Az üdülési támogatásról

A nyugdíjasokat képviselő szervezetek javaslatára a Szociális és Családügyi Minisztérium megvizsgálja: lehet-e tovább emelni azt a havi jövedelemhatárt, amely alatt a nyugdíjasok igényelhetnek üdülési támogatást. A Nyugdíjasok Országos Képviselete (NYOK) javasolja: az eddigi 50 ezer forintról 70 ezerre emelkedjen a havi jövedelemhatár – tájékoztatta lapunkat Mihalovits Ervin, az NYOK elnöke.

2001. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mihalovits Ervin elmondta: a mai árak mellett nem számít kiemelkedően magas nyugdíjnak a 70 ezer forint, kár lenne tehát ezt a réteget kizárni a támogatásból. Hozzátette: az üdülési csekkek iránt továbbra is nagyon alacsony az érdeklődés a nyugdíjasok körében, míg néhány évvel ezelőtt leginkább ők éltek a kedvezményes üdülés lehetőségével.
A havi 50 ezer forintos jövedelemhatár egyébként július 1-je óta érvényes, azt megelőzően csak az a nyugdíjas igényelhetett üdülési csekket, akinek havi jövedelme nem haladta meg a 35 ezer forintot. A módosításra azért volt szükség, mert a szociális üdülési támogatás rendszerében a nyugdíjasok igényelték a legkevesebb csekket. A módosítás eredményeképpen jelentősen emelkedett ugyan a nyugdíjasok érdeklődése, de még közel sem érte el a szakemberek által kívánatosnak tartott mértéket.
Mint azt már korábban megírtuk, az SZCSM tervei szerint jövőre átalakul a nemrég megreformált szociális üdülési támogatások rendszere. A minisztérium üdülési csekk helyett készpénzben támogatná a rászorulókat, amelyekről az adott társadalmi csoportot – nagycsaládosokat, rossz anyagi helyzetben lévő gyermeket nevelőket, nyugdíjasokat vagy fogyatékosokat – képviselő civil szervezetek döntenének. Várhatóan az eddig kötelező önrész is megszűnne. Az aktív munkavállalók és családtagjaik számára továbbra is üdülési csekket vásárolhatna a munkáltató.
Az SZCSM egyébként év elején már változtatott a rendszeren. Ennek eredményeképpen a korábbi gyakorlattól eltérően az igények elbírálásánál nem a jelentkezési sorrendet, hanem a rászorultságot veszik figyelembe.
A Nemzeti Üdülési Szolgálat becslései szerint az év végéig mintegy 25 ezren részesülnek szociális rászorultságuk alapján üdülési támogatásban. A költségvetésből támogatott csekkek értéke az idén meghaladja a 400 millió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.