Egyházak a drog ellen

A négy történelmi egyház vezetői közös nyilatkozatban szögezték le: egyetértenek a parlament által 2000-ben ellenszavazat nélkül elfogadott nemzeti kábítószer-ellenes stratégia célkitűzéseivel, és a megvalósításban is részt vállalnak.

2002. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyházi vezetők által aláírt, Válaszd az életet…! című dokumentumot azon a tegnapi konferencián ismertették, amelyen az ifjúsági tárca, valamint a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet meghívására egyházi vezetők és szakemberek tanácskoztak. A dokumentum aláírói azt kérik, hogy központi források biztosításával az állam segítse a fontos társadalmi célokat vállaló szolgálatok fejlődését.
Köszöntőjében Mádl Ferenc köztársasági elnök elmondta: viszonylag későn és félmegoldásokkal vettük fel a harcot a kábítószerproblémával szemben. Nagyjából ugyan kidolgoztuk a felvilágosítás intézményrendszerét, s az 1998-as Btk.-módosítással erősítettük a társadalmi fenntartásokat a kábítószerrel szemben, ez azonban még nem oldotta meg a problémát. A drogproblémával kapcsolatos egyházi tapasztalatokat Balás Béla római katolikus megyés püspök, Bölcskei Gusztáv református püspök, a zsinat lelkészi elnöke, Szebik Imre evangélikus elnök-püspök és Radnóti Zoltán rabbi ismertette.
– Nincs messze az az idő, amikor az állam a drogproblémát az elhallgatással kezelte, mondván, amiről nem beszélünk, az nincs is. Ez azonban immár nemzeti ügy – fogalmazott Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter.
Topolánszky Ákos, az ISM helyettes államtitkára úgy vélte, az európai országok közötti összehasonlításban Magyarország nincs rossz helyen a kábítószer-fogyasztás szempontjából, ugyanakkor „drámai” következményekkel járna, ha a 90-es évek közepén megerősödött negatív tendencia az utóbbi évek megtorpanása után folytatódna. Ismertetett egy kutatást, amely szerint éppen Európa legvallástalanabbnak számító országai, így például Anglia és Csehország a legfertőzöttebbek a drogfogyasztás tekintetében.
*
A 14–29 év közötti magyar fiatalok tíz százaléka vallja magát az egyház tanítása szerint vallásosnak és majd minden második (47 százalék) állítja magáról, hogy a maga módján vallásos. Ezek szerint ennek a korosztálynak közel 60 százaléka tekinti magát vallásosnak. Ez a szám valamivel alacsonyabb a felnőtt lakosság adatainál – derül ki az Ifjúság 2000 reprezentatív kutatásból. A fiatalok 36 százaléka nem tartja vallásosnak magát, ezen belül az összes megkérdezett nyolc százaléka ateistaként jellemezte önmagát. A felekezeti hovatartozást firtató kérdés válaszai szerint a 14–29 évesek 44 százaléka érzi úgy, hogy egyik felekezethez sem tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.