Oroszlány a multik központja

Az elmúlt években harmincmilliárd forint értékű ipari beruházást valósítottak, illetve valósítanak meg Oroszlányban, ahol a jól működő ipari park szinte mágnesként vonzza a világcégeket. Kanadai, izraeli, német, francia, osztrák és amerikai érdekeltségű vállalatok nőttek ki szinte a semmiből, ma hétszázötven, s rövidesen kétezer embernek nyújt biztos megélhetést.

Mayer György
2002. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszlány, a ma 21 ezer lakosú Komárom-Esztergom megyei bányászváros – bár még magán viseli a szocializmus évtizedeinek jeleit – mára a megye legdinamikusabban fejlődő és iparilag megerősödött településévé vált. 1999-ben és 2000-ben az ipari termelés ötven százalékkal növekedett, ami önmagban is kiemelkedő, nem beszélve arról, hogy eközben ötezer embernek szűnt meg a munkahelye a bányabezárások miatt. Sunyovszki Károly polgármester szerint nem véletlen a gazdasági fejlődés, hiszen korukat megelőzve láttak hozzá az ipari park kialakításához.
Az oroszlányi ipari park létrehozásának elsődleges célja az volt, hogy a befektetők számára ideális körülményeket teremtsenek, és ezzel a város hagyományosan egyoldalú iparszerkezetét modernizálhassák. A településen még 1997-ben, az országban az elsők között szerezték meg az ipari park címet, de ennek gondolata még 1992-re nyúlik vissza. A kezdeti nehézségekre jellemző, hogy 1999-ig mindössze két, korábban betelepült cég végzett termelési tevékenységet az ipari parkban.
Sunyovszki Károly – aki 1990 és 1994 között már volt a város polgármestere, majd 1998-ban ismét megkapta a választók bizalmát – jelentősnek nevezte, hogy az ipari parkban eddig majdnem ötvenezer négyzetméter új csarnok épült meg, és a meglévő szerződések alapján további húszezer négyzetméternyi üzem építése biztosított. Az ipari parki beruházások értéke várhatóan meghaladja a harmincmilliárd forintot, az itt tevékenykedő társaságok éves árbevétele pedig, a termelésük felfutása után, több mint negyvenmilliárd forint lesz. Külön öröm a város vezetőinek, hogy olyan világcégek települtek ide (Weslin, Koloman Handler, BorgWarner, Zenon), amelyek a csúcstechnikát hozták Oroszlányba: NATO-beszállítók, irodatechnikai eszközöket, autóipari alkatrészeket gyártanak. Ezt bizonyítja, hogy van olyan cég, amelyik 150 emberrel akkora termelési értéket állít majd elő, mint a Vértesi Erőmű Rt., 5500 embert foglalkoztatva. A polgármester szerint ennek ellenére az erőmű és a márkushegyi bánya sorsa meghatározó a következő több mint másfél évtizedben, hiszen foglalkoztatási és adó szempontból pótolhatatlan nagyságrendet képvisel.
Lázár Mózes, a Fidesz Komárom–Esztergom megyei választmányának elnöke, Oroszlányban lakó országgyűlési képviselő szerint egyre több beruházó ismeri fel a város előnyös helyzetét. Alig 15-20 percre fekszik a város az autópályától, biztosított a vasúti csatlakozás, néhány perc alatt elérhető a kisgépek fogadására alkalmas kecskédi repülőtér, közel a szlovák és az osztrák határátkelő. A város vezetése az utóbbi két-három évben csaknem négyszázmillió forintot áldozott az ipari területek fejlesztésére. Emellett nagy segítséget kaptak a Gazdasági Minisztériumtól is a betelepült cégek, mert a különféle pályázatokon körülbelül egymilliárd forint támogatást nyertek.
Az 1999-ben még halott városként emlegetett Oroszlányban minden egyes lakosra 1,5 millió forintnyi ipari beruházás jutott; megtízszereződött az energiaigény (ezért új alállomást kellett építeni az ipari parknál), a városban ötszörösére emelkedtek az ingatlanárak, megszűnt az elvándorlás. A város vezetői szerint az utóbbi három évben többet fejlődtek, mint a megelőző 15–20 év alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.