Új gázmező Törökkoppányban

Somogyban és a szomszédos Zalában is kincset rejt a föld mélye. Tudták ezt már a harmincas évek közepén is az amerikai olaj- és földgázkutatók, és ennek reményében folytatódott 1995-től az „Igal-blokk” nevű kincskeresés. A minap egy ugyancsak amerikai érdekeltségű cég emberei Törökkoppány határában bukkantak értékes lelőhelyre. 1993 óta ez az első eset, hogy a Molon kívül más koncessziós cég is földgázt talált Magyarországon. Információink szerint ma tárgyal az El Paso a Mollal. Tegnap Budapestre érkezett a houstoni székhelyű cég nemzetközi termelési igazgatója is.

2002. 01. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karácsonyfát – egy kutat lezáró szerkezetet – helyeztek el a lelőhelyen a koncessziós kutatási jogú amerikai cég magyar leányvállalata, az El Paso Magyarország Kft. emberei, ám rajtuk kívül leginkább a törökkoppányiak örültek, merthogy az alig ötszáz lelkes somogyi kisközség előtt felcsillant a meggazdagodás reménye. – Ha sok dolgos kézre nem lesz is szüksége az El Pasónak, az iparűzési adó jelentős bevételt jelent majd a település önkormányzatának – mondta lapunknak Varga György polgármester.
Szanyi Bélától, az El Paso Magyarország Kft. ügyvezető igazgatójától megtudtuk: Törökkoppányban folytatódnak a kutató fúrások, amelyek célja, hogy a tengerentúli cég magyarországi gazdasági társasága meggyőződjék az ipari hasznosításra váró szénhidrogénvagyonról. – Saját kockázatunkra kutatunk az 1990-es évek elején hozott bányatörvény lehetőségeit kihasználva. Hat év alatt 2400 négyzetkilométernyi területet „faggattunk ki” a föld mélyéről, többek között Siófoktól Kaposvárig és Igaltól a Tolna megyei Tamásiig, és ez idő alatt megközelítőleg hárommilliárd forintot fordítottunk a gázmezők keresésére. Ennek során Lajoskomáromban rendkívül jó gyógyhatású termálvízre leltünk, Törökkoppányban pedig egy nem túl nagy, ám üzleti szempontból remélhetőleg jelentős, gazdaságosan kitermelhető szénhidrogénvagyonra bukkantunk – mondta lapunknak Szanyi Béla.
Az El Paso cég további jelentős befektetéssel magyar vállalatok bevonásával végzi a munkáját Törökkoppányban, és reméli, hogy 2002 második felében, de legkésőbb a jövő karácsonyra már a gázmező kapacitásáról
is biztos információik lesznek.
Tegnapig még nem dőlt el, hogy mihez kezd az El Paso Magyarország Kft. a Törökkoppányban lelt földgázzal.
Szanyi Béla a Magyar Nemzet kérdésére azt mondta: csak becsülni tudják a felkutatott földgázmennyiséget.
– Magyarországon „kapós termék” ez az energiahordozó, a mennyiségétől függ, hogy felkínálják-e a Molnak vagy más gázszolgáltató cégnek – fogalmazott Szanyi Béla. Ha a készlet mennyisége elégségesnek bizonyul, úgy az sem kizárt, hogy az El Paso Magyarország Kft. a dunaújvárosi EMA Energiaszolgáltató Kft.-nek ajánlja fel. Ebben a cégben az El Paso ötven százalékig tulajdonos, s a cég erőműve látja el árammal – többek között – a Dunaferr Rt.-t, a várost, illetve a papírgyárat. Szanyi Béla szerint az erőműnek szüksége lenne további földgázmennyiségre, viszont a Moltól nem remélhet többletszállítást, mivel a Mol – lévén számára veszteséges a földgáz-kereskedelem – nem hajlandó többletmennyiséget biztosítani az erőműnek, hiszen ezáltal csak saját veszteségét növelné.
Az El Paso Magyarország Kft. igazgatója érdeklődésünkre azt is elmondta, hogy a cég ma kezd tárgyalásokat a Mollal a törökkoppányi földgáz elszállításáról. Ez döntően műszaki, illetve anyagi kérdés, mivel a Molon kívül más szolgáltatóknak is vannak szállítóvezetékeik – mondta Szanyi Béla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.