Nem fizetnek a gulágosoknak

Hiába lépett hatályba 2000-ben az a kormányrendelet, amely nyugdíjkiegészítést biztosít a három évnél több időre a Szovjetunióba hurcolt egykori raboknak, az országos, illetve a MÁV nyugdífolyósító intézete nem fizet az érintetteknek. Teszik ezt annak ellenére, hogy már megszületett az első precedensértékű ítélet, amely a járandóság kiutalására kötelezte az országos nyugdíjfolyósítót.

2001. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes kimutatások szerint már csak mintegy 25 ezer ember él Magyarországon, akik kényszermunkát végeztek a szovjet gulágokon – nyilatkozta lapunknak Zimányi Tibor, a Recski Szövetség elnöke. – Ez a számadat azonban nem lehet teljesen pontos, mivel hazánkban nem végeztek erre vonatkozó összegzést, számuk valószínűleg kisebb – tette hozzá. A kormányrendelet azonban, amelynek végrehajtását megakadályozza a két nyugdíjfolyósító intézet, hatályban van, Zimányi Tibor ezért arra szólítja fel az érintett állampolgárokat, indítsanak munkaügyi eljárást a nyugdíjfolyósító ellen, az első precedensértékű perben ugyanis a bíróság jogerősen elmarasztalta az intézményt. Rámutatott: a rendelet értelmében azok, akik 3 és 5 év közötti időt raboskodtak a szovjet táborokban, havi 20 ezer forintos juttatásban részesülnek, akik 5–10 évig voltak fogságban, 30 ezer, míg akik ennél is többet, 40 ezer forintos nyugdíjkiegészítésben részesülnének.
A Központi Kárrendezési Iroda útmutatása, állásfoglalása alapján a kényszermunkára Szovjetunióba hurcoltak nem esnek bele a támogatási körbe – nyilatkozta lapunknak Haudinger István, az Országos Nyugdíjfolyósító Igazgatóság munkatársa. Hozzátette azonban, hogy a kormányrendeletet jelenleg az Igazságügyi Minisztériumban vizsgálják felül, s a jövőben várhatóan kibővítik az érintettek körét. A MÁV Nyugdíjfolyósító Főigazgatóságánál azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a jogszabályok szigorú betartása miatt hadifogolynak minősülnek az egykoron a Szovjetunióba hurcoltak. Ez alapján meg kell vonniuk a juttatás kiutalását, a gulágosoknak nem jár a pénz. Erre reagálva a Recski Szövetség elnöke kijelentette: a gulágokban szenvedett emberek nem hadifoglyok, 1945. augusztus 1-jétől a törvény kényszermunkásnak minősíti őket. Az érintettek átlagéletkora egyébként 75 év körüli. A kormány 267/2000-es számú rendelete úgy fogalmaz: akit „Magyarországon, illetve onnan elhurcolva a szovjet katonai bíróság politikai okból elítélt, vagy más szovjet hatóság intézkedése alapján szabadságelvonást szenvedett és büntetését részben vagy egészben a Szovjetunióban töltötte le, (…) és három évet elérő, illetőleg azt meghaladó szabadságvesztést, vagy szabadságkorlátozást szenvedett el, juttatásra jogosult”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.