A HÁBORÚ ARCAI

2001. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moamer el-Kadhafi ezredes, Líbia mindenható ura megkeverte a kártyákat. Az Amerikát ért terrortámadás után kialakult helyzetből úgy sikerült kikerülnie, hogy az országát évek óta a nemzetközi erőszakos cselekmények támogatásával vádoló Egyesült Államokban láthatóan elült a Tripolival szembeni ellenszenv, és Líbia a terrorellenes koalíció egyik legmegbízhatóbb tagjává vált.
Pedig nem is olyan régen tiltva volt az amerikai állampolgároknak az üzleti kapcsolatok fenntartása líbiai cégekkel, ilyen formán még az észak-afrikaiak által üzemeltetett szállodákban sem alhattak a tengerentúliak. A szankciók a skóciai Lockerbie felett felrobbantott PanAm-gép katasztrófájára vezethetők vissza. Az akkor elítélt két líbiai állampolgár bizonyította, Tripoli is eszközként használja a terrorizmust. Líbia is felkerült arra a washingtoni „feketelistára”, amely az Egyesült Államokat fenyegető országokat sorolja, például Észak-Koreát és Irakot. Az „illusztris társaságba” bekerülni sem könnyű, ám bizonyítani, hogy Amerika tévedett a lista összeállításánál, szinte lehetetlen.
Szeptember 11-e viszont megváltoztatott mindent. Már nemcsak az óhazában élő skótok és az amerikai PanAm-gép utasainak hozzátartozói szenvednek a terrorizmustól, hanem az egész nyugati világ megijedt. Amerikának minél előbb szövetségesekre van szüksége, az új szövetségesi rendszer felépítésében pedig éppúgy számítanak a legelső „bólogatójános” Egyesült Királyságra, mint a volt ősellenség Líbiára. Kadhafi az elsők között ítélte el a WTC és a Pentagon ellen elkövetett merényleteket. Amerika pedig élt a békülés lehetőségével. Líbiának nagy aduja az, hogy a mozlimok nagy családjába tartozik, és az Egyesült Államoknak égető szüksége van ilyen szövetségesekre, hogy bebizonyíthassa az Afganisztánt uraló tálibok vallásháborús propagandájának hamisságát.
Akármilyen kijelentéseket is tesz, Kadhafi ezredes nyilván a vészhelyzet hatására sem válik Amerika barátjává. Leginkább az afrikai kontinens egységét szorgalmazó és Amerika-ellenes gyűlések szószólójaként feltűnő politikus ugyanakkor felismerte a szörnyű támadásokban rejlő lehetőségeket. Ha ugyanis krízishelyzet kapcsán nyújt békejobbot Amerikának, az aligha utasíthat el egy olyan ajánlatot, amely félreteszi az addigi harcias szembenállását, s szövetségre törekszik. Ettől eltekintve Kadhafi ezredes továbbra is hangoztathatja – ugyan alacsonyabb hőfokon – a fekete kontinens ellen elkövetett amerikai „bűnöket”. Bárhogyan is alakuljon a fura fordulatot vett amerikai–líbiai viszony, az már most nyilvánvaló, hogy ebben a diplomáciai kavarodásban Kadhafi van lépéselőnyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.