Közparkot terveznek az épülő BS köré

Megszületett az elvi megállapodás a zuglói önkormányzat és az állam között az újjáépülő Budapest Sportcsarnok (BS) körüli terület hasznosításáról. Így márciusban megkezdődhet az úgynevezett emelt szintű városi köztér kialakítása, amely hat méterrel a felszín fölött terül majd el.

2001. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban üzletközpontot terveztek az épülő BS körüli terület egy részére, a közpark ötlete azonban jobbnak bizonyult. A fővárosi tervtanács is a park kialakítását támogatta. Fürjes Balázs, a BS újjáépítéséért felelős miniszteri biztos lapunknak úgy fogalmazott: a köztéren a gyalogos lesz az úr. A tömegközlekedési csomópontokból rámpák vezetnek majd fel a tér szintjére, amit kristályszerű üvegdobozokba foglalt lépcsőkön keresztül is meg lehet majd közelíteni. Úgy tervezik, a parkot világítótestekkel, vízfelületekkel, kiállító- és árusítóhelyekkel, vendéglátóegységekkel tarkítják.
A zöld színű, patinázott rézzel burkolt, ovális formájú csarnok a mélygarázssal együtt ötszintes lesz. Üveges főbejárata a tér szintjén kapna helyet. Fürjes Balázs szerint az épület legfontosabb jellemzője a sokcélú felhasználhatóság, ami azt jelenti, hogy a belső terek és útvonalak optimális kialakítása révén „felhasználóbarát” módon fogad be sportversenyeket, koncerteket, kiállításokat, konferenciákat, színpadi előadásokat, fesztiválokat. Meg lehet itt rendezni valamennyi hagyományos teremsportág versenyét, de látványsporteseményeket is. Így például teremkrossz-, szörf- vagy traktorviadalt is. Az akusztikai és színpadtechnikai, valamint a világítási rendszerek révén a csarnokban komolyzenei hangversenyeket, opera-előadásokat, táncrevüket (szárazon vagy jégen) is rendezhetnek. Mint mondta: a kereszt- és hosszirányban is működtethető elválasztórendszerek és az úgynevezett teleszkópos nézőtér (a székeket a színpad alá lehet csúsztatni) biztosítja, hogy a nézők mindig a lehető legközelebbről szemlélhessék a sporteseményeket, illetve hogy a csarnok tízezernél is több nézőt befogadhasson, de akár kétezres közönségnek is bensőséges hangulatot teremtsen. A gyors átalakíthatóság azt is lehetővé teszi, hogy a küzdőtérre nagy teherautók és kamionok közvetlenül az utcáról behajthassanak. Belül nyers vagy festett falfelületek, lamellás álmennyezet, kopásálló, színes műanyag padló és kárpitozott székek fogadják majd a látogatókat – vázolja a terveket Fürjes Balázs.
Emlékeztetett arra, hogy három alternatíva kínálkozott a leégett csarnok újjáépítésére. Az egyik, hogy a régi csarnok megmaradt szerkezeti elemeivel új sportlétesítmény épül, a másik, hogy új helyszínen új aréna létesül. A harmadik pedig – amely végül is megvalósul –, hogy egy teljesen új csarnok épül a régi helyén. A miniszteri biztos úgy fogalmazott: nemzetközi szakértők bevonásával döntöttek az utóbbi variáció mellett. Az elképzeléseket egyhangúlag támogatta a XIV. kerületi képviselő-testület, a polgármester, Kutalikné Kardos Zsuzsa, a kerület főépítésze, a fővárosi önkormányzat, a kormány, a parlament, valamint a fővárosi tervtanács is. Nem mellékes, hogy a BS-törvény által létrehozott építészeti véleményezőbizottság is egyhangúlag az új csarnok és az emelt szintű köztér megvalósítása mellett tette le a voksát. Hozzátette: lett volna arra lehetőség, hogy a régi csarnok néhány elemét felhasználják az építkezés során, de a kivitelezők nem vállalták a felelősséget.
A magánbefektető az átadást követően húsz évig üzemelteti a sportcsarnokot. Az üzemeltetést a Horode vállalat végzi, amely a párizsi Bercy sportcsarnokot és a Stade de France stadiont is üzemelteti. Mivel egyszerre több helyszínre, azaz több országba vásárolnak meg egy adott eseményt, árkedvezményt kapnak. Így olyan híres külföldi művészek is Budapestre látogatnak majd, akiket csak Magyarország nem tudott volna megfizetni. Az állam minden évben szabadon rendelkezik húsz ingyenes eseménynappal, s továbbiakat is kedvezményesen vásárolhat. Ezeket nyilvános pályázatokon osztják majd szét. Ez azért fontos, hogy a sportcsarnokból ne szoruljanak ki azok az események, amelyeknek megrendezése közérdek, de amelyek nem vagy csak kismértékben nyereségesek. Világtendencia, hogy a nagy, fedett sportcsarnokok modern szórakoztatóközpontokká válnak.
A kulcsrakész átadásig az állam egyetlen fillért sem fizet a konzorciumnak. Csak akkor kezdi meg a törlesztést, ha a csarnok határidőre és hibátlanul elkészül. Ezt követően 12 év alatt az építési és üzemeltetési költség valamivel kevesebb mint a felét fizeti meg a befektető számára. A húszéves üzemeltetés és az építés teljes költsége 22 évre 65 milliárd forint. Az üzemeltetésből származó nyereség egy meghatározott küszöbérték alatt a befektetőt illeti, ezen összeghatár felett pedig az állammal osztozik rajta. Az állammal szerződő konzorcium az építkezési költség tíz százalékának megfelelő bankgaranciát ad annak biztosítékául, hogy határidőre és hibátlanul elkészíti a csarnokot. A megállapodás megszegése esetén az állam egyoldalúan, jogvita nélkül beválthatja a bankgaranciát. A sportcsarnok elkészültének szerződésben foglalt határideje 2002. december 15., azaz a leégés 3. évfordulója. Fürjes Balázs szerint ez világviszonylatban is rendkívül rövid határidőnek számít, a hasonló méretű sportcsarnokok ugyanis a tervezéstől az átadásig általában 6–8 év alatt készülnek el. Többek között a hatpárti egyetértéssel elfogadott BS-törvénynek köszönhetően nálunk ezt a határidőt három évre szorították le.

A létesítmény főbb adatai:
– a telek alapterülete: 28 ezer négyzetméter
– a csarnok hossza: 162 méter
– legnagyobb szélessége: 118 méter
– az épület legmagasabb pontja: 32 méter
– az összes beépített bruttó alapterület: 44 ezer négyzetméter
– parkolóhelyek száma: 1000
– szintek száma: 4 + 1 (a plusz egy szint egy föld alatti mélygarázs)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.