A tönk szélén az Enron

Az amerikai Dynegy cég elállt a szintén amerikai energiaóriás, az Enron megvásárlásától. A 8,4 milliárd dolláros bekebelezési akció meghiúsulása az Enron, s egyben az amerikai gazdaság történetének legnagyobb csődjét vonhatja maga után. A 13 milliárd dolláros adósságheggyel szembenéző Enron európai vállalkozása már kérte is a csődvédelmet – jelentette tegnap a Reuters. Az anyavállalat tartozásai ügyében elindult az egyezkedés a hitelező bankokkal, hiszen nem kisebb a tét, mint az amerikai és európai energiaellátás mintegy húsz százalékának a biztosítása. A sajtó úgy tudja, hogy az amerikai Enron szolgáltatási kapcsolatát már meg is szüntették az európaival, és a cég közölte, hogy az utóbbi piacon fennálló kötelezettségeit teljesíti.

2001. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az energiakereskedelem felügyeletére hivatott testületek tudatták, hogy igyekeznek teljes ellenőrzést gyakorolni az energiapiac fejleményei felett, elkerülendő, hogy valamilyen fennakadás legyen bárhol is az ellátásban. Más energiaszolgáltatók jelezték, hogy készek az Enron által „üresen hagyott” szolgáltatói rés betöltésére.
Magyarországon nem szolgáltat energiát az Enron, noha tavaly tett kísérletet arra, hogy belépjen a magyar piacra a Vértesi Erőmű Rt. privatizálása révén. Az erőmű bezárásával próbált volna a cég üzletet teremteni magával oly módon, hogy a bezárásra ítélt erőmű által kieső villamos energiát ukrán importból kívánta volna fedezni. A meghökkentő ajánlatot az ÁPV Rt. tavaly november 15-én eluta-sította.
Szinte megállás nélkül csökkentek a tengerentúli árfolyammutatók szerdán, miután negatív hírek jelentek meg a fogyasztói bizalomról, majd később a Federal Reserve (Fed) is ismertette legfrissebb gazdasági elemzését. A Fed szakvélemény csak olaj volt a tűzre, a tőzsdei indexek zárásra napi mélypontjukra zuhantak, azaz a Dow Jones Industrial Average 1,63 százalékot, a Nasdaq Composite 2,48 százalékot esett vissza. A Fed által megjelentett Beige Book (bézs könyv) arról ad információt, hogy az ország legtöbb körzetében a háztartások költekezése csak a szeptember 11-e előtti szinten tart.
A mérsékelt pesszimizmusú jelentés és a Conference Board értékelése mellett a vállalati hírek is az eladók helyes döntéseit igazolták. Az amúgy csendesnek ígérkező piacra további hatást gyakorolt az Enron olajipari cég procedúrája. Az Enron olyan mértékű adósságot halmozott fel, hogy már a hitelező bankok is nehéz helyzetbe kerülhetnek miatta – mondta egy elemző, miután „bóvli szintre” minősítették az amúgy 70 százalékot zuhant olajipari papírokat.
Bár a Wall Street nagyot bukott az olajipari papírok elértéktelenedése miatt, a tokiói index árába azonban ezek a negatív események nem épültek be. A nyitáskor ugyan lefelé mozgott a japán index görbéje, de zárásra a trend megfordult, és 31,25 pontot javulva zárt a Nikkei 225 mutató. Elemzők szerint a nap elejei csökkenés után a befektetők részvényátcsoportosítással voltak elfoglalva, a technológiai papírokat eladták, és helyettük hagyományos iparágakba fektettek. Nem érződött az európai piacokon sem a szerdai amerikai bessz.
Budapesten a nap elején 21 pontos mínusszal kezdődött a kereskedés, majd a BUX értéke újabb 70 pontot zuhant, ezután az index a délelőtt folyamán korrigált. A napi csúcsát a déli harangszó elhangzása után érte el az index, ahonnan kisebb hullámzás után újból felfelé mozgott. A zárás pillanatában a BUX 7,11 ponttal visszaesve éppen 7211,39 ponton állt. A forgalom 6,4 milliárd forintot jelzett, ami közel megegyező a korábbi napokban mért szinttel. A vezető részvények nagy része vagy változatlan szinten zárt, vagy erősödést mutatott. Kivétel csak a Matáv volt, mely papír 25 forintot gyengült zárásig. Optimista képet mutatott az Antenna Hungária (+5 forint), a Borsod-Chem (+10 forint), a TVK (+5 forint) és az Egis (+ 95 forint). A változatlan áron zárók közül meglepetésként jelentkezett a Mol és a Richter. A Mol ára vélhetően a gázüzletág értékesítése miatti bizonytalanság miatt stagnált. Abban az esetben, ha az eladás átcsúszik a 2002. évre, akkor a cég eredmé-nyeiben vélhetően negatívan fog jelentkezni, de ha még december folyamán eladják az üzletágat, akkor pont ellentétes irányú hatást gyakorolnak a Mol 2001. évi gazdálkodási adataira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.