Továbbra sincs minden üzlethelyiség berendezve, ezeket az elkövetkezendő napokban, hetekben kell majd a kereskedőknek kialakítaniuk. A Lehel Csarnok Kft. állítja, hogy minden feltételt biztosítottak a kereskedőknek a február 8-i nyitáshoz. Az elmúlt időszakban a XIII. kerületi polgármesteri hivatal meghosszabbított nyitva tartással segítette az árusokat működési engedélyük kiváltásához. A Lehel téri metrómegálló felszíni kapcsolatait átalakították, az aluljárókat kibővítették és a gépkocsikkal közlekedő vásárlók részére kialakított tetőparkoló is készen áll a nyitásra.
A korábbi piaccal ellentétben kevesebb őstermelő kap majd helyet az új csarnokban, ám a hasznos bevásárlóterület nagyobb lesz, mint a régi. A Lehel Csarnok Kft. korábban arról tájékoztatta lapunkat, hogy az a 280 kereskedő, aki hivatalosan is birtokba vette üzlethelyiségét, a szükséges belső munkálatok után mára ki tudja nyitni boltját. Információink szerint ez valóban így van, ám akadnak olyanok is, akik a munkálatok kezdetén tartanak.
Agárdi László, a piaci kereskedők érdekvédelmi szövetségének vezetője korábban azt nyilatkozta, hogy a nekik felvázolt tervek és a piac belső terének, üzleteinek tényleges kialakítása között óriási különbségeket tapasztaltak. – Sok helyütt a négy fal helyett egyet húztak fel a munkások, az egyik üzlethelyiségből át lehet nyúlni kézzel a másikba, rosszak az illesztések, felfagyások tapasztalhatók – tette hozzá. Ezeket a hibákat időközben valamelyest korrigálták. Két héttel ezelőtt még több üres helyiség volt a piac területén. A műszaki és szervezési hiányosságok miatt Agárdi László még az esetleges demonstráció lehetőségét sem zárta ki, ám végül mégsem szánták el magukat a tüntetésre, főképp azért, mert ebben a kérdésben megosztottak voltak a kereskedők is. A Lehel Csarnok Kft. 310 bolttulajdonossal kötött szerződést ugyanennyi üzlethelyiségre, ennyi azonban biztosan nem áll készen az új piac mai átadására.
Mint arról korábban beszámoltunk, tevékenységtől függően 800–5000 forint között határozták meg az üzletek négyzetméterenkénti bérleti díját. A legtöbbet a büfék és a falatozók tulajdonosai kénytelenek fizetni, míg a zöldség- és gyümölcsárusítók 800–900 forintos négyzetméteráron üzemeltethetik boltjukat. Az utóbbi években rendkívül zsúfolttá vált és higiéniés szempontból is gyakran kifogásolt korábbi piac átalakításáról három évvel ezelőtt döntött a XIII. kerületi önkormányzat. Az összességben 4,3 milliárd forintos beruházás első kapavágása is akkor volt. A költségek 80 százalékát a kerületi önkormányzat állta.
A új Lehel csarnok 48 ezer négyzetméter alapterületű és ötszintes. Ha végleg kialakítják a kereskedők a boltjaikat, akkor majd 310 üzlethelyiségben lehet vásárolni. Az emeleten található 150 üzletben a könyvesbolttól az utazási irodáig szinte minden megtalálható lesz. Az viszont csak a következő hetekben derül ki, hogy a vásárlók és a kerületi polgárok hogyan fogadják majd a Lehel téri Szent Margit-templom közelében épített, sokak által extravagánsnak tartott futurista épületet, valamint az új, megnövekedett energiafelhasználású elárusítóhelyen kínált termékek árait.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának