,65 százalék) és a Juniper Networks- (+25,92 százalék) papírok ára.
Meglódult a hét utolsó előtti napján a tokiói Nikkei 225 index árfolyama is. Az amerikai hatás nem maradhatott el, így a japán tőzsdeindex 281,25 ponttal 10 205,48 pontra emelkedett, és ezzel átlépte a tízezer pontos szintet is. Elkerülhetetlen volt, hogy a New York-i és a tokiói növekedés után az európai árak is emelkedjenek. Frankfurtban mérsékelt, míg Londonban erőteljesebb vételi hullám emelte a tőzsdeindexek értékét. Jelentős befolyásoló tényező volt, hogy az Alitalia tőkeinjekciót kap az olasz államtól, így nem juthat a Swissair sorsára. Utóbbi napokig szüneteltetni kényszerült járatait. Az Alitalia részvényeit a milánói tőzsdén felfüggesztették, áruk az utolsó pillanatig drágult, és végül 0,9 eurón (+24 százalék) zárt. Az optimizmust növelte, hogy a Wall Streeten az árak emelkedéssel kezdték a napot. Ezt nagyban befolyásolta a Dell Computer azon bejelentése, hogy a cég nem rontja le harmadik negyedéves eredményjóslatát.
Mint ahogyan a nagyobb európai börzék emelkedtek, úgy javított a Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX is értékén. A magyar mutató 106 pontos növekedéssel kezdte a kereskedést, majd rövid egy óra leforgása alatt tovább javult. Az üzleti nap igen változatosnak bizonyult, az index görbéje hol felszökött, hol lefelé mozgott, viszont egyszer sem érintette szerdai záró szintjét, amit az elemzők jó jelnek tekintettek. Az utolsó félóra a Deák Ferenc utcában lejtmenettel telt el, amit elsősorban a daytrade pozíciót (napi árfolyammozgásra spekuláló) felvevő befektetők eladásai indukáltak. A BUX a kereskedés végén 6413,7 ponton állt, ami 119,56 pontos emelkedésnek felelt meg.
A forgalom meghaladta a 10,4 milliárd forintos határt; erről indokként a brókerek elmondták, hogy a tegnapi napon nemcsak a hazai, hanem nagyobb nemzetközi befektetők is vásároltak a BÉT-en.
A részvények többsége drágult, a nap sztárja a kiugróan magas forgalmat mutató Phylaxia (+11 forint), a Fotex (+15 forint) és a Graphisoft (+89 forint) lett. A blue chipek közül csak a Molnak nem sikerült az erősödést elkapnia. Az olajipari cég papírjai 110 forinttal lettek olcsóbbak, viszont elmondható róluk, hogy szerdáig többnapos jelentős emelkedést mutattak, így nem volt meglepő a korrekció. A Mol háza tájáról megjelenő hírek, amelyek szerint Szerbiában privatizációs célokról tárgyalt az olajcég, különösebben nem befolyásolták a részvényárakat. Az emelkedő papírok közül kiemelendő az Antenna Hungária (+90 forint), a Matáv (+27 forint), az OTP (+500 forint) és a Richter (+485 forint).
Szijjártó Péter: Közel kilencszáz új munkahelyet teremt a kínai Xinzhi nagyberuházása Hatvanban