Lebontják a Belvárosi Ifjúsági Házat

Egyelőre mégsem zárja be kapuit a Belvárosi Ifjúsági Ház, bár lebontása hamarosan elkerülhetetlenné válik. Az V. kerület másik művelődési intézménye, az Aranytíz Művelődési Ház nem tudja átvenni az előbbi kulturális szolgáltatásait mindaddig, amíg be nem fejezik épületén a szükséges átépítéseket. Budapest legnépszerűbb és rendszeres táncháza várhatóan tavaszig a Molnár utcában maradhat.

2001. 11. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan le kell bontani életveszélyes állaga miatt a Belvárosi Ifjúsági Ház épületét, ugyanakkor az V. kerület másik művelődési intézménye az átépítése miatt nem veheti át az előbbi közművelődési szolgáltatásait – tudta meg a Magyar Nemzet. Az önkormányzat tervei alapján a lebontásra ítélt épületben lévő kulturális szolgáltatások – többek között a magyar néptáncoktatás és táncház – jövőre az Arany János utcai Aranytíz nevű kultúrházba kerülnének át. A Molnár utcai létesítmény ingatlanának hasznosításáról azonban még nem döntött a kerületi képviselő-testület.
Varga Sándorné, a Fidesz frakcióvezetője szakmailag gyengének, elkapkodottnak minősítette az összevonásról szóló előterjesztést. Mint lapunknak elmondta: a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma is felhívta erre a figyelmet, és a tárca addig nem is tudja támogatni a beruházásokat, amíg nem kap részletes információkat arról, hogyan alakul az V. kerület kulturális élete. Az régóta köztudomású, hogy a Belvárosi Ifjúsági Ház statikailag veszélyessé vált, lebontása elkerülhetetlen. Ám érthetetlen, hogy a kerület baloldali többsége (MSZP, SZDSZ, Fórum a Belvárosért frakciók) még most sem árulja el, mit tervez az ingatlanon, parkolóházat vagy konferenciaépületet – fejtette ki Varga Sándorné.
A belváros az egyik legkisebb létszámú kerület Budapesten, ezenkívül lakossága folyamatosan csökken – mondta Gál Gregor István, a kulturális bizottság elnöke. A Fórum a Belvárosért frakció tagja részben ezzel magyarázta, hogy a kerület két művelődési intézményét össze kell vonni. Kifejtette: az Aranytíz nevű intézmény épülete teljes egészében az önkormányzat tulajdonába került, miután az ott lévő vállalkozásoktól két szintet viszszavásároltak. Az átalakítások azonban elkerülhetetlenek, s addig nem tudja befogadni a Molnár utcai ifjúsági ház kulturális szolgáltatásait – tette hozzá. A politikus azonban ígéretet tett arra, hogy amíg nem fejeződnek be az Arany János utcai létesítményben a munkálatok, addig a Molnár utcában továbbra is megtartják a jelenleg is meglévő kulturális programokat. Kifejtette: a két intézmény különféle profilú szolgáltatásai várhatóan a jövő nyárra kerülnek egy helyre, az Aranytíz művelődési házba. A Belvárosi Ifjúsági Ház ad otthont egyébként annak a magyar néptáncoktatásnak és táncháznak, amely Budapesten az egyik legnépszerűbb. Szombatonként a nyári hónapokat leszámítva éjszakába nyúló táncmulatságokat tartanak a magyar népzenekedvelőknek. A szervezők szerint egy esetleges féléves kihagyás tönkretenné a jól működő táncházat, Budapest egyik legkedveltebb hagyományőrző színhelyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.