A kétéves költségvetési törvényben több mint 10 milliárd forint jogos forrástól fosztotta meg az állam a fővárost – jelentette ki tegnap Demszky Gábor. Megjegyezte: a kormánynak bocsánatot kellene kérnie a budapestiektől az őket ért súlyos érdeksérelem miatt. Mint ismeretes, az Alkotmánybíróság (Ab) kimondta: alkotmányellenes helyzet keletkezett azáltal, hogy az Országgyűlés az önkormányzati törvényben nem szabályozta a fővárosi önkormányzatot és a kerületi önkormányzatokat osztottan megillető bevételek megosztásának elveit és részletes szabályait. A testület felszólította az Országgyűlést, hogy jogalkotási kötelezettségének jövő év végéig tegyen eleget, ugyanis 2002. december 31-i hatállyal megsemmisítik a kétéves költségvetésről szóló törvénynek azokat a rendelkezéseit, amelyek meghatározták azt a forrásminimumot, amelyet a fővárosnak biztosítani kell a kerületeknek az elosztás során.
– Demszky Gábor szándékosan magyarázza félre az Alkotmánybíróság döntését és vezeti félre a budapesti közvéleményt – reagált lapunknak a taláros testület döntésére és a főpolgármester tájékoztatóján elhangzottakra Juharos Róbert fideszes országgyűlési és fővárosi képviselő.
A fővárosi Fidesz-frakció szerint az alkotmányos mulasztásért kizárólag az MSZP-t és az SZDSZ-t terheli felelősség. Juharos Róbert közleményében kifejti: az önkormányzati törvény egészen 1994-ig tartalmazta az Alkotmánybíróság által most számon kért garanciális szabályokat. Demszky Gábor felbujtására azonban az MSZP–SZDSZ-koalíció, kétharmados többségével – az akkori ellenzék kivonulása mellett – kivette e szabályokat a törvényből. Ennek nyomán csorbultak a kerületi önkormányzatok alapjogai, s a feladatuk ellátásához járó költségvetési források fosztogatása is megtörténhetett. Az Alkotmánybíróság határozatában erről az 1994-es önkormányzati törvényről, és a Demszky-féle forrásmegosztás gyakorlatáról mondta ki ítéletét – áll a közleményben. A fővárosi fideszes képviselők egyébként már régen felismerték ezt a problémát, ezért a parlamentben benyújtották azt a javaslatot, amely a kerületek egyetértési jogát állította volna vissza. A kétharmados törvénymódosító javaslatot az SZDSZ és az MSZP nem szavazta meg – áll a Fidesz–MDF–MKDSZ fővárosi képviselőcsoport közleményében.
Orbán Viktor: A héten két megdöbbentő hír is napvilágot látott