Tízezreknél késik a krízissegély

Csaknem fél évet késett az úgynevezett egyszeri krízissegély iránti kérelmek elbírálása azt követően, hogy ez a feladat átkerült a Szociális és Családügyi Minisztériumhoz, pedig a juttatás célja: gyors segítségnyújtás megváltozott élethelyzetben, például haláleset vagy baleset után. A keret idő előtt, november végére elfogy, az igénylések száma ugyanis húszezerrel meghaladja a tavalyit.

2001. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyszeri krízissegélyek iránti kérelmeket januártól a megyei nyugdíj-biztosítási igazgatóságok helyett a Szociális és Családügyi Minisztérium (SZCSM) bírálja el – tájékoztatta lapunkat Mayer Péter, az SZCSM főosztályvezető-helyettese. Hozzátette: az igényléseket év eleje óta a tárca fogadja, a változásról szóló kormányrendelet azonban csak áprilisban jelent meg. Emiatt, illetve a technikai átállás következtében az addig felgyülemlett több tízezer kérelem elbírálása csak hónapokkal később kezdődött meg. A tárca még mindig több hónapos hátralékot görget maga előtt, amely folyamatosan csökken – fogalmazott Mayer Péter.
Az egyszeri krízissegélyre idén rendelkezésre álló 410 millió forintos keretet november végéig felhasználták, így további elbírálásra nincs lehetőség. Akiknek az igényét a forráshiány miatt nem vizsgálták meg, azok egy miniszteri döntés értelmében a jövő évben kerülnek sorra. 2002-ben a keret 635 millió forintra emelkedik.
Eddig 70 ezer igény érkezett a tárcához, ebből 40 ezret bíráltak el, s 35 ezer esetben született pozitív döntés. Az egyszeri krízissegély egyébként azoknak a nyugdíjasoknak vagy nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásban részesülőknek jár, akiket nem várt, sajnálatos esemény, például haláleset, súlyos, tartós betegség, elemi kár vagy katasztrófa ér. Az ellátás jövedelemfüggő, azok kaphatják, akiknél az egy főre jutó jövedelem együtt élőknél nem haladja meg a 36 620 forintot, egyedül élőknél pedig a 45 775 forintot. A segély összege általában 10–25 ezer forint, de különleges esetekben akár 50 ezer forint is lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.