Izgatott várakozás a német Zöldeknél

Stefan Lázár
2001. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy héttel azt követően, hogy
a német szociáldemokraták megerősítették pártelnöki és kancellári pozíciójában Gerhard Schrödert, a Zöldek kezében a megoldás kulcsa, vajon továbbra is hivatalában marad-e a koalíciós kormány. Az ökológiai párt kongresszusán, Rostockban a német hadsereg külföldi bevetéséről hozandó határozat szakítópróba elé állítja a kisebbik koalíciós partnert. „Végre a bázisnak is felelősséget kell vállalnia! Lehetetlen, hogy a Zöldek kommunális szinten reálpolitikát folytatnak, nemzetközi kérdésekben viszont a nyakamba varrják a problémákat” – mutatott rá Joschka Fischer külügyminiszter pártja dilemmájára. Franz Müntefering, az SPD főtitkára szerint a Zöldek Rostockban vagy bizalmukról biztosítják a külügyi tárca vezetőjét és elfogadják a Bundeswehr afganisztáni szerepére vonatkozó kormányjavaslatot, vagy – ellenkező esetben – megbuktatják a koalíciós kabinetet. A hat tagból álló pártelnökség olyan indítványt terjeszt a kongresszus elé, amely magában foglalja a komp-romisszumos megoldás lehetőségét a következő címszó alatt: „Harcolni a nemzetközi terrorizmus ellen, a kritikus szolidaritás jegyében cselekedni, folytatni a piros-zöld koalíciót”.
A pártvezetés hidat próbál építeni a pacifista tagok számára, megerősítve őket azon meggyőződésükben, hogy a Zöldek továbbra is háborúellenes pártnak számítanak, magas békekompetenciával. A „bölcsek kövét” keresve a kongresszus hétszázötven delegátusának összetétele jelenti a kiszámíthatatlan tényezőt: többségük első alkalommal vesz részt ilyen rendezvényen, és így várható döntésük feltérképezhetetlen. A párton belüli mélyreható ellentéteket mi sem jellemzi jobban, minthogy a lübecki kerületi szervezet egyszerűen megtiltotta a Zöldek vezető tagjainak, hogy a városban nyilvános fellépésekkel igyekezzenek politikai nézeteiket védelmezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.