A Halászbástya

A CSODÁLATOS FŐVÁROSI PANORÁMÁT a budai vár mellől a nézelődőknek bemutató Halászbástya és bástyarendszereinek elődje valamikor a középkorban, a mai Mátyás-templom melletti halpiac védelmét látta el a Duna felől, a helyi halászok céhének segítségével. Innen ered mai neve is.

Gazsó Rita
2001. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törökök távozása után a várfalat az osztrák katonai igazgatás újította fel egy korszerű – ám esztétikailag nem túl jelentős – úgynevezett hajtogatott falrendszerré, amely kimondottan a védelmet volt hivatott erősíteni. A XIX. század végén gyönyörűen felújított Mátyás-templom elkészülte alakított ki fokozott igényt környezetének hasonló rendezésére. Így aztán a templomfelújításban már egyszer remekelt építészt, Schulek Frigyest kérték fel erre a feladatra is. A kiváló műépítész az eredeti falrendszert alapul véve tökéletesen valósította meg az igényeket, kiegészítve azt további részletekkel. Schulek bástyarendszerét már nem védelmi funkciókra tervezte, a továbbiakban dekorációs szerepet játszó, inkább békés sétánnyá és kilátóhellyé alakították. Az 1895 és 1905 között lezajló építkezés idején a szegényes, téglából épült falszakaszra gazdag, új építészeti köpeny került. Az északi toronyhoz az egykori, úgynevezett Híradó bástyát felhasználva árkádsorok, teraszfolyosók, tornyok, kilátók és nyílt lépcsők épültek, és a lépcső déli feljárójához helyezték Álmos és Előd vezér kőszobrát is.

Eredetileg, a millennium tiszteletére, ide kívánta felállítani mind a hét vezér és Árpád szobrát is, amely végül a Hősök terén kapott méltó helyet. Az északi toronyegyüttesben a második világháború előtt és után kőtár működött. A déli bástya ekkor készült, az innen a Hunyadi János útra vezető Jezsuita-lépcsősor alul normann díszekkel kiemelt kapuban végződik, és emellé állították fel az 1903-ban készített Hunyadi János-bronzszobrot is. Az eredeti terv szerinti kupolás csarnok helyett a három déli torony által összefogott, nyitott kis téren látható Szent István emlékműve. A szobor Stróbl Alajos alkotása, talapzatán márvány domborművek ábrázolják István életének kiemelkedő jeleneteit. Mindkét bástyaszárny L alakú folyosóit lent kétfelől csatlakozó lépcsőzet, fent pedig mellvédfal köti össze. A folyosók fordulóit és végződéseit sisaktornyok díszítik, ez egészíti ki a különösen esti kivilágításban csodálatos bástyarendszer látványát. Az eredetileg a Dunához levezető lépcsősor terve már nem tudott megvalósulni. A Halászbástya és rendszere a második világháborúban súlyosan megrongálódott. Az építményt 1953-ban, Borsos László vezetésével újítottak fel. A budai Várnegyed többi építészeti remekével egyetemben a hely közkedvelt kirándulóhely, az alant elterülő panorámát viszont már csak belépődíj fejében tekintheti meg az ide látogató. (G. R.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.