Két orosz utazó emlékei a pesti éjszakákról

Szepesi Attila
2002. 01. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két orosz tudós, Pjotr Ivanovics Keppen és Alekszej Szergejevics Berezin 1822-ben Pest-Budán vendégeskedett. Előbbi naplót vezetett, melyből Tardy Lajos történész közölt néhány részletet.
Vendégül látta őket Horvát István egyetemi tanár, a délibábos nyelvészkedés utolérhetetlen bajnoka. Ő volt az, aki a parthusok nevét „pártosnak”, a Boszporuszt „Vasporosnak”, Madridot „Magyar rétnek”, Stockholmot „Istók-halmának” értelmezte. A nagy görög tudós, Arisztotelesz neve pedig szerinte eredetileg „Harisnyás Tót Illés” volt. A derék Keppen, aki nem ismeri nyelvünket, sok csacskaságot elhisz és leír Horvát nyelvészeti badarságai közül.
A furcsa nyelvtörténeti lecke után megtekintik a vendégek a várost. A gellérthegyi csillagvizsgálóból körülnézve írja Keppen: „Az innen feltáruló panoráma egyike a legszebbeknek a világon. Budát és Pestet, a köztük fenségesen hömpölygő Dunával egy pillantással át lehet ölelni, és mindenki azt állítja, csak festményeken láthat szebbet.”
Kilátogatnak Ürömre is, ahol felkeresik József nádor orosz feleségének, Anna Pavlovna hercegnőnek a síremlékét. Ezután könyvtárakat, könyvesboltokat, ásványtani és numizmatikai gyűjteményeket vesznek sorra. De felkeresik még Aquincumot is, és Keppen szép sorokkal írja le a nevezetes óbudai zsinagógát: „Architektúrája egyszerű és mégis fenséges. Bár minél jobban hasonlítanának a templomok ehhez a zsinagógához. Egyedül egy hollandiai zsidó templom múlja felül az óbudait… ” Ezután meglátogatják a Margitszigetet és Döbrentei Gábornál vendégeskednek, aki Pest-Buda múltjáról beszél nekik…
Az orosz krónikás meglepő érdeklődést tanúsít a pesti éjszakai élet iránt. Bár azt állítja, értesülései társától, Berezintől származnak. „Menjen csak ki az ember este tíz órakor vagy később az utcára. Újból és újból suttogó hangok állítják meg: „Miért siet annyira? Jöjjön velem! Nincs hozzá kedve? ” Ha folytatja útját, egy lámpást tartó fiú lép hozzá, és engedélyt kér arra, hogy kalauzául szegődjön: „Ismerek egy gyönyörű, egészséges és üde tizenöt éves kislányt, aki nem kíván az utcán csatangolni!” – hozza tudomásunkra. Ezeket a leányokat néhány öregasszony tartja, és hogy jövedelmüket növeljék, gyakran megosztják velük szobájukat, melyet csak akkor hagynak el, ha a fiú odavezette a vendéget…”
Majd így folytatja: „Rendkívül sok pincelebuj van Pesten. Ha valaki kíváncsiságból meg akar nézni egy ilyet, föld alatti birodalomba kell leszállnia, melynek bejáratánál ott áll őrt egy bajadér, mosolyog, nevet – és hívogatóan mutat lefelé. Lent pedig a legalja feslett nők egy képviselője lép önhöz, tapogatja, tulajdonképpen tetszeni igyekszik és felizgatni a belépőt, inkább tán úgy mondhatnánk: cellába invitálja. Ön pedig jól vigyázzon a zsebére, és ne sajnáljon odaadni egy forintot, hogy megváltsa magát ettől a testi és erkölcsi gyötrelemtől.”
Továbbá: „Pesten működik egy tiszteletre méltó dáma, aki maga vigyáz a kékvérűek szexuális életére, vagyis akinél a napnak csaknem minden szakában lehet leánykákat találni – Keppen a Burgers-Tochter szót használja rájuk –, akiknek egészségét ellenőrzi, és akiket ő maga mutat be minden egyes gavallérnak… ”
Ezután a tarifákat veszi sorra: a szolgáltatások ára tíz és huszonöt forint között mozog.
Keppen végül erkölcsprédikációba kezd. A pesti feslettséggel szembeállítja Buda példamutató erkölcseit: „Ott a lakosság jámborabb, és nem kicsapongó!” Leírásaiból viszont a mai olvasó arra következtet, ő inkább a pesti éjszakákkal ismerkedett közelről és nem a „jámbor” budaiakkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.