Gondot okoz a feldolgozónak a tavalyi rekord cukorrépatermés, mert a belföldi piac nem veszi föl a teljes árukészletet, az export pedig a nyomott világpiaci árak miatt veszteséges. Idén a meglehetősen alacsony világpiaci ár, illetve az önkorlátozásra vonatkozó szakmaközi egyezmény miatt a kabaiak is csökkentik termelésüket. Az önkorlátozást a belső piac felvevőképességének korlátos volta mellett az EU-konformitás is szükségessé teszi. A megmaradó területekre viszont még a tavalyinál is kedvezőbb feltételekkel kívánnak szerződést kötni: a termelés előfinanszírozására az Eastern Sugar garanciavállalása mellett 160 ezer forint hitelt kapnak a termelők hektáronként.
2001-ben a megelőző évinél közel ötven százalékkal több cukor került le egy hektár területről Kaba térségében, a hajdúsági és a békési termelők pedig mintegy 17 ezer hektárról szállítottak cukorrépát a gyárba. A termelők 15,8 százalékos cukortartalom mellett közel ötven tonnás hozamot értek el hektáronként. A répa tonnánkénti átlagára 8200 forint volt. A cég tizenötmilliárd forintos forgalom mellett szerény nyereséggel zárta a tavalyi évet. Beruházásra több mint egymilliárd forintot fordítottak, ami a korábbi évek fejlesztéseivel együtt azt eredményezte, hogy tízezer tonnát meghaladó napi termelést tudtak elérni.
Csökken a cukorrépa vetésterülete. Még csak most indultak meg a szerződéskötések, amelyek után a cukorrépa-termesztők megtudják, idén mekkora területen termelhetnek cukorrépát. A kabai területcsökkenés nem véletlen: a tavalyi enyhe cukortúltermelés miatt a másik két hazai cukorgyárnál is a szerződött területek csökkenésére lehet számítani – nyilatkozta lapunknak Koczka Zoltán, a Cukor Terméktanács titkára. Bráth Zoltán, a Magyar Cukor Rt. termelési igazgatója elmondta, cégük tavaly 1,2 millió tonna cukorrépára szerződött, idén azonban csak 980 ezer tonnára köt szerződést. Kiemelte, ez a mennyiség is fedezi a Magyar Cukor Rt.-re eső belföldi piaci részesedést.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó