Palesztina egyedül harcol

„Nem lesz regionális háború. Hogy ez bekövetkezzék, csak úgy lehetséges, ha Izrael megtámadja valamelyik arab szomszédját” – nyilatkozta lapunknak adott interjújában Rami Bátis, Hanan Aszravi Arab Liga-szóvivő titkárságának vezetője. A politikus úgy vélte, sokan kultúrák közötti összecsapásnak akarják beállítani a közel-keleti viszályt, de ez a tények tudatos elferdítése.

2001. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ vezető hatalmainak még azelőtt kell megállítaniuk a vérontást, mielőtt az regionális háborúvá válnék – nyilatkozta a napokban Nabil Abu Rudeina, a Palesztin Autonómia kulturális minisztere. Bátis szerint erre nincs valódi esély. Az arab államok szerinte olyan politikát folytatnak, amely egyáltalán nem kedvez a palesztin felkelésnek, de ezt el kell fogadniuk, mert ők is védelmezni akarják a lakosságukat. A környező arab országok nem lépnek fel Izrael ellen, csak az Arab Liga és az Iszlám Konferencia Szervezetének gyűlésein – amely semmire sem kötelezi őket. Bátis úgy véli, ha a zsidó állam támadást intézne valamelyik szomszédja ellen, az iszlám világ valószínűleg nem folytatná jelenlegi politikáját. Erre semmi esély sincs, Izrael is láthatóan őrködik a törékeny térségbeli status quo felett.
A palesztin politikus a Hamász és az Iszlám Dzsihád terrorszervezetekkel kapcsolatban úgy vélekedett, nem szabad elhamarkodottan ítélkezni fölöttük. Mint elmondta, e szervezetek a palesztinok szemében a nemzeti ellenállás letéteményesei, amelyek megengedhetik maguknak, hogy akár erőszakot is alkalmazzanak. Ezért egyáltalán nem olyan egyszerű letartóztatni a szervezetek aktivistáit, vezetőit, hiszen nekik hisznek az emberek, mondta Bátis. Úgy gondolja, a nagyarányú letartóztatások, amelyek jelenleg folynak, csökkentik a Palesztin Hatóságba vetett bizalmat, és csak erősítik a szélsőséges szervezetek táborát. Bár a politikus szerint a Palesztin Hatóság valóban mindent megtett azért, hogy csökkentsék a két, említett fegyveres szervezet befolyását, először a térségben létrejött természetellenes szituációt kell megváltoztatni, és csak azután lehet felszámolni ezeket a csoportokat.
Bátis feltette a kérdést: lehetséges-e, hogy a szervezetek kapcsolatban állnak az izraeli szélsőségesekkel, sőt, akár a legfelsőbb politikai elittel is. Mint elmondta, Anthony Zinni amerikai közel-keleti megbízott érkezésekor történtek az öngyilkos merényletek Jeruzsálemben és Haifában, így nem csoda, hogy az amerikai jóindulat megváltozott. Bátis szerint a robbantások kizárólag Izrael politikai céljait szolgálták, a palesztinok csak veszítettek hitelükből. A járókelők között egyre többen vélik úgy, a szervezetek Izrael érdekében harcolnak, ám erre semmilyen bizonyíték nincs, ezért ezt a legegyszerűbb „összeesküvés-elméletnek” tartani – jelentette ki Rami Bátis.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.