A tehetetlenség határán

2002. 01. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pattanásig feszült a helyzet a Közel-Keleten, de az Egyesült Államok mintha még mindig félvállról venné a helyzetet, és inkább Afganisztán, Irak, a Fülöp-szigetek vagy Szomália felé figyel, ahol Oszama bin Ladent keresik. Csütörtöki sajtótájékoztatóján Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője is lelohasztotta a békereményeket. Kijelentette: ha Jasszer Arafat palesztin elnök abban bízik, hogy Bush segít neki kiszabadulni a rámalláhi fogságából, jobb, ha ezt azonnal elfelejti. Egyben azt mondta: az amerikai elnök ismeri Izrael cselekedeteinek mozgatórugóit, és megérti azokat. Szerinte most Arafaton van a sor, hogy bebizonyítsa terrorellenes elkötelezettségét.
Aki az utóbbi időben nyomon követte a térség eseményeit, az legalábbis különösnek találja ezt az állásfoglalást, hiszen arra a politikusra hárítja a felelősséget, aki immár két hónapja nem hagyhatja el a Palesztin Hatóság rámalláhi irodáját, sőt már vendégeket sem fogadhat. Az Arafat börtönévé vált épületet ma is izraeli tankok veszik körül. Izrael láthatóan szeretné elszigetelni a palesztin vezetőt, ellehetetleníteni, végső soron eltávolítani tisztségéből. Immár bevallott célja az, hogy új emberrel tárgyaljon a békefolyamat folytatásáról. Arafatot a terrorellenes harc hevében izraeli politikusok előszeretettel emlegetik terroristaként. Félő, hogy a tehetetlenségre kárhoztatott Arafattól – politikai súlyának csökkenésével – az izraeliek meg akarnak szabadulni. Ám ettől óva int minden elemző, mivel a gyilkosság nem oldaná meg az utódlás gondját, sőt valószínűleg minden eddiginél nagyobb vérontást eredményezne. Arafat ugyanis választás útján került az elnöki székbe, esetleges utódját viszont a szükséghelyzetben levő palesztin vezetés jelölné ki, mégpedig egy olyan szűk körből, amelynek jó néhány tagja rajta van Izrael „halállistáján”. Az új vezető természetesen jóval kisebb elismertséggel bírna, mint Arafat, a nép bizonyos mértékben gyanúsnak találná, és minden bizonnyal a szélsőséges szervezetek „totális háborúja” közepette próbálná megalkotni a független, demokratikus Palesztinát.
Ám Arafat mellett Ariel Saron izraeli kormányfő helyzete is ingatag. A szélsőjobboldali „héja” ellen vizsgálat folyik Brüsszelben, amelyet a sabrai és szatilai menekülttáborokban 1982-ben történt vérfürdő túlélői indítottak. A tábor akkor Saron védelmére volt bízva, de semmit sem tett azért, hogy megállítsa a vérengző libanoni milicistákat. A gyilkos csapatok vezetője az az Elie Hobeika volt, akit néhány nappal ezelőtt tépett szét az autójába rejtett pokolgép. Hobeika halála előtt találkozott több belga szenátorral, és a hírek szerint vallomást akart tenni Saron szerepéről az 1982-es vérengzésben. Hogy mit mondott volna? Egy libanoni lap úgy tudja, Hobeika kazettára vette föl vallomását, és azt elküldte ügyvédjének. Ha ez valóban igaz, akkor – elemzők szerint – az ügyvéd vélhetőleg vagy meghal, vagy a brüsszeli per során feltárul az izraeli kormányfő igazi arca, és ez könnyen politikusi pályájának végét jelentheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.