Perel az amerikai Enron

Makrogazdasági adatok miatt változatos árak és igen nagy iránytalanság jellemezte az amerikai piacokat a múlt hónap utolsó kereskedési napján. A Dow Jones értéke 0,23 százalékot erősödött, míg a Nasdaq Composite 0,14 százalékot gyengült. A határozatlanságot a harmadik negyedévben mért GDP-csökkenés okozta, amely a legmerészebb várakozásokat is felülmúlta, azaz 1,1 százalékos visszaesést publikált. Tovább növelte a piaci pesszimizmust az Enron csődje, amely újabb fejezethez érkezett azzal, hogy a cég csődvédelmet kért. Az energiaszolgáltató összesen 11 bank pénzügyi stabilitását rengette meg. Az amerikai hírek nagyobb zuhanást okoztak viszont tegnap az ázsiai és az európai tőzsdéken. Az európai piacokra a beszerzési menedzserindexek hatottak rosszul.

2001. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepetést szerzett mind az elemzőknek, mind a befektetőknek a múlt pénteken publikált amerikai GDP-csökkenés. A harmadik negyedévben 1,1 százalékkal esett az Egyesült Államok hazai össztermékének értéke a felülvizsgált adatok szerint. Az igen receszszióba hajló gazdasági adatok mellett az Enron csődje gyakorolt még visszahúzó hatást a piacokra. A cég vasárnap csődvédelmet kért, és beperelte tízmilliárd dollárra a felvásárlási szándékától elálló Dynegy céget.
Zuhanással indult Tokióban a hét első napja. Tegnap a szigetország részvényeit jegyző index 3,05 százalékkal értékelődött le. A japán piacra is begyűrűző marhakór igen erőteljes lendülettel tarolta le a húsipari cégek részvényeinek árát.
Lassulással indult a hét Európában is, az európai és az amerikai makroadatok együttes hatása nem volt elhanyagolható. Az eurózóna országai sorozatban jelentették meg beszerzési menedzserindexüket és gazdasági előrejelzéseiket. A német kormány már 2002 januárját próbálta prognosztizálni, amely szerint a következő év első hónapjában egyszázalékos lehet a gazdasági növekedés lassulása. A német előrejelzéssel összhangban adta közre a brit feldolgozóipart vizsgáló beszerzői menedzserindexet a kezelő Reuters is. A publikált adatok szerint a brit index az októberi 46,5 százalékról 45,6 százalékra csökkent. Az egész Európai Uniót vizsgálva viszont javuló ipari adatokat ismerhettünk meg. A tegnap Londonban megjelentetett adatok szerint a múlt hónapban 43,6 pontra emelkedett az eurózóna beszerzői menedzserindexe az októberi 42,9 pontról. A besszt segítette még a Ruhrgas–E.ON német energiaszolgáltatók egyesülési szándékát rossz szemmel néző német szövetségi kartellhivatal is.
Az amerikai tőzsdenyitások előtt jelentek meg az októberi személyi jövedelmek kiadási adatai, amelyek azt mutatták, hogy októberben 7188 milliárd dollárral nőttek a kiadások. A NAPM menedzserindex viszont pont ellenkezőleg, pozitív értéket jelzett. A Wall Street a hírre igen negatívan reagált, a nap elején a tőzsdemutatók, a Dow 1,44 százalékkal, a Nasdaq 1,25 százalékkal szakadt be.
Budapesten 9 pontos gyengüléssel indult a hónap első kereskedési napja, amit a BUX görbéje egy erőteljes korrekcióval ki is javított, és az első félórában az index már 70 pontos többletet is jelzett. A második félóra már meredek csökkenéssel folytatódott, így a BUX 7103 pontra zuhant. A délután egy helyben topogással tel el, majd a zárás sem hozott különösebb változást, így az index 7,90 pontot emelkedve 7133,10 ponton került ki a teremből. A forgalom 4,1 milliárd forintot jelzett – ami igen alacsonynak számít –, amelyből a nap nyertese, a Danubius (+250 forint) 93 millió forinttal részesült. A vezető részvények közül a Mol (+45 forint) és az OTP (+135 forint) tudott még drágulni. Veszteséggel zárt viszont a Matáv (–13 forint), a TVK (–10 forint) és az Egis (–140 forint). Meglepetésre a Budapesti Értéktőzsde titkársága a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) kérésére felfüggesztette a Pick papírjainak kereskedését. Az indoklás lapzártáig nem volt ismeretes, de vélhetően az Arago felvásárlási esetének tisztázása áll a színfalak mögött. Hasonlóan érdekes döntést hozott a PSZÁF az Innova-Invest Rt.-vel szemben, amikor elutasította a felvásárló cég IBUSZ-részvényekre tett vételi ajánlatának jóváhagyását, mivel az ajánlat nem felel meg a jogszabályi előírásoknak.
A forint a bankközi devizapiacon tegnap késő délután 9,38 százalékig erősödött, ami 43 bázispontos javulás a pénteki záráshoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.