Újratemették Barankovicsot

Örök nyugalomba helyezték tegnap Barankovics Istvánnak, a Demokrata Néppárt vezetőjének, a Magyar Nemzet egykori főszerkesztőjének hamvait a Fiumei úti temetőben, a Nemzeti sírkertben.

Czirják Imre
2001. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A temetésen beszédet mondott Áder János házelnök. A szertartáson a hozzátartozók mellett részt vett Göncz Árpád volt államfő, a kormányt Harrach Péter szociális és családügyi miniszter képviselte. Barankovics hamvait New Yorkból hozták Budapestre. Áder János hangsúlyozta: Barankovics István a második világháború után a józan többséggel együtt vallotta, hogy a demokráciának rendet kell jelentenie a szabadságban és szabadságot a rendben.
– A nemzetiszocialista rémuralom után azonban a szocialista önkény képviselői tenyereltek rá országunkra, és ennek a tenyérnek a lenyomatát még ma is érezzük – fogalmazott.
Áder János beszédében rámutatott: a szocialisták hatalomátvételét követően a polgári értékrend kéviselőire hamarosan ráaggaták a klerikális reakció, a szélsőséges csőcselék és a fasiszta jelzőt. Ez a sors jutott Barankovics Istvánnak és pártjának is. A magyar történelem fájdalmas eseményeinek nevezte az újratemetéseket, amelyek arról vallanak, hogy a nagy eszmék áldozatok nélkül nem győzhetnek. – Sosem voltunk híján nagy eszméknek és nagy gondolkodóknak, akik a legádázabb időkben is kiálltak értékrendjük, az egyetemes keresztény és polgári értékek mellett – hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke.
Varga László, Barankovics demokrata néppártbeli harcostársa megemlékezésében kifejtette: Barankovics István a háború alatt, 1943–44-ben, a Magyar Nemzet főszerkesztőjeként következetesen kiállt az üldöztetésekkel szemben. Antifasiszta nézetei közismertek voltak, emiatt a nyilas számonkérőszék kereste. Az 1945-ös választásokon a pártot nem engedték önállóan elindulni, a kisgazdapárttal szövetségben juthattak be a parlamentbe. A ’47-es választásokat a kék cédulák nélkül 820 ezer szavazattal a Demokrata Néppárt nyerte volna, a csalások miatt azonban ellenzékbe kényszerültek. Barankovicsot és a pártot az üldöztetések, a letartóztatások és az emigrációba kényszerítések ellenére sem tudták rávenni, hogy csatlakozzon a kommunisták vezette koalícióhoz. Aminek annak idején ő rakta le az alapját, azt most egy fiatal gárda viszi tovább – hangsúlyozta Varga László.
Az egykori Demokrata Néppárt képviselőinek nevében Kovács K. Zoltán elmondta: a Barankovics István vezette párt a legvégsőkig kitartott az emberi jogok érvényesítése és a demokrácia mellett. Nem adták fel a kereszténységbe és a szociális igazságosságba vetett hitüket. Barankovics felismerte, hogy a nemzeti hagyományok talaján álló, új középosztályra van szükség. Végül 1949-ben – emigrációba kényszerítve – Bécsből oszlatta fel pártját, hogy védje az otthon maradottakat. De hazájától távol is mindig a hazájáért cselekedett – jelentette ki Kovács K. Zoltán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.