Az új szemléletű vizsgarendszer egyik különlegessége és előnye a hagyományos vizsgáztatással szemben, hogy 12 fokozatú, és az alsóbb szinteket már hétéves kortól letehetik a gyerekek – jelezte a képviselet vezetője. A Magyarországon 1996 óta működő nyelviskolában felső korhatár nincs, már nyugdíjasok is sikeresen vizsgáztak – tette hozzá. A vizsgák nemzetközi elismertségéről elmondta: az oxfordi egyetemen is elfogadják azokat, emellett egyes megacégek is ezzel a rendszerrel szintezik be a dolgozóikat.
Berényiné Sáfrán Éva elmondta: a londoni központú cég alkalmazottai az eddig megszokotthoz képest egészen más szellemű, filozófiájú vizsgáztatási technikát alkalmaznak. Ez többek között oldottabb, barátságosabb légkört jelent. A vizsgáztatók mindig Angliából érkeznek, és egy szót sem tudnak magyarul, szerintük a kommunikáció így hitelessé válik. A diákok az előzetes kötetlen beszélgetés alatt el is felejtik, hogy vizsgaszituációban vannak. Az első feladatra már otthon felkészülhet a vizsgázó egy általa választott témából. A jelölteket a felkészítő tanárok előre tájékoztatják, hogy a 12 vizsgaszint közül melyik letételére van esélyük. Az objektivitást az is biztosítja, hogy a beszélgetést magnóra veszik és az angliai központban újraértékelik. Berényiné Sáfrán Éva kiemelte: a vizsgák az elmúlt évben 86 százalékban sikeresek voltak, míg más rendszereknél 30-40 százalék volt az írásbelik, 40-50 százalék pedig a szóbelik sikerességi mutatója. Az új módszer sikerének a titkát többek között abban látja, hogy az írásbelik a gyakorlati kommunikációt segítik, mert a hallgatóknak a szokásos finom nyelvtani tesztek helyett a levélírással, a beszédkiegészítéssel és az olvasásmegértéssel kapcsolatos feladatokat kell megoldaniuk. A képviselet-vezető elmondta: a vizsgázók száma az elmúlt években folyamatosan emelkedik. Számuk a beérkezett adatok szerint a tavalyi akkreditáció következményeként a jelenlegi 2000-nél jóval több lesz. Ma Magyarországon mintegy 25 nyelviskola alkalmazza az új módszert. A kecskeméti központ koordinálja a tanárok továbbképzését és a Londonból érkező vizsgáztatók utaztatását. Aki sikeresen leteszi az immár államilag is elismert egy nyelvű nyelvvizsgát, megkapja a több mint ötven országban elismert nemzetközi oklevelet is.
Három fokozat. A Trinity nyelvvizsga bevezető szintje az első három fokozat, amelynek ifjúsági változata már hétéves kortól letehető. Az alapszintbe a 4–7., a középsőbe a 8–10., a felsőbe pedig a 11. és 12. fokozat tartozik. Az írásbelik előtt minden esetben részt kell venni egy szóbeli felmérésen, mert így pontosabban meghatározható a letenni kívánt nyelvvizsga szintje. A vizsga lehet szóbeli, írásbeli és komplex is. A szóbeli megmérettetés a szinttől függően 5–25 percig tart, az írásbeli ideje alapfokon kettő, közép- és felsőfokon pedig 3-3 óra. A sikerhez minimum 65 százalékos eredményt kell elérni. Megfelelő számú jelentkező esetén a hallgatók speciális, a nyelvvizsgára felkészítő tanfolyamon is részt vehetnek. A szervezők ajánlatosnak tartják, ha az érdeklődők személyesen keresik meg a nyelviskolákat, mert a vizsga előtt nyolc héttel be kell adni a jelentkezési lapokat. A Trinity nyelvvizsgát Magyarországon egyébként nem kell honosíttatni.

Lassan melegszik az idő, de ez sem tart sokáig