Szakmai érvek a kritikákra

Nem közeledett a kormánypárt és az ellenzék álláspontja a kedvezménytörvényhez kapcsolódó magyar–román egyetértési nyilatkozat munkaügyi kérdéseit illetően – derült ki az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának tegnapi ülésén, ahol meghallgatták a szociális és a gazdasági tárca képviselőit.

2002. 01. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is aggódnak az ellenzéki képviselők, hogy kedvezőtlen hatással lesz a magyar munkaerőpiacra, a bérpozíciókra, valamint a hazai egészségügyre, ha tömegesen érkeznek Magyarországra Romániából munkavállalók. A kormány képviselői viszont úgy látják: munkaerőpiacunk nincs veszélyben, csak annyi munkavállaló érkezik majd külföldről, amennyit a gazdaság elbír. Mint ismeretes: december 22-én a miniszterelnök által aláírt magyar–román egyetértési nyilatkozat valamennyi román állampolgár számára lehetővé teszi három hónapos munkavállalási engedély kiadását.
A tegnapi ülésen több ellenzéki képviselő is sajnálatosnak nevezte, hogy a parlament és a szociális partnerek nem vitathatták meg ezt a kérdést, mielőtt Orbán Viktor aláírta a nyilatkozatot. Aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy mit tesz majd Magyarország, ha a többi határos ország is hasonló igényt fogalmaz meg. Többen hangsúlyozták, hogy a kedvezménytörvénnyel egyetértettek, de az ezzel több ponton ellentétes egyetértési nyilatkozat aláírására szerintük nem volt felhatalmazva a miniszterelnök.
Glattfelder Béla, a Gazdasági Minisztérium poltikai államtitkára kijelentette: a jogszabályok védelmet biztosítanak a külföldi munkavállalókkal szemben. Mint mondta: a foglalkoztatási törvény szerint a gazdasági miniszter maximálhatja az egyidejűleg Magyarországon dolgozó külföldiek számát, akár régiónként és szakmánként is. Meghatározhatja azoknak a szakmáknak a körét is, amelyekben nem foglalkoztatható külföldi. Az ellenzék felvetésére reagálva elmondta: a rosszabb munkaerő-piaci helyzetben lévő keleti régiókban nagyon kevés a külföldieknek kiadott engedélyek száma.
Harrach Péter szociális miniszter hozzátette: nem fenyeget a „bérletörés réme”. Felhívta a figyelmet arra, hogy a külfölditől megtagadható az engedély kiadása, ha a magyar átlagbérnél kisebb összegért akarják őt foglalkoztatni.
Az ülésen több kormánypárti képviselő is hangsúlyozta: a szocialista hecckampány miatt több településen is erősödött a románellenesség.
A bizottság elfogadta a kormánypárti képviselők határozati javaslatát, ami rámutat: a bizottság károsnak tartja a mesterségesen keltett indulatokat. Az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők nyilatkozatban szögezték le: elfogadhatatlan számukra a kormánypárti többséggel elfogadott határozati javaslat. Szerintük az ülésen kérdéseikre nem kaptak elfogadható választ. Ezért szükségesnek tartják a kedvezménytörvény újratárgyalását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.