Negatív hangulat volt jellemző a hét közepén New Yorkban, a befektetők – részben – a biológiai hadviselés réme miatt dobták piacra a portfólióikban lévő papírokat. A forgalom a Nasdaq elektronikus kereskedelemben 2,3 milliárd darab részvényre ugrott, ami jól jelezte a spekulánsok eladási volumenének növekedését. Fokozta az értékesítési lázat a cégek eredményadatainak megjelenése, amelyek ugyan nem voltak túlzottan rosszak, de a bejelentéseket sorozatos profit warningok követték.
A gyorsjelentésdömpingből kiemelendő a Citigroup, amelynek harmadik negyedévi nyeresége kilenc százalékkal mérséklődött. Az egyik legnagyobb amerikai befektetési és banki cég a negyedik negyedévre 15 százalékos nyereségnövekedésre számít, így papírjai 1,02 százalékot drágultak. A befektetési szektorból a Citigrouphoz hasonló adatokat közölt a J. P. Morgan is. A banki társaság a szeptemberrel végződő harmadik negyedévében 1,04 milliárd dollár eredményt ért el, ez a korábbi év hasonló időszakához viszonyítva 380 millió dolláros negatívumnak felelt meg. A J. P. Morgan papírjai a szerdai NYSE kereskedésében 0,66 dollárral erősödtek.
Az amerikai gyengülés az ázsiai és európai tőzsdékre tegnap átragadt, a tokiói Nikkei 225 index 2,61 százalékkal csökkent, a szingapúri STI 2,45 százalékot zuhant. A japán árfolyamokra erős hatást gyakorolt a szigetország 2002–2003 évre szóló gazdasági előrejelzését taglaló jelentés. A Reuters által készített elemzői adatok szerint a szakértők a 2001– 2002-es pénzügyi évre 1,1 százalékos GDP-visszaesést várnak. Az európai tőzsdéken a telekommunikációs és informatikai szektor lassulása volt jellemző, a FTSE koradélután 1,47 százalékkal, a DAX 1,1 százalékkal állt előző szintje alatt. A nap vesztesei közül érdemes megemlíteni a British Telecom (–1 penny), a Deutsche Telekom (–0,76 százalék) és a France Telecom (–2,38 százalék) papírjait.
Fordulatot vártak a brókercégek a New York-i nyitástól, mivel az DJIA Futures és a Nasdaq Futures mutatók javulást jeleztek. A tőzsdei hangulatot jelző mutatók pozitív előjele ellenére a tengerentúlon továbbra is a – többségében rossz – gyorsjelentések voltak a meghatározók. Veszteséget jelentett a Merrill Lynch, az AMD csipgyártó, a Texas Instruments és az STM is. Némi öröm vegyült az ürömbe akkor, amikor megismerhették a befektetők a Coca-Cola, a Merck és a General Motors eredményeit, amelyek jobban alakultak a vártnál.
Budapesten a nemzetközi hatások érvényesültek, így a BUX értéke nyitáskor 107 pontos veszteséget jelzett. A kereskedés elején igen iránytalannak mutatkozott a nap, eleinte inkább a gyengülés volt meghatározó, de déli tizenkét órára a hangulat megváltozott és növekedést próbáltak felmutatni a részvényárak. Az index mélypontját 6370 ponton érte el, míg zárás előtt negyedórával napi maximumára, 6464,81 pontra ugrott. A spekulánsok főként a nagyobb kapitalizációjú papírokra helyezték a hangsúlyt, a nyertesek–vesztesek aránya hat a 22-höz volt.
A nap vesztese a Pannonplast 350 forintos zuhanásával, de gyengült a korábbi napok nagy forgalmat produkáló papírja, a Synergon (–35 forint) és a Rába (–75 forint) is. A Pannonplastról és a Hewlett Packardról szóló negatív hírek ellenére a Credit Suisse First Boston a műanyagipari cég részvényeit továbbra is vételre ajánlja. A vezető részvények közül csak a Matáv ára drágult. A távközlési papírok tartós gyengülés után átlépték az előző szintjüket jelző határvonalat és hét forinttal növekedve zártak. A Matáv növekedése ellenére lefelé mozgott a Richter (–395 forint), az OTP (–200 forint), a BorsodChem (–175 forint) és az Antenna Hungária (–85 forint) ára.
Szijjártó Péter: Elvárjuk, hogy a Török Áramlat biztonságát és működőképességét mindenki tartsa tiszteletben!