Másként értelmezett határozat

A kormány tudatosan semmibe veszi a törvényeket, felelőtlenül osztogatja és vágja zsebre az adófizetők pénzét annak érdekében, hogy elérje célját, a főváros működésének ellehetetlenítését – kommentálta a taláros testületnek a főváros és kerületek közötti forrásmegosztásra vonatkozó döntését Demszky Gábor. Juharos Róbert fideszes képviselő viszont úgy látja: éppen a Horn-kormány egyik törvénymódosítása miatt állt elő a jelenlegi helyzet, amelyet a taláros testület is kifogásol.

2001. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kétéves költségvetési törvényben több mint 10 milliárd forint jogos forrástól fosztotta meg az állam a fővárost – jelentette ki tegnap Demszky Gábor. Megjegyezte: a kormánynak bocsánatot kellene kérnie a budapestiektől az őket ért súlyos érdeksérelem miatt. Mint ismeretes, az Alkotmánybíróság (Ab) kimondta: alkotmányellenes helyzet keletkezett azáltal, hogy az Országgyűlés az önkormányzati törvényben nem szabályozta a fővárosi önkormányzatot és a kerületi önkormányzatokat osztottan megillető bevételek megosztásának elveit és részletes szabályait. A testület felszólította az Országgyűlést, hogy jogalkotási kötelezettségének jövő év végéig tegyen eleget, ugyanis 2002. december 31-i hatállyal megsemmisítik a kétéves költségvetésről szóló törvénynek azokat a rendelkezéseit, amelyek meghatározták azt a forrásminimumot, amelyet a fővárosnak biztosítani kell a kerületeknek az elosztás során.
– Demszky Gábor szándékosan magyarázza félre az Alkotmánybíróság döntését és vezeti félre a budapesti közvéleményt – reagált lapunknak a taláros testület döntésére és a főpolgármester tájékoztatóján elhangzottakra Juharos Róbert fideszes országgyűlési és fővárosi képviselő.
A fővárosi Fidesz-frakció szerint az alkotmányos mulasztásért kizárólag az MSZP-t és az SZDSZ-t terheli felelősség. Juharos Róbert közleményében kifejti: az önkormányzati törvény egészen 1994-ig tartalmazta az Alkotmánybíróság által most számon kért garanciális szabályokat. Demszky Gábor felbujtására azonban az MSZP–SZDSZ-koalíció, kétharmados többségével – az akkori ellenzék kivonulása mellett – kivette e szabályokat a törvényből. Ennek nyomán csorbultak a kerületi önkormányzatok alapjogai, s a feladatuk ellátásához járó költségvetési források fosztogatása is megtörténhetett. Az Alkotmánybíróság határozatában erről az 1994-es önkormányzati törvényről, és a Demszky-féle forrásmegosztás gyakorlatáról mondta ki ítéletét – áll a közleményben. A fővárosi fideszes képviselők egyébként már régen felismerték ezt a problémát, ezért a parlamentben benyújtották azt a javaslatot, amely a kerületek egyetértési jogát állította volna vissza. A kétharmados törvénymódosító javaslatot az SZDSZ és az MSZP nem szavazta meg – áll a Fidesz–MDF–MKDSZ fővárosi képviselőcsoport közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.