Új hivatal védi a műemlékeket

Néhány nap múlva megkezdi működését a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, amely az Országos Műemlékvédelmi Hivatal (OMVH) és a Kulturális Örökség Igazgatósága jogutódaként jött létre; feladata, hogy a kulturális örökség védelméről szóló, hétfő óta hatályos törvényből adódó hatósági jogköröket gyakorolja.

Hírösszefoglaló
2001. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvény alapján a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal hatáskörébe tartozik a műemlékvédelemmel, a régészeti örökség védelmével, illetve a műtárgyvédelemmel kapcsolatos hatósági, tudományos és egyéb közszolgálati feladatok ellátása.
Az MTI információja szerint a hivatallal együtt nyolc regionális iroda nyílik meg; a hatósági ügyeket a soproni (Győr-Moson-Sopron és Vas megyei illetékességgel), a keszthelyi (Veszprém és Zala megye), a székesfehérvári (Fejér és Komárom-Esztergom megye), a pécsi (Baranya, Somogy és Tolna megye), a budapesti (Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Pest megye), a miskolci (Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megye), a debreceni (Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), valamint a szegedi (Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megye) kirendeltség intézi, illetve külön egység foglalkozik a fővárosi ügyekkel.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal központja az OMVH helyén, az I. kerületi Táncsics Mihály utcai épületben működik.
Az eddig OMVH-ként működő hivatal elnöke, Cselovszki Zoltán korábbi ismertetése szerint a kulturális örökség védelméről szóló törvény három szakmai területet (régészet, műemlék- és a műtárgyvédelem) foglal magában, amelyekről eddig különböző jogszabályok rendelkeztek.
A törvényben olyan fogalmakat is meghatároztak, amelyek szakmai értelemben már régóta nyilvánvalók voltak; ilyen fogalom a történeti táj meghatározása, amelyet „kultúrtájként” ismernek és használnak az Európai Unióban, sőt világörökségi kategória is.
***
Védelem a határon túli ingatlanoknak. A törvény a régészetet széleskörűen szabályozza, továbbá bevezeti az örökségvédelmi hatástanulmányt is, amellyel lehetőség teremtődik arra, hogy bármely tervezett beavatkozás hatásait előzetesen elemezzék a szakemberek. A műemlékké nyilvánítás „menetrendje” úgynevezett elővédelmi jegyzékkel egészül ki, amely alapján a tulajdonos időben tájékozódhat az épület műemléki jelentőségéről, és arról is, hogy milyen ingatlanok védetté nyilvánítását tervezi a hivatal. A jogszabály fontos új eleme az is, hogy legitimálja a határon túli műemlékek védelmének támogatását, illetve könnyebb lehet e szempontból nemzetközi szerződéseket kötni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.