Recesszió Japánban

Megtört a korábbi napok drágulása a szerdai amerikai tőzsdei kereskedések során. Az egymást követő harmadik negyedéves eredményadatok és a gazdaság állapotáról szóló hírek nyomást gyakoroltak a piacokra, s ez a tőzsdei árakban mutatkozott meg. A Wall Street-i indexek pozitív irányban nyitottak, de a lelkesedés nem tarthatott sokáig, hiszen Alan Greenspan a szenátus pénzügyi bizottsága előtt az amerikai gazdaság állapotáról adott jelentést. A Fed-elnök beszéde gyengülést indukált, amit a pesszimista társasági adatok tovább tetéztek. Fordulatban gazdag napot könyvelhettek el a tegnap a befektetők, az európai és ázsiai tőzsdéken egy-két százalékot meghaladó gyengülést okoztak az amerikai lassulások.

2001. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negatív hangulat volt jellemző a hét közepén New Yorkban, a befektetők – részben – a biológiai hadviselés réme miatt dobták piacra a portfólióikban lévő papírokat. A forgalom a Nasdaq elektronikus kereskedelemben 2,3 milliárd darab részvényre ugrott, ami jól jelezte a spekulánsok eladási volumenének növekedését. Fokozta az értékesítési lázat a cégek eredményadatainak megjelenése, amelyek ugyan nem voltak túlzottan rosszak, de a bejelentéseket sorozatos profit warningok követték.
A gyorsjelentésdömpingből kiemelendő a Citigroup, amelynek harmadik negyedévi nyeresége kilenc százalékkal mérséklődött. Az egyik legnagyobb amerikai befektetési és banki cég a negyedik negyedévre 15 százalékos nyereségnövekedésre számít, így papírjai 1,02 százalékot drágultak. A befektetési szektorból a Citigrouphoz hasonló adatokat közölt a J. P. Morgan is. A banki társaság a szeptemberrel végződő harmadik negyedévében 1,04 milliárd dollár eredményt ért el, ez a korábbi év hasonló időszakához viszonyítva 380 millió dolláros negatívumnak felelt meg. A J. P. Morgan papírjai a szerdai NYSE kereskedésében 0,66 dollárral erősödtek.
Az amerikai gyengülés az ázsiai és európai tőzsdékre tegnap átragadt, a tokiói Nikkei 225 index 2,61 százalékkal csökkent, a szingapúri STI 2,45 százalékot zuhant. A japán árfolyamokra erős hatást gyakorolt a szigetország 2002–2003 évre szóló gazdasági előrejelzését taglaló jelentés. A Reuters által készített elemzői adatok szerint a szakértők a 2001– 2002-es pénzügyi évre 1,1 százalékos GDP-visszaesést várnak. Az európai tőzsdéken a telekommunikációs és informatikai szektor lassulása volt jellemző, a FTSE koradélután 1,47 százalékkal, a DAX 1,1 százalékkal állt előző szintje alatt. A nap vesztesei közül érdemes megemlíteni a British Telecom (–1 penny), a Deutsche Telekom (–0,76 százalék) és a France Telecom (–2,38 százalék) papírjait.
Fordulatot vártak a brókercégek a New York-i nyitástól, mivel az DJIA Futures és a Nasdaq Futures mutatók javulást jeleztek. A tőzsdei hangulatot jelző mutatók pozitív előjele ellenére a tengerentúlon továbbra is a – többségében rossz – gyorsjelentések voltak a meghatározók. Veszteséget jelentett a Merrill Lynch, az AMD csipgyártó, a Texas Instruments és az STM is. Némi öröm vegyült az ürömbe akkor, amikor megismerhették a befektetők a Coca-Cola, a Merck és a General Motors eredményeit, amelyek jobban alakultak a vártnál.
Budapesten a nemzetközi hatások érvényesültek, így a BUX értéke nyitáskor 107 pontos veszteséget jelzett. A kereskedés elején igen iránytalannak mutatkozott a nap, eleinte inkább a gyengülés volt meghatározó, de déli tizenkét órára a hangulat megváltozott és növekedést próbáltak felmutatni a részvényárak. Az index mélypontját 6370 ponton érte el, míg zárás előtt negyedórával napi maximumára, 6464,81 pontra ugrott. A spekulánsok főként a nagyobb kapitalizációjú papírokra helyezték a hangsúlyt, a nyertesek–vesztesek aránya hat a 22-höz volt.
A nap vesztese a Pannonplast 350 forintos zuhanásával, de gyengült a korábbi napok nagy forgalmat produkáló papírja, a Synergon (–35 forint) és a Rába (–75 forint) is. A Pannonplastról és a Hewlett Packardról szóló negatív hírek ellenére a Credit Suisse First Boston a műanyagipari cég részvényeit továbbra is vételre ajánlja. A vezető részvények közül csak a Matáv ára drágult. A távközlési papírok tartós gyengülés után átlépték az előző szintjüket jelző határvonalat és hét forinttal növekedve zártak. A Matáv növekedése ellenére lefelé mozgott a Richter (–395 forint), az OTP (–200 forint), a BorsodChem (–175 forint) és az Antenna Hungária (–85 forint) ára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.