Rendelet a távfűtés felmondásáról

Módosította a távfűtésről szóló rendeletét a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén, miután a közigazgatási hivatal törvényességi észrevételben erre szólította fel a testületet. A képviselők döntöttek arról is, hogy a fővárosi tűzoltóság több mint 100 millió forintos támogatást kap, hogy év végéig biztonságosan működhessen, továbbá a BRFK háromszáz, Budapest területére szóló ingyenes parkolókártyát kap a rendőrség civil autói részére. A várost vezető MSZP–SZDSZ-es koalíció ugyanakkor nem járult hozzá, hogy az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságokba delegált képviselők többlet-ellenőrzési jogokat kapjanak.

2001. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mostantól nem a Főtáv Rt. üzletszabályzata, hanem rendelet írja elő a távfűtés felmondásának szabályait. A Fővárosi Közgyűlés által módosított rendelet előírja: aki le akar válni a távhőhálózatról, annak – az egyébként saját költségen elvégzendő fűtésátalakítást – a Főtávval kell jóváhagyatnia. Bánovics Tamás MIÉP-es fővárosi képviselő a vitában arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel ez a közszolgáltató cégnek nem érdeke, ezért minden bizonnyal nehézséget támaszt majd a szerződést felmondó fogyasztó elé.
A fővárost irányító szocialista–szabad demokrata többség nem járult hozzá a tulajdonosi jogok továbbfejlesztéséhez a kizárólag, illetve többségi önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságoknál. Az előterjesztés plusz ellenőrzési jogosítványokkal ruházta volna fel a városházi képviselőket és a köztisztviselőket a fővárosi cégeknél. Az elutasító határozat miatt nem létesül adatbank sem, amely többek között a cégek szervezeti és működési szabályzatának, számviteli politikájának, belső érdekeltségi és beruházási szabályzat megküldését jelentette volna a Főpolgármesteri Hivatal részére. A MIÉP-frakció álláspontja szerint a korábbi privatizációs szerződéseket javasló és megkötő koalíciós képviselőknek nem érdeke, hogy az ellenzék hozzájusson olyan információkhoz, amelyekbe eddig csak ők láttak bele. A képviselőcsoport úgy látja: kiderült, hogy az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők a ködösítésben érdekeltek. A Fővárosi Közgyűlés határozott arról is, hogy még ősszel pályázatot írnak ki az önkormányzati tulajdonú útvonalakon lévő hirdetési felületek bérbeadására. A Főpolgármesteri Hivatal javaslatával ellentétben nem hosszabbították meg a Mahir engedélyét a cég tulajdonában lévő hirdetési felületek forgalmazására. A majdani pályázatok elbírálása és a végleges döntés várhatóan legkorábban tavasszal születhet meg.
Megkaphatják a háromszáz ingyenes parkolókártyát a Budapesti Rendőr-főkapitányság civil autói, miután a közgyűlés több rendeletet is módosított.
Mint arról már beszámoltunk, a korábbi gyakorlat szerint az ingyenes kártyák kiadásához ezer forint illetéket kellett befizetni, ez a BRFK esetében azonban 300 ezer forintot jelentett volna. A közgyűlés tegnapi döntése nyomán 122,6 millió forint támogatáshoz juthat a Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság. Egy revizori jelentésből kiderült ugyanis, hogy ennyi hiányzik a tűzoltók kasszájából az év végéig tartó biztonságos működéshez.
A képviselők rövid vita után levették a napirendről a Péterfy Sándor Utcai Kórház ügyét. Mint ismert, az intézménynek mintegy 200 millió forintnyi behajthatatlan követelése keletkezett. Az adós céget felszámolták, a kórháznak nincs esélye arra, hogy hozzájusson pénzéhez. Az ügy még 1989-ben kezdődött, amikor a kórház el akarta adni egyik rendelőintézetét. Az ügylettel egy bizományosi társaságot bízott meg, amely meg is kötötte az adásvételi szerződést, ám azt a vagyonellenőrző bizottság nem hagyta jóvá. A vitában az előterjesztő Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes nem tudott válaszolni az ellenzéki képviselők kérdéseire. Kupper András (Fidesz) arra volt kíváncsi, hogy kik írták alá a szerződést a kórház részéről. Zsinka László (MIÉP) azt szerette volna tudni, hogy kik voltak a bizományos cég tulajdonosai.
Határozat született a Főpolgármesteri Hivatal adó-nyilvántartási rendszerének működtetésére szóló tárgyalásos közbeszerzési eljárás kiírásáról is. A pályázatra egyetlenként a rendszert 1992 óta üzemeltető Unisys Kft.-t hívták meg. A tender kiírásáról azért a közgyűlés határozott, mert a közbeszerzési bizottság több alkalommal sem tudott dönteni az ügyben. Deák András (MKDSZ), a bizottság elnöke felhívta a figyelmet: az Unisys által működtetett rendszer egyre többe kerül a fővárosnak, a költségek az elmúlt néhány évben a duplájára emelkedtek. Éppen ezért célszerű lenne egy igazi közbeszerzési eljárást kiírni. Atkári János főpolgármester-helyettes szerint azonban elképzelhetetlen, hogy a helyi adók nyilvántartására szolgáló rendszert minden esztendőben más üzemeltesse.
Várhatóan novembertől meghosszabbított vonalon jár a 82-es troli, ám ha a beruházást nem sikerül addig befejezni, buszokkal pótolják a kötöttpályás járművet – derült ki Aba Botond, a BKV vezérigazgatójának tájékoztatójából. A vezérigazgató Weinwurm Árpád fideszes városatya interpellációjára válaszolt. A közgyűlés ugyanis korábban külön keretet szavazott meg a troli vonalának az Erzsébet királyné útjáig való meghosszabbítására. A fejlesztést az év végéig végre kellene hajtani. – Annál is inkább, mert az Uzsoki kórház új részlegét november 16-án adják át, így mindenképpen szükséges lenne a tömegközlekedés feljavítása a körzetben – mutatott rá Weinwurm Árpád. Aba Botond jelezte: a BKV úgy tudta, hogy a kórházat csak februárban adják át, ám a novemberi határidő miatt felgyorsítják a beruházást, és legrosszabb esetben kék buszokkal szállítják az utasokat az intézményig.
A közgyűlés MSZP–SZDSZ-es többsége nem fogadta el Perlaki Jenő fideszes képviselő indítványát, s továbbra sem hajlandó felállítani kvalitásos vizsgálóbizottságot a Zrínyi utca 3. szám alatti ingatlan értékesítési körülményeinek tisztázására. Zsinka László MIÉP-es frakcióvezető szerint a lapunk által felgöngyölített ingatlanügyletre csak egy ügyészségi vizsgálat adhatna megnyugtató választ. A politikus most sem kapott választ arra, hogy mi történt 1999. március 23. és 25. között, amikor a koalíciós képviselőknek megváltozott az álláspontja, és az épület azonnali értékesítése mellett döntöttek. Böhm András, az SZDSZ képviselőcsoportjának vezetője a közgyűlési vitában úgy vélekedett: nem hangzott el olyan hozzászólás sem most, sem korábban az ellenzék részéről, amelyet érdemben meg lehetne fontolni.
– Ez nem ügy, mint ahogy nem is volt az soha – tette hozzá. Hasonlóképp vélekedett Atkári János szabad demokrata főpolgármester-helyettes is. Perlaki Jenő és Zsinka László azonban egyaránt azt hangoztatták, hogy több kérdésre nem kaptak választ, s az ügylet bundagyanús. Ismeretes, az SZDSZ volt Mérleg utcai székházát és a mögötte található Zrínyi utcai épületet ugyanaz az izraeli Julius Ofer nevével fémjelzett befektetőcsoport vette meg. Ez utóbbit a főváros 750 millió forintért értékesítette, több ingatlanszakértő és az ellenzék szerint áron alul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.